Skandaleramte Mobilpriser.dk har fået ny ejer

Mobilpriser.dk er solgt til selskabet Mobile Media Scandinavia. Overtagelsen er angiveligt sket umiddelbart før en 44-årig medejer af Mobile er blevet fængslet for trusler på livet mod en konkurrent.

Selskabet Mobile Media Scandinavia har overtaget selskabet Mobile, der står bag Mobilsiden.dk, Mobildebat.dk og Mobilpriser.dk.

Overtagelsen er angiveligt sket den 15. februar og dermed før en 44-årig medejer af selskabet Mobile blev anholdt mistænkt for trusler på livet mod en konkurrent, der på hjemmesiden Mobilpriser.dk havde underbudt ham.

Mobilsidens oprindelige stifter John G. Pedersen er udnævnt som direktør i selskabet af den nye ejerkreds, der ifølge en pressemeddelelse ikke ønsker at stå frem.

Er du selv en del af den nye ejerkreds?

- Det kan ikke udelukkes, siger John G. Pedersen.

Han afviser at kommentere yderligere på spørgsmål om mobil-hjemmesidernes tidligere eller nuværende ejerkreds.

Tidligere ejer tilbage

John G. Pedersen solgte for cirka et år siden rækken af mobil-hjemmesiderne til selskabet Mobile.

Han fortæller til Computerworld, at han efterfølgende har været ansat i selskabet fra september 2005 og frem til den første februar i år - 15 dage før selskabet angiveligt blev solgt til Mobile Media Scandinavia.

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen er den nye ejer Mobile Media Scandinavia et anpartsselskab ejet af AI Commerce og Eco Agent.

Den nye ejerkreds er ifølge en pressemeddelelse trådt til, fordi den hidtidige ejer Mobile ikke har kunnet finde den fornødne kapital til en planlagt ekspansion af aktiviteterne.

Ifølge John G. Pedersen overvejer man blandt andet at udvide konceptet til det svenske marked.

John G. Pedersen afviser, at det nylige ejerskifte har noget at gøre med den verserende sag, hvor en 44-årig medejer af Mobile ifølge Rigspolitiet har truet en konkurrent på livet, fordi konkurrenten solgte mobiltelefoner billigere end den 44-årige.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos