Sådan kan ledere håndtere samfundets vilde problemer

Med bogen ”Vild velfærd” sætter forfatterne fokus på samfundsproblemer, som skal løses på nye måder i en tid, hvor borgernes forventninger til den offentlige sektor stiger, mens ressourcerne bliver færre.

Artikel top billede

Den offentlige sektor står i en brydningstid. Udfordringer som klimakrise, mistrivsel, mangel på arbejdskraft og integration vokser sig større, og der skal tænkes helt nyt i et samarbejde mellem blandt andet den offentlige sektor, det private erhvervsliv og civilsamfundet.

Det er budskabet i bogen Vild velfærd, hvor Andreas Fricke Møller, Kirstine Føge Jensen og Claus Emholdt har sat sig for at vise, hvordan man håndterer vilde samfundsproblemer i praksis.

Vilde problemer er i bogen beskrevet som komplekse, sammensatte og ofte uforudsigelige udfordringer i den offentlige sektor, som ikke kan løses med traditionelle og lineære metoder.

Et gennemgående problem er, at disse vilde problemer involverer mange forskellige aktører, har modsatrettede tendenser og ikke har en entydig og endelig løsning.

Samtidig står offentlige ledere i et dilemma: Borgernes forventninger til velfærden vokser, mens ressourcerne skrumper. Dette paradoks bliver i Vild velfærd kaldt”dødens gab” – et begreb, der beskriver den voksende kløft mellem, hvad borgerne forventer, og hvad den offentlige sektor kan levere.

Forfatternes budskab er klart: Hvis ledere vil håndtere disse vilde problemer, skal de turde tænke nyt.

Det kræver en ny forståelse af ledelse, hvor tværgående samarbejde, systemisk tænkning og langsigtede løsninger er i fokus.

Samtidig fremhæver forfatterne, at den offentlige sektor ikke kan løse problemerne alene. Ledere er i stedet nødt til at skabe det nødvendige samarbejde mellem offentlige, private og civile aktører og se problemer som helheder.

Bogen præsenterer fem tilgange, der kan hjælpe ledere med at håndtere komplekse, vilde udfordringer.

Det handler blandt andet om at forstå sammenhænge frem for enkeltsagsløsninger, eksperimenterende løsninger med borgerne i centrum samt inddrage borgernes oplevelser og behov. Beslutninger bør desuden være baseret på data og forskning.

Vild velfærd fremhæver også, at fremtidens ledere ikke blot skal administrere, men også drive forandring.

De skal turde tage nye veje og anerkende, at komplekse problemer kræver eksperimenter, partnerskaber og tålmodighed.

Bogen giver et forskningsbaseret bud på, hvordan ledere kan håndtere ”dødens gab” og skabe bæredygtige løsninger for fremtidens velfærdssamfund.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS