Sådan kan ledere håndtere samfundets vilde problemer

Med bogen ”Vild velfærd” sætter forfatterne fokus på samfundsproblemer, som skal løses på nye måder i en tid, hvor borgernes forventninger til den offentlige sektor stiger, mens ressourcerne bliver færre.

Artikel top billede

Den offentlige sektor står i en brydningstid. Udfordringer som klimakrise, mistrivsel, mangel på arbejdskraft og integration vokser sig større, og der skal tænkes helt nyt i et samarbejde mellem blandt andet den offentlige sektor, det private erhvervsliv og civilsamfundet.

Det er budskabet i bogen Vild velfærd, hvor Andreas Fricke Møller, Kirstine Føge Jensen og Claus Emholdt har sat sig for at vise, hvordan man håndterer vilde samfundsproblemer i praksis.

Vilde problemer er i bogen beskrevet som komplekse, sammensatte og ofte uforudsigelige udfordringer i den offentlige sektor, som ikke kan løses med traditionelle og lineære metoder.

Et gennemgående problem er, at disse vilde problemer involverer mange forskellige aktører, har modsatrettede tendenser og ikke har en entydig og endelig løsning.

Samtidig står offentlige ledere i et dilemma: Borgernes forventninger til velfærden vokser, mens ressourcerne skrumper. Dette paradoks bliver i Vild velfærd kaldt”dødens gab” – et begreb, der beskriver den voksende kløft mellem, hvad borgerne forventer, og hvad den offentlige sektor kan levere.

Forfatternes budskab er klart: Hvis ledere vil håndtere disse vilde problemer, skal de turde tænke nyt.

Det kræver en ny forståelse af ledelse, hvor tværgående samarbejde, systemisk tænkning og langsigtede løsninger er i fokus.

Samtidig fremhæver forfatterne, at den offentlige sektor ikke kan løse problemerne alene. Ledere er i stedet nødt til at skabe det nødvendige samarbejde mellem offentlige, private og civile aktører og se problemer som helheder.

Bogen præsenterer fem tilgange, der kan hjælpe ledere med at håndtere komplekse, vilde udfordringer.

Det handler blandt andet om at forstå sammenhænge frem for enkeltsagsløsninger, eksperimenterende løsninger med borgerne i centrum samt inddrage borgernes oplevelser og behov. Beslutninger bør desuden være baseret på data og forskning.

Vild velfærd fremhæver også, at fremtidens ledere ikke blot skal administrere, men også drive forandring.

De skal turde tage nye veje og anerkende, at komplekse problemer kræver eksperimenter, partnerskaber og tålmodighed.

Bogen giver et forskningsbaseret bud på, hvordan ledere kan håndtere ”dødens gab” og skabe bæredygtige løsninger for fremtidens velfærdssamfund.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory