Microsoft undskylder dansk skræmmekampagne

En annonce på Google får Microsoft Danmark til at undskylde for en skræmmekampagne mod den konkurrerende open source-database MySQL. Marketingdirektør kalder det for en fejl.

Microsoft Danmark erkender nu, at diskussionen om open source-produkter har fået softwaregiganten til at gå over stregen i en annonce mod den populære databasekonkurrent MySQL.

En søgning på Google har i et stykke tid ført til en annonce med overskriften "Mysql Fakta", hvorfra der linkes videre til Microsofts hjemmeside.

Her nævnes MySQL ikke, men til gengæld er siden fyldt med Microsoft-historier om kunder, som har haft glæde af at gå langt uden om open source-produkter.

Dårlig markedsføring

Flere advokater har tidligere sagt til Computerworld, at den slags misbrug af andres varemærker er i strid med god markedsføringsskik.

Hos Microsoft er marketingdirektør Jens Storm Lernø heller ikke sen til at undskylde kampagnen.

- Der er ingen tvivl om, at vi er en meget stor fortaler for, at man benytter sig af god markedsføring, og det her er en fejl fra vores side. Det bliver fjernet så hurtigt som muligt, siger han.

Populær database

MySQL er en meget populær open source-database, som også vinder frem i erhvervslivet og sammen med styresystemet Linux, webserveren Apache og scriptsproget PHP udgør kernen blandt open source-produkter.

Hos det svenske firma, der står bag MySQL, har marketingdirektør Bertrand Matthelié ikke meget til overs for kampagnen.

- Det viser, at open source er en ustoppelig kraft, og at Microsoft er stadig mere tvunget til at tage det alvorligt. Man kunne forvente lidt mere kreativ markedsføring fra et selskab som Microsoft, siger han.

Netop for at tage kampen op med MySQL frigav Microsoft sidste år en gratis light-udgave - ligesom Oracle har gjort det - af selskabets eget databaseprodukt under navnet MSSQL Express edition.

Bertrand Matthelié kritiserer dog det produkt for at være meget begrænset, hvis der skal skaleres op.

Annoncen fjernes

Omvendt hilser han selskabet meget velkommen til at samarbejde om den store gruppe af MySQL-brugere og -udviklere, som benytter Windows.

Hos Microsoft Danmark vil man nu hurtigst muligt forsøge at få annoncen mod MySQL fjernet fra Google.

- Det er ikke sådan, at vi bevidst går ud og laver ting, hvor vi forsøger at tryne andre. Det her er simpelthen en misforståelse, som vi retter op på, siger Jens Storm Lernø.

Annoncen var ved denne artikels frigivelse ikke længere synlig på Google.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS