Distributør investerer sig til sorte tal

Et underskud på trekvart million kroner bekymrer ikke tilbehørsproducenten Sandberg, der har investeret i etablering af datterselskab i Hong Kong og en omlægning af den danske forretning.

It-producenten Sandberg har åbnet en repræsentation i Hong Kong og i Sverige, fyret to og dertil sat de fleste priser ned.

- Begyndelsen på året var utilfredsstillende, så vi hiver i nogle håndtag for at rette op på det. Blandt andet har vi justeret priserne, siger Martin Frank Hollerup, direktør, Sandberg, der fik et underskud på 1,1 millioner kroner før skat i regnskabsåret 2004/05.

Udover de nye repræsentationer arbejder Sandberg på at lægge forretningen om. Ansvaret for en del af salget er blevet lagt ud af huset, hvilket har ført til, at to ansatte er blevet afskediget.

- Selvfølgelig ville jeg hellere have snakket om et overskud på fem millioner kroner i stedet for det her, men vi er blevet tvunget ud i nogle mere langsigtede investeringer som opstarten i Sverige og Hong Kong, fortæller Martin Frank Hollerup.

Ingen gider kabler

Salget af kabler er for stærkt nedadgående i takt med, at flere og flere produkter kommunikerer trådløst, og det faktum er et problem, når ens kerneforretning netop er salg af kabler.

Derfor har Sandberg brugt mange ressourcer det sidste år på at blive kendt som en tilbehørs-leverandør, der også har kabler i stedet for som en kabel-leverandør, der også har tilbehør.

Sandberg, der betragter sig som en it-producent, benytter otte distributører herhjemme. Fra Tech Data over Comitel til SMG og Scribona. 80 procent af omsætningen hentes hos private købere, og resten hos erhvervskunder.

- Istedet for kabler fokuserer vi i højere grad på produkter som netværkskort, headsets, pc plug ins med videre, siger Martin Frank Hollerup.

Han sidder i direktionen med sin bror Erling Hoff Petersen. De to ejer virksomheden, mens en tredje bror sidder som eneste medarbejder i den nyåbnede repræsentation i Hong Kong.

- Vi kan allerede se, at de skridt, vi har taget, var det rigtige at gøre, siger Sandberg-direktøren, der forventer et resultat før skat i indeværende regnskabsår på "en million eller to."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S