Dansk net-oplæsning frygter lukning

Net-oplæsningstjenesten Adgangforalle.dk med 45.000 brugere frygter lukning, når Nordjyllands Amt nedlægges. Enhedslistens Per Clausen vil have videnskabsminister Helge Sander (V) på banen.

Fremtiden er usikker for oplæsningstjenesten Adgangforalle.dk, der har flere end 45.000 læsesvage brugere. De kan via webtjenesten få læst tekst højt.

- Vi ved ikke, hvor vi havner i forbindelse med kommunalreformen. Vi hører under Nordjyllands Amt, men kan ikke få oplyst, hvad der sker, når amtet nedlægges, siger projektleder Christian Hjulmand.

Enhedslistens it-ordfører Per Clausen opfordrer derfor nu videnskabsminister Helge Sander (V) til at sikre, at tjenesten kan køre videre.

Selv har Adgangforalle.dk, der drives af Specialskolen for Voksne i Vendsyssel, også kontaktet både Videnskabsministeriet og Undervisningsministeriet i kampen for overlevelse.

- Hvis man har et handicap og er blind eller ordblind, så kan det offentlige bevillige hjælpemidler, men der er en stor gruppe læsesvage i Danmark, som rent juridisk ikke er handicappede. De kan få hjælp med vores løsning, siger projektleder Christian Hjulmand.

Afhængig af støtte

Løsningen fungerer ved at brugerne via en software fra Adgangforalle.dk markerer en tekst. Den sendes til en server hos Adgangforalle.dk, hvor den bearbejdes med talesyntesen, så lyden umiddelbart kan returneres til brugeren.

- Det offentlige poster flere og flere oplysninger ud på nettet. Derfor bør det offentlige også forpligte sig til at gøre oplysningerne tilgængelige for den meget store gruppe af læsesvage danskere, siger Christian Hjulmand.

Han anslår, at det koster en lille million kroner om året at drive Adgangforalle.dk. Tjenesten er selv indstillet på at finde en del af pengene, men vil ifølge Christian Hjulmand fortsat være afhængig af støtte udefra.

Selv håber Adgangforalle.dk at kunne hente nye indtægter via en ny WebLæser, som lanceres på www.adgangforalle.dk i dag.

Den nye WebLæser vil ifølge Christian Hjulmand hurtigt kunne implementeres på hjemmesider, som indehaverne ønsker at gøre mere tilgængelige for læsesvage borgere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S