Spilgigant vil købe Hitmans nye ejer

Det britiske spilfirma SCi forhandler om at blive solgt til spilgiganten Electronic Arts. Det sker mindre end et halvt år efter, at SCi købte Eidos Interactive og derigennem Danmarks største spilfirma, IO Interactive.

De mere end 150 ansatte hos Danmarks største spilfirma, Hitman-skaberen IO Interactive, kan muligvis se frem til at få ny ejer for tredje gang inden for halvandet år.

Det britiske dagblad The Daily Mail skriver mandag, at både spilgiganten Electronic Arts og firmaet Midway Games forhandler om at købe SCi, der er Englands største spilfirma.

Hertil kommer tilnærmelser fra kapitalfonden Apax Partners.

SCi har i en meddelelse bekræftet, at selskabet har modtaget henvendelser fra forskellige parter, selvom der ikke er nogen garanti for et bud.

Danske IO Interactive ejes af SCi, efter at selskabet sidste år blev solgt for en kvart milliard kroner til Eidos Interactive, som så i maj blev solgt til SCi.

Også danske Deadline Games har et tæt samarbejde med SCi, som netop har udgivet selskabets største satsning til dato, spillet Total Overdose.

Ifølge The Daily Mail er Midway Games favorit til at overtage SCi. Midway er ejet af Sumner Redstone, der er formand for mediegiganten Viacom.

Det mulige salg af SCi har mandag fået selskabets aktiekurs til at stige med næsten 30 procent. Selskabet fik et trecifret milliontab i det seneste regnskabsår, men har siden meldt om fremgang, især på grund af et forrygende salg af spillet Lego Star Wars.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job