Topchef: Mine medarbejdere bør komme i beredskabs-praktik hos myndighederne

Telenors topchef Lars Thomsen foreslår, at private virksomheder midlertidigt udlåner medarbejdere til myndigheder for at styrke Danmarks beredskab. Forslaget er kontroversielt erkender han.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Danske virksomheder skal sende deres medarbejdere i en form for beredskabs-praktik hos landets myndigheder.

Særligt virksomheder inden for kritisk infrastruktur såsom tele, energi og sundhed bør stille medarbejderne til rådighed for staten.

Det er essensen af den idé, som Telenors topchef Lars Thomsen overfor Finans lufter. Her skal de ansatte opnå ifølge den administrerende direktør vigtig erfaring og træning i at håndtere og koordinere krisesitatutioner.

“Det kommer jo til at koste en frygtelig masse penge for mine aktionærer. Men vi er nødt til at gøre det med den sikkerhedssituation, som vi står i lige nu,” siger Lars Thomsen og opfordrer til en grundlæggende debat om samspillet mellem erhvervsliv og myndigheder.

Forslaget føjer sig til en bredere debat om erhvervslivets rolle i den nationale sikkerhedsindsats i en ny geopolitisk virkelighed – og det er næppe sidste gang, spørgsmålet rejser sig, når truslerne er så mangeartede.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S