Spilgigant vil købe Hitmans nye ejer

Det britiske spilfirma SCi forhandler om at blive solgt til spilgiganten Electronic Arts. Det sker mindre end et halvt år efter, at SCi købte Eidos Interactive og derigennem Danmarks største spilfirma, IO Interactive.

De mere end 150 ansatte hos Danmarks største spilfirma, Hitman-skaberen IO Interactive, kan muligvis se frem til at få ny ejer for tredje gang inden for halvandet år.

Det britiske dagblad The Daily Mail skriver mandag, at både spilgiganten Electronic Arts og firmaet Midway Games forhandler om at købe SCi, der er Englands største spilfirma.

Hertil kommer tilnærmelser fra kapitalfonden Apax Partners.

SCi har i en meddelelse bekræftet, at selskabet har modtaget henvendelser fra forskellige parter, selvom der ikke er nogen garanti for et bud.

Danske IO Interactive ejes af SCi, efter at selskabet sidste år blev solgt for en kvart milliard kroner til Eidos Interactive, som så i maj blev solgt til SCi.

Også danske Deadline Games har et tæt samarbejde med SCi, som netop har udgivet selskabets største satsning til dato, spillet Total Overdose.

Ifølge The Daily Mail er Midway Games favorit til at overtage SCi. Midway er ejet af Sumner Redstone, der er formand for mediegiganten Viacom.

Det mulige salg af SCi har mandag fået selskabets aktiekurs til at stige med næsten 30 procent. Selskabet fik et trecifret milliontab i det seneste regnskabsår, men har siden meldt om fremgang, især på grund af et forrygende salg af spillet Lego Star Wars.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect