Betalingsfirma køber dansk konkurrent

Det danske hosting- og gatewayfirma DIBS har overtaget den lille konkurrent IP Europe. DIBS forudser, at flere små betalingsformidlere får det svært efter nye sikkerhedskrav fra Visa og Mastercard.

Salget af det lille betalingsgateway-firma IP Europe til store DIBS, Dansk Internet Betalingssystem, er måske starten på en bølge.

En bølge af lukninger, opkøb og sammenlægninger, som de små gatewayfirmaer selv har forudset, da PBS for nylig gav dem besked om nye it-sikkerhedskrav fra Visa og Mastercard i USA.

Et gatewayfirma udvikler og afvikler betalinger på nettet for kunderne, som typisk er e-handelsvirksomheder.

Der er enkelte store gatewayfirmaer, men mange er små, med kun en enkelt eller få servere, der kører betalingskort-transaktionerne.

DIBS er i denne sammenhæng stor og har som det første i Danmark opnået certificeringen fra Visa og Mastercard, der foregår efter den såkaldte PCI-standard.

Den indebærer, at virksomheder, der håndterer kortdata, skal udsættes for løbende test af it-sikkerheden.

Certificeringen er obligatorisk fra næste år og koster mellem 25.000 og flere hundrede tusinde kroner, afhængig af størrelse.

Den økonomiske byrde kan mange af de små gateway-firmaer ikke klare.

- Det er ikke den direkte årsag til, at vi overtager IP Europe. Omvendt er jeg sikker på at de små PSP'er (payment service providers, red.) får en udfordring, siger Jesper Lohmann, bestyrelsesformand i DIBS.

Står det til ham, bliver IP Europe ikke den sidste mindre konkurrent, der skal købes.

- Markedet for betalingsløsninger vil konsolideres over de kommende år. Der vil blive stillet fortsat større krav til sikkerhed og funktionalitet i betalingsløsningerne, siger Jesper Lohmann.

Han opfatter sikkerhedscertificeringen som en mulighed for at vise, at DIBS er en seriøs spiller.

- Der er nogle, som ikke kan eller ikke vil betale for at være med i oprykningen, siger han

Kun én mand fortsætter

Af de tre mand, der udgjorde IP Europe, fortsætter kun den ene i DIBS.

Kai Desler var teknisk chef i IP Europe og skal nu lede den jyske og tyske DIBS-forretning fra et kontor i Sønderborg.

Salgsprisen er hemmelig, men det er en mindre aktør, DIBS har købt. IP Europe fylder ikke så meget volumenmæssigt, forklarer Jesper Lohmann.

- Men vi får en repræsentation i Jylland, og de har produkter, som supplerer vores egne.

Der er cirka 60 betalingsfirmaer i landet. Vurderingen fra branchen er, at der formentlig kun er en håndfuld firmaer tilbage efter årsskiftet.

20 af små gatewayfirmaer er gået sammen om en henvendelse til PBS og en af de konsulentvirksomheder, der er godkendt af Visa og Mastercard til at foretage kontrollen.

De kræver en kontrolordning, der ikke vil ruinere dem.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S