Fire gode grunde til at Trumps toldkrig vil få iPhone-priserne til at falde i Danmark

Potentielle iPhone-købere behøver ikke at frygte den globale toldkrig vil gøre iPhonen dyrere - i hvert fald i første ombæring.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor uroen i USA meget vel vil få iPhone-priserne til at falde i Danmark.
586
3 min
Det kan godt være, at de verserende handelspolitiske skærmydsler vil gøre det sværere og dyrere for amerikanere at få fat i elektronik såsom den nye iPhone – men det behøver ikke at være tilfældet i vores europæiske markeder.

I USA peger de værste handelspolitiske scenarier på, at en iPhone vil op koste 24.000 kroner, hvis Donald Trumps mission med at få blandt andre Apple til at flytte produktionen hjem.

[articlelink id="291158" layout="list" label="Læs også:" title=""]

Udviklingen får allerede nu Apple til i al hast at flyve iPhones til sit hjemland, inden Trumps toldhammer falder, er nogle andre dynamikker i spil herhjemme.

Helt omvendt forholder det sig i EU og Danmark.

Vi kan endda ende med at få lavere priser at se. Og det er der fire gode grunde til.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S