Spilgigant vil købe Hitmans nye ejer

Det britiske spilfirma SCi forhandler om at blive solgt til spilgiganten Electronic Arts. Det sker mindre end et halvt år efter, at SCi købte Eidos Interactive og derigennem Danmarks største spilfirma, IO Interactive.

De mere end 150 ansatte hos Danmarks største spilfirma, Hitman-skaberen IO Interactive, kan muligvis se frem til at få ny ejer for tredje gang inden for halvandet år.

Det britiske dagblad The Daily Mail skriver mandag, at både spilgiganten Electronic Arts og firmaet Midway Games forhandler om at købe SCi, der er Englands største spilfirma.

Hertil kommer tilnærmelser fra kapitalfonden Apax Partners.

SCi har i en meddelelse bekræftet, at selskabet har modtaget henvendelser fra forskellige parter, selvom der ikke er nogen garanti for et bud.

Danske IO Interactive ejes af SCi, efter at selskabet sidste år blev solgt for en kvart milliard kroner til Eidos Interactive, som så i maj blev solgt til SCi.

Også danske Deadline Games har et tæt samarbejde med SCi, som netop har udgivet selskabets største satsning til dato, spillet Total Overdose.

Ifølge The Daily Mail er Midway Games favorit til at overtage SCi. Midway er ejet af Sumner Redstone, der er formand for mediegiganten Viacom.

Det mulige salg af SCi har mandag fået selskabets aktiekurs til at stige med næsten 30 procent. Selskabet fik et trecifret milliontab i det seneste regnskabsår, men har siden meldt om fremgang, især på grund af et forrygende salg af spillet Lego Star Wars.

Annonce

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S