Topchef: Mine medarbejdere bør komme i beredskabs-praktik hos myndighederne

Telenors topchef Lars Thomsen foreslår, at private virksomheder midlertidigt udlåner medarbejdere til myndigheder for at styrke Danmarks beredskab. Forslaget er kontroversielt erkender han.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Danske virksomheder skal sende deres medarbejdere i en form for beredskabs-praktik hos landets myndigheder.

Særligt virksomheder inden for kritisk infrastruktur såsom tele, energi og sundhed bør stille medarbejderne til rådighed for staten.

Det er essensen af den idé, som Telenors topchef Lars Thomsen overfor Finans lufter. Her skal de ansatte opnå ifølge den administrerende direktør vigtig erfaring og træning i at håndtere og koordinere krisesitatutioner.

“Det kommer jo til at koste en frygtelig masse penge for mine aktionærer. Men vi er nødt til at gøre det med den sikkerhedssituation, som vi står i lige nu,” siger Lars Thomsen og opfordrer til en grundlæggende debat om samspillet mellem erhvervsliv og myndigheder.

Forslaget føjer sig til en bredere debat om erhvervslivets rolle i den nationale sikkerhedsindsats i en ny geopolitisk virkelighed – og det er næppe sidste gang, spørgsmålet rejser sig, når truslerne er så mangeartede.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S