Topchef: Mine medarbejdere bør komme i beredskabs-praktik hos myndighederne

Telenors topchef Lars Thomsen foreslår, at private virksomheder midlertidigt udlåner medarbejdere til myndigheder for at styrke Danmarks beredskab. Forslaget er kontroversielt erkender han.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Danske virksomheder skal sende deres medarbejdere i en form for beredskabs-praktik hos landets myndigheder.

Særligt virksomheder inden for kritisk infrastruktur såsom tele, energi og sundhed bør stille medarbejderne til rådighed for staten.

Det er essensen af den idé, som Telenors topchef Lars Thomsen overfor Finans lufter. Her skal de ansatte opnå ifølge den administrerende direktør vigtig erfaring og træning i at håndtere og koordinere krisesitatutioner.

“Det kommer jo til at koste en frygtelig masse penge for mine aktionærer. Men vi er nødt til at gøre det med den sikkerhedssituation, som vi står i lige nu,” siger Lars Thomsen og opfordrer til en grundlæggende debat om samspillet mellem erhvervsliv og myndigheder.

Forslaget føjer sig til en bredere debat om erhvervslivets rolle i den nationale sikkerhedsindsats i en ny geopolitisk virkelighed – og det er næppe sidste gang, spørgsmålet rejser sig, når truslerne er så mangeartede.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS