Tik tak for TikTok: Selskabet gør sig klar til at lukke ned for 170 millioner brugere

TikTok er i færd med at lukke og slukke for aktiviterne i sit største marked, USA.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Klokken løber snart ud for det kinesisk-ejede sociale medie TikToks amerikanske forretning.

Selskabet er i disse dage i færd med at forberede sig på at lukke de amerikanske servere ned, forud for et amerikansk forbud 19. januar 2025, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Når det sker, vil 170 millioner amerikanske brugere miste adgang til TikTok, mens selskabet vil miste omkring 20 procent af sin brugerbase.

TikTok forbydes i USA, efter at den amerikanske højesteret i sidste uge stadfæstede, at Tiktoks kinesiske moderselskab skulle frasælge app’en for at værne om landets nationale sikkerhed, som retten vurderer tungere end brugernes ytringsfrihed i dette tilfælde.

Det sociale medie kan dog reddes i ellevte time ved et frasalg. Selskabets amerikanske forretning er i den forbindelse blevet vurderet til at være op imod 50 milliarder dollar værd, skriver finansmediet CNBC.

Livline fra Trump

Selskabet kan dog få en livline rakt ud af den forhenværende og kommende amerikanske præsident Donald Trump, som ifølge The Washington Post skulle overveje at give 60 til 90 dages respit til virksomheden.

Denne vil komme i form af et dekret lyder det, som dog først kan gives efter hans officielle indsættelse 20. januar.

Hvor Donald Trump tidligere har forholdt sig meget kritisk overfor den kinesiske sociale platform, har han skiftet tone overfor mediet.

Donald Trump vil have Højesteret til at annullere planerne, fordi han mener, at han som kommende præsident skal have tid til at finde det, som han kalder for en ‘politisk løsning’ på TikTok-problematikken.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S