Dette vil danskerne helst uddannes i: Tre af de fem mest eftertragtede emner er digitale

Udvikling af kompetencer er i stigende grad med til at afgøre, hvor folk ønsker at arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Danskerne har erkendt, at teknologiske færdigheder er afgørende for deres fremtid på arbejdsmarkedet.

Af de fem mest eftertragtede emner at efteruddanne sig inden for er de tre nemlig direkte relateret til it.

Det viser den årlige jobmarkedsanalyse Workmonitor, som det store internationale rekrutteringsbureau Randstad står bag.

"Den store udfordring lige nu er at få alle med på det teknologiske højhastighedstog. Det er positivt, at så mange medarbejdere har indset vigtigheden heraf – det viser, at de er klar til at udvikle sig. Nu er det op til virksomhederne at handle og sikre den nødvendige opkvalificering, siger Hans Henrik Davidsen, administrerende direktør i Randstad, i en skriftlig kommentar.

AI-træning er aktuelt det mest efterspurgte emne at blive efteruddannet i. Det er prioriteret af 35 procent af de ansatte på det danske arbejdsmarked - og i øvrigt af 40 procent på globalt plan.

Som nummer to emne ligger it og teknologi bredt set. 29 procent af de danske lønmodtagere ønsker at forbedre deres kompetencer på det felt (globalt gælder det 30 procent af de adspurgte ansatte).

Programmering/kodning indtager med 19 procent en delt tredjeplads sammen med kommunikation (de globale tal er her henholdsvis 19 og 18 procent).

Analysen placerer i øvrigt generel ledelse og management som det femtemest populære tema for efteruddannelse i Danmark med 18 procent, der ønsker at dygtiggøre sig i det (20 procent på globalt plan).

Workmonitor kortlægger holdninger og forventninger blandt mere end 26.000 ansatte i 35 lande, herunder Danmark hvor 500 deltog i den bagvedliggende spørgeundersøgelse.

Uddannelse betyder meget for de ansatte

Forbedring af ens kompetencer bliver i det hele taget vigtigere og vigtigere for valget af arbejdsplads.

Ifølge Workmonitor vil 40 procent af danskerne overveje at forlade deres nuværende job, hvis de ikke tilbydes muligheder for at udvikle fremtidssikrede færdigheder.

42 procent vil slet ikke acceptere et job uden sådanne muligheder.

Tendensen ligger på linje med de globale tal.

Selvom behovet for udviklingsmuligheder er tydeligt, halter danske arbejdsgivere lidt efter det globale gennemsnit i at levere flere og bedre læringsmuligheder.

Kun 31 procent af de danske medarbejdere har oplevet øgede muligheder for efteruddannelse inden for de seneste seks måneder - sammenlignet med 34 procent globalt.

"Forskellen her viser klart, at danske virksomheder straks skal intensivere indsatsen for at tilbyde relevante og attraktive udviklingsprogrammer. Uden handling står de over for dystre udsigter – især i takt med, at arbejdsmarkedet mere og mere udvikler sig fra at være lokalt til at blive globalt, hvor konkurrencen om de dygtigste medarbejdere ikke længere begrænser sig til nationale grænser," lyder det fra Hans Henrik Davidsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS