Webpizza-koncept solgt til rig udlandsdansker

Just-Eat, som giver danskerne mulighed for at bestille fastfood over nettet, er blevet solgt. Nu rykker selskabets stifter til London for at udbrede konceptet i Storbritannien og resten af Europa.

Netfirmaet Just-Eat, som leverer infrastruktur og online-bestillingssystemer til fastfoodrestauranter, er blevet solgt for 17 millioner kroner til Bo Bendtsen, udlandsdansker og mangemillionær på britisk webhosting via selskabet UK-2.net.

Med i købet får han 30-årige administrerende direktør Jesper Buch, som nu rykker sin unge familie fra Vejle til London for at udbrede konceptet bag Just-Eat til hele Europa, og med tiden også USA.

Skal lede britisk driftsselskab

- Jeg flytter derover i løbet af 14 dage for at lede det britiske driftsselskab og starte franchise-forretninger i en række andre europæiske lande, forklarer en tilfreds Jesper Buch.

Han bliver som den eneste af de oprindelige medejere i selskabet og indkasserer ikke penge for sine aktier.

De bliver i stedet skiftet ud med en direktørløn og en mindretalsaktionærpost, som han ikke ønsker at oplyse størrelserne på.

De to medstiftere Per Meldgaard og Henrik Østergaard får dog pengene i hånden, det samme gør investor og diskoteksejer Carsten Mikkelsen, mens Freeway Aps, som bl.a. står bag Dating.dk, først bliver helt købt ud den dag, Jesper Buch eventuelt selv sælger sin andel. De har dog ingen medbestemmelse i bestyrelsen.

Just-Eat har allerede sat den første franchise-forretning i gang på Island, hvor man efter otte måneder har fået 40 forretninger i stald, og det går efter Jesper Buchs udsagn strygende i den lille ø-nation.

Danmark har supergreb

Han mener, at Danmark har et super greb på e-handel via den store netudbredelse og en masse viden fra en lille, sammentømret e-handelsbranche, hvor alle kender alle, som let burde kunne udnyttes i resten af verden.

- I Storbritannien er de for eksempel sindssygt bagefter – bare det at skulle søge om at etablere online-betaling er et kæmpe arbejde. Det er ren stenalder, siger Jesper Buch, som dog alligevel ikke er bange for at knække halsen på den britiske udfordring.

Med knap 60 millioner fastfood-glade briter er potentialet da også til at tage og føle på.

Just-Eat.dk rundede sidste år sit første overskud på en million kroner efter at have indkasseret tab siden starten i 2001.

Jesper Buch forventer i år et overskud på lidt over to millioner kroner, mens næste års overskud gerne skulle runde de seks millioner kroner for den danske forretning.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra den notorisk pressesky Bo Bendtsen til artiklen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse