FCK får grønt lys til at benytte automatisk ansigtsgenkendelse på tilskuere til sine fodboldkampe

Tidligere har også Brøndby IF fået lov til at benytte den teknologiske mulighed med det formål at bremse uroligheder og ulovligheder blandt fanbasen.

Artikel top billede

(Foto: Colin Bamford)

Datatilsynet har givet tilladelse til, at F.C. København kan anvende ansigtsgenkendelse ved klubbens fodboldkampe.

Det sker efter en ansøgning fra F.C. København selv tilbage i april 2024.

Sagen er nu blevet behandlet i Datarådet.

Godkendelsen betyder, at F.C. København fremover må benytte teknologien i forbindelse med fodboldkampe både på hjemmebanen i Parken og til kampe på andre fodboldstadioner.

Tilladelsen gælder i øvrigt alle arrangementer i Parken.

Teknologien kan benyttes ved adgangskontrollen ved indgangene til Parken, på selve stadion og ved mobile anlæg i forbindelse med afvikling af F.C. Københavns fodboldkampe.

Det gælder også for træningskampe med deltagelse af hold fra Superligaen, 1. og 2. division, samt ved fodboldkampe i UEFA-regi, skriver tilsynet på sin hjemmeside.

Et hovedformål med tiltaget er at håndhæve karantæner udstedt til fans til både klubbens ude- og hjemmekampe.

Karantænerne kan være givet, fordi de pågældende fans har udvist voldelig adfærd eller på anden måde har forbrudt sig mod reglerne i forbindelse med kampe.

Også Brøndby IF må benytte teknologien

Ifølge databeskyttelsesloven kræver det en godkendelse fra Datatilsynet at behandle følsomme oplysninger på den måde, som automatisk ansigtsgenkendelse gør.

En anden dansk fodboldklub har tidligere opnået samme godkendelse.

Siden 2023 har Brøndby IF haft mulighed for at bruge automatisk ansigtsgenkendelse med det formål at holde karantæneramte fans ude fra stadion under kampe.

Og klubben har haft tilladelse til at benytte teknologien helt tilbage fra 2019.

"F.C. København har i løbet af 2023/2024 investeret i den nødvendige teknologi til brug ved ansigtsgenkendelse. Det skyldes et ønske om at tilføje endnu et værktøj til de initiativer, der skal opretholde ro og orden på stadion," skriver klubben på sin hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec