Topchef: Mine medarbejdere bør komme i beredskabs-praktik hos myndighederne

Telenors topchef Lars Thomsen foreslår, at private virksomheder midlertidigt udlåner medarbejdere til myndigheder for at styrke Danmarks beredskab. Forslaget er kontroversielt erkender han.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Danske virksomheder skal sende deres medarbejdere i en form for beredskabs-praktik hos landets myndigheder.

Særligt virksomheder inden for kritisk infrastruktur såsom tele, energi og sundhed bør stille medarbejderne til rådighed for staten.

Det er essensen af den idé, som Telenors topchef Lars Thomsen overfor Finans lufter. Her skal de ansatte opnå ifølge den administrerende direktør vigtig erfaring og træning i at håndtere og koordinere krisesitatutioner.

“Det kommer jo til at koste en frygtelig masse penge for mine aktionærer. Men vi er nødt til at gøre det med den sikkerhedssituation, som vi står i lige nu,” siger Lars Thomsen og opfordrer til en grundlæggende debat om samspillet mellem erhvervsliv og myndigheder.

Forslaget føjer sig til en bredere debat om erhvervslivets rolle i den nationale sikkerhedsindsats i en ny geopolitisk virkelighed – og det er næppe sidste gang, spørgsmålet rejser sig, når truslerne er så mangeartede.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job