Sådan kan ledere håndtere samfundets vilde problemer

Med bogen ”Vild velfærd” sætter forfatterne fokus på samfundsproblemer, som skal løses på nye måder i en tid, hvor borgernes forventninger til den offentlige sektor stiger, mens ressourcerne bliver færre.

Artikel top billede

Den offentlige sektor står i en brydningstid. Udfordringer som klimakrise, mistrivsel, mangel på arbejdskraft og integration vokser sig større, og der skal tænkes helt nyt i et samarbejde mellem blandt andet den offentlige sektor, det private erhvervsliv og civilsamfundet.

Det er budskabet i bogen Vild velfærd, hvor Andreas Fricke Møller, Kirstine Føge Jensen og Claus Emholdt har sat sig for at vise, hvordan man håndterer vilde samfundsproblemer i praksis.

Vilde problemer er i bogen beskrevet som komplekse, sammensatte og ofte uforudsigelige udfordringer i den offentlige sektor, som ikke kan løses med traditionelle og lineære metoder.

Et gennemgående problem er, at disse vilde problemer involverer mange forskellige aktører, har modsatrettede tendenser og ikke har en entydig og endelig løsning.

Samtidig står offentlige ledere i et dilemma: Borgernes forventninger til velfærden vokser, mens ressourcerne skrumper. Dette paradoks bliver i Vild velfærd kaldt”dødens gab” – et begreb, der beskriver den voksende kløft mellem, hvad borgerne forventer, og hvad den offentlige sektor kan levere.

Forfatternes budskab er klart: Hvis ledere vil håndtere disse vilde problemer, skal de turde tænke nyt.

Det kræver en ny forståelse af ledelse, hvor tværgående samarbejde, systemisk tænkning og langsigtede løsninger er i fokus.

Samtidig fremhæver forfatterne, at den offentlige sektor ikke kan løse problemerne alene. Ledere er i stedet nødt til at skabe det nødvendige samarbejde mellem offentlige, private og civile aktører og se problemer som helheder.

Bogen præsenterer fem tilgange, der kan hjælpe ledere med at håndtere komplekse, vilde udfordringer.

Det handler blandt andet om at forstå sammenhænge frem for enkeltsagsløsninger, eksperimenterende løsninger med borgerne i centrum samt inddrage borgernes oplevelser og behov. Beslutninger bør desuden være baseret på data og forskning.

Vild velfærd fremhæver også, at fremtidens ledere ikke blot skal administrere, men også drive forandring.

De skal turde tage nye veje og anerkende, at komplekse problemer kræver eksperimenter, partnerskaber og tålmodighed.

Bogen giver et forskningsbaseret bud på, hvordan ledere kan håndtere ”dødens gab” og skabe bæredygtige løsninger for fremtidens velfærdssamfund.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S