Spilgigant vil købe Hitmans nye ejer

Det britiske spilfirma SCi forhandler om at blive solgt til spilgiganten Electronic Arts. Det sker mindre end et halvt år efter, at SCi købte Eidos Interactive og derigennem Danmarks største spilfirma, IO Interactive.

De mere end 150 ansatte hos Danmarks største spilfirma, Hitman-skaberen IO Interactive, kan muligvis se frem til at få ny ejer for tredje gang inden for halvandet år.

Det britiske dagblad The Daily Mail skriver mandag, at både spilgiganten Electronic Arts og firmaet Midway Games forhandler om at købe SCi, der er Englands største spilfirma.

Hertil kommer tilnærmelser fra kapitalfonden Apax Partners.

SCi har i en meddelelse bekræftet, at selskabet har modtaget henvendelser fra forskellige parter, selvom der ikke er nogen garanti for et bud.

Danske IO Interactive ejes af SCi, efter at selskabet sidste år blev solgt for en kvart milliard kroner til Eidos Interactive, som så i maj blev solgt til SCi.

Også danske Deadline Games har et tæt samarbejde med SCi, som netop har udgivet selskabets største satsning til dato, spillet Total Overdose.

Ifølge The Daily Mail er Midway Games favorit til at overtage SCi. Midway er ejet af Sumner Redstone, der er formand for mediegiganten Viacom.

Det mulige salg af SCi har mandag fået selskabets aktiekurs til at stige med næsten 30 procent. Selskabet fik et trecifret milliontab i det seneste regnskabsår, men har siden meldt om fremgang, især på grund af et forrygende salg af spillet Lego Star Wars.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job