Her er alt du skal vide om den kinesiske wunder-AI ’Deepseek’ der nu sender chokbølger igennem AI-sektoren

En overraskende billig og effektiv kunstig intelligens fra en mindre kinesisk tech-virksomhed vender op og ned på grundlæggende forestillinger i AI-branchen. Her er alt, hvad du skal vide om Deepseek.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alt om Deepseek.
579
3 min
En mindre kinesisk tech-virksomhed er på kort tid lykkedes med at få trænet en overraskende stærk kunstig intelligens – en bedrift der nu udløser en tsunami af kursfald hos de amerikanske tech-kæmper.

Selskabet som blev stiftet i maj 2023 og løftede i sidste uge sløret for den yderst effektive, ræsonnerende ’Deepseek R1’ model.

En model, der nu viser sig at være i stand til at konkurrere og endda overgå førende, dyre modeller såsom OpenAI’s GPTo1 og Anthropics Claude Sonnet 3.5, som det blandt andet fremgår af LMSYS’ AI-chatbot topliste.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job