Betalingsfirma køber dansk konkurrent

Det danske hosting- og gatewayfirma DIBS har overtaget den lille konkurrent IP Europe. DIBS forudser, at flere små betalingsformidlere får det svært efter nye sikkerhedskrav fra Visa og Mastercard.

Salget af det lille betalingsgateway-firma IP Europe til store DIBS, Dansk Internet Betalingssystem, er måske starten på en bølge.

En bølge af lukninger, opkøb og sammenlægninger, som de små gatewayfirmaer selv har forudset, da PBS for nylig gav dem besked om nye it-sikkerhedskrav fra Visa og Mastercard i USA.

Et gatewayfirma udvikler og afvikler betalinger på nettet for kunderne, som typisk er e-handelsvirksomheder.

Der er enkelte store gatewayfirmaer, men mange er små, med kun en enkelt eller få servere, der kører betalingskort-transaktionerne.

DIBS er i denne sammenhæng stor og har som det første i Danmark opnået certificeringen fra Visa og Mastercard, der foregår efter den såkaldte PCI-standard.

Den indebærer, at virksomheder, der håndterer kortdata, skal udsættes for løbende test af it-sikkerheden.

Certificeringen er obligatorisk fra næste år og koster mellem 25.000 og flere hundrede tusinde kroner, afhængig af størrelse.

Den økonomiske byrde kan mange af de små gateway-firmaer ikke klare.

- Det er ikke den direkte årsag til, at vi overtager IP Europe. Omvendt er jeg sikker på at de små PSP'er (payment service providers, red.) får en udfordring, siger Jesper Lohmann, bestyrelsesformand i DIBS.

Står det til ham, bliver IP Europe ikke den sidste mindre konkurrent, der skal købes.

- Markedet for betalingsløsninger vil konsolideres over de kommende år. Der vil blive stillet fortsat større krav til sikkerhed og funktionalitet i betalingsløsningerne, siger Jesper Lohmann.

Han opfatter sikkerhedscertificeringen som en mulighed for at vise, at DIBS er en seriøs spiller.

- Der er nogle, som ikke kan eller ikke vil betale for at være med i oprykningen, siger han

Kun én mand fortsætter

Af de tre mand, der udgjorde IP Europe, fortsætter kun den ene i DIBS.

Kai Desler var teknisk chef i IP Europe og skal nu lede den jyske og tyske DIBS-forretning fra et kontor i Sønderborg.

Salgsprisen er hemmelig, men det er en mindre aktør, DIBS har købt. IP Europe fylder ikke så meget volumenmæssigt, forklarer Jesper Lohmann.

- Men vi får en repræsentation i Jylland, og de har produkter, som supplerer vores egne.

Der er cirka 60 betalingsfirmaer i landet. Vurderingen fra branchen er, at der formentlig kun er en håndfuld firmaer tilbage efter årsskiftet.

20 af små gatewayfirmaer er gået sammen om en henvendelse til PBS og en af de konsulentvirksomheder, der er godkendt af Visa og Mastercard til at foretage kontrollen.

De kræver en kontrolordning, der ikke vil ruinere dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS