Tik tak for TikTok: Selskabet gør sig klar til at lukke ned for 170 millioner brugere

TikTok er i færd med at lukke og slukke for aktiviterne i sit største marked, USA.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Klokken løber snart ud for det kinesisk-ejede sociale medie TikToks amerikanske forretning.

Selskabet er i disse dage i færd med at forberede sig på at lukke de amerikanske servere ned, forud for et amerikansk forbud 19. januar 2025, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Når det sker, vil 170 millioner amerikanske brugere miste adgang til TikTok, mens selskabet vil miste omkring 20 procent af sin brugerbase.

TikTok forbydes i USA, efter at den amerikanske højesteret i sidste uge stadfæstede, at Tiktoks kinesiske moderselskab skulle frasælge app’en for at værne om landets nationale sikkerhed, som retten vurderer tungere end brugernes ytringsfrihed i dette tilfælde.

Det sociale medie kan dog reddes i ellevte time ved et frasalg. Selskabets amerikanske forretning er i den forbindelse blevet vurderet til at være op imod 50 milliarder dollar værd, skriver finansmediet CNBC.

Livline fra Trump

Selskabet kan dog få en livline rakt ud af den forhenværende og kommende amerikanske præsident Donald Trump, som ifølge The Washington Post skulle overveje at give 60 til 90 dages respit til virksomheden.

Denne vil komme i form af et dekret lyder det, som dog først kan gives efter hans officielle indsættelse 20. januar.

Hvor Donald Trump tidligere har forholdt sig meget kritisk overfor den kinesiske sociale platform, har han skiftet tone overfor mediet.

Donald Trump vil have Højesteret til at annullere planerne, fordi han mener, at han som kommende præsident skal have tid til at finde det, som han kalder for en ‘politisk løsning’ på TikTok-problematikken.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland