Chipgigant i navne-angreb på danske Broadcom

Den amerikanske chipgigant Broadcom forsøger ved Sø- og Handelsretten at tage både navnet og webdomænet fra den lille danske bredbåndsudbyder med samme navn. Chipgiganten vil ind i Danmark.

Den omstridte bredbåndsudbyder Broadcom - der delvist bygger på konkursramte Kabelnettet - står nu til at miste både sit navn og webdomæne, hvis en sag i Sø- og Handelsretten falder uheldigt ud for det danske selskab.

Selskaberne Broadcom Aps og Broadcom Bolignet ApS deler begge navn med den amerikanske chipgigant Broadcom Corporation.

Nu vil chipgiganten ind på det danske marked, og den vil derfor være ene om at have navnet Broadcom.

- Broadcom har planer for Danmark og kan selvfølgelig ikke have to virksomheder, der opererer under samme navn, forklarer advokat Louise Unmack Rygaard.

Navn, penge og domæne

Hun repræsenterer Broadcom Corporation ved en sag i Sø- og Handelsretten, hvor amerikanerne vil tvinge den danske bredbåndsudbyder til at droppe navnet som både varemærke, selskabsnavne og domænenavn på nettet.

Herudover kræver amerikanerne en mindre erstatning.

Ifølge Louise Unmack Rygaard registrerede amerikanerne Broadcom Corporation som EF-varemærke allerede i 1999.

Chipselskabet, der har knap 4.300 ansatte, stiftede selskabet Broadcom Danmark ApS sidste år.

De danske selskaber Broadcom ApS og Broadcom Bolignet ApS blev først stiftet i 2004.

Broadcom-navnet har dog været i brug i Danmark siden 2001, og de nye selskaber blev først stiftet efter en konkurs i det oprindelige Broadcom.

Omstridt selskab

Amerikanske Broadcom undgår dermed ikke at blive forbundet med flere kontroverser, uanset hvordan sagen ender i Sø- og Handelsretten.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan den administrerende direktør Kaare Siesing var involveret i et håndgemæng omkring ejerforholdene i selskabet efter opkøbet af Kabelnettet.

IT- og Telestyrelsen har også været efter Broadcom for misbrug af en FWA-licens, og senest er selskabet blevet kritiseret for at holde kunder fast et halvt år ad gangen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Kaare Siesing, der står i spidsen for både Broadcom ApS og Broadcom Bolignet ApS.

Der forventes at falde dom i sagen 8. februar.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S