Skandaleramte Mobilpriser.dk har fået ny ejer

Mobilpriser.dk er solgt til selskabet Mobile Media Scandinavia. Overtagelsen er angiveligt sket umiddelbart før en 44-årig medejer af Mobile er blevet fængslet for trusler på livet mod en konkurrent.

Selskabet Mobile Media Scandinavia har overtaget selskabet Mobile, der står bag Mobilsiden.dk, Mobildebat.dk og Mobilpriser.dk.

Overtagelsen er angiveligt sket den 15. februar og dermed før en 44-årig medejer af selskabet Mobile blev anholdt mistænkt for trusler på livet mod en konkurrent, der på hjemmesiden Mobilpriser.dk havde underbudt ham.

Mobilsidens oprindelige stifter John G. Pedersen er udnævnt som direktør i selskabet af den nye ejerkreds, der ifølge en pressemeddelelse ikke ønsker at stå frem.

Er du selv en del af den nye ejerkreds?

- Det kan ikke udelukkes, siger John G. Pedersen.

Han afviser at kommentere yderligere på spørgsmål om mobil-hjemmesidernes tidligere eller nuværende ejerkreds.

Tidligere ejer tilbage

John G. Pedersen solgte for cirka et år siden rækken af mobil-hjemmesiderne til selskabet Mobile.

Han fortæller til Computerworld, at han efterfølgende har været ansat i selskabet fra september 2005 og frem til den første februar i år - 15 dage før selskabet angiveligt blev solgt til Mobile Media Scandinavia.

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen er den nye ejer Mobile Media Scandinavia et anpartsselskab ejet af AI Commerce og Eco Agent.

Den nye ejerkreds er ifølge en pressemeddelelse trådt til, fordi den hidtidige ejer Mobile ikke har kunnet finde den fornødne kapital til en planlagt ekspansion af aktiviteterne.

Ifølge John G. Pedersen overvejer man blandt andet at udvide konceptet til det svenske marked.

John G. Pedersen afviser, at det nylige ejerskifte har noget at gøre med den verserende sag, hvor en 44-årig medejer af Mobile ifølge Rigspolitiet har truet en konkurrent på livet, fordi konkurrenten solgte mobiltelefoner billigere end den 44-årige.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S