Her er alt du skal vide om den kinesiske wunder-AI ’Deepseek’ der nu sender chokbølger igennem AI-sektoren

En overraskende billig og effektiv kunstig intelligens fra en mindre kinesisk tech-virksomhed vender op og ned på grundlæggende forestillinger i AI-branchen. Her er alt, hvad du skal vide om Deepseek.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alt om Deepseek.
579
3 min
En mindre kinesisk tech-virksomhed er på kort tid lykkedes med at få trænet en overraskende stærk kunstig intelligens – en bedrift der nu udløser en tsunami af kursfald hos de amerikanske tech-kæmper.

Selskabet som blev stiftet i maj 2023 og løftede i sidste uge sløret for den yderst effektive, ræsonnerende ’Deepseek R1’ model.

En model, der nu viser sig at være i stand til at konkurrere og endda overgå førende, dyre modeller såsom OpenAI’s GPTo1 og Anthropics Claude Sonnet 3.5, som det blandt andet fremgår af LMSYS’ AI-chatbot topliste.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune