Chipgigant i navne-angreb på danske Broadcom

Den amerikanske chipgigant Broadcom forsøger ved Sø- og Handelsretten at tage både navnet og webdomænet fra den lille danske bredbåndsudbyder med samme navn. Chipgiganten vil ind i Danmark.

Den omstridte bredbåndsudbyder Broadcom - der delvist bygger på konkursramte Kabelnettet - står nu til at miste både sit navn og webdomæne, hvis en sag i Sø- og Handelsretten falder uheldigt ud for det danske selskab.

Selskaberne Broadcom Aps og Broadcom Bolignet ApS deler begge navn med den amerikanske chipgigant Broadcom Corporation.

Nu vil chipgiganten ind på det danske marked, og den vil derfor være ene om at have navnet Broadcom.

- Broadcom har planer for Danmark og kan selvfølgelig ikke have to virksomheder, der opererer under samme navn, forklarer advokat Louise Unmack Rygaard.

Navn, penge og domæne

Hun repræsenterer Broadcom Corporation ved en sag i Sø- og Handelsretten, hvor amerikanerne vil tvinge den danske bredbåndsudbyder til at droppe navnet som både varemærke, selskabsnavne og domænenavn på nettet.

Herudover kræver amerikanerne en mindre erstatning.

Ifølge Louise Unmack Rygaard registrerede amerikanerne Broadcom Corporation som EF-varemærke allerede i 1999.

Chipselskabet, der har knap 4.300 ansatte, stiftede selskabet Broadcom Danmark ApS sidste år.

De danske selskaber Broadcom ApS og Broadcom Bolignet ApS blev først stiftet i 2004.

Broadcom-navnet har dog været i brug i Danmark siden 2001, og de nye selskaber blev først stiftet efter en konkurs i det oprindelige Broadcom.

Omstridt selskab

Amerikanske Broadcom undgår dermed ikke at blive forbundet med flere kontroverser, uanset hvordan sagen ender i Sø- og Handelsretten.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan den administrerende direktør Kaare Siesing var involveret i et håndgemæng omkring ejerforholdene i selskabet efter opkøbet af Kabelnettet.

IT- og Telestyrelsen har også været efter Broadcom for misbrug af en FWA-licens, og senest er selskabet blevet kritiseret for at holde kunder fast et halvt år ad gangen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Kaare Siesing, der står i spidsen for både Broadcom ApS og Broadcom Bolignet ApS.

Der forventes at falde dom i sagen 8. februar.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S