Skandaleramte Mobilpriser.dk har fået ny ejer

Mobilpriser.dk er solgt til selskabet Mobile Media Scandinavia. Overtagelsen er angiveligt sket umiddelbart før en 44-årig medejer af Mobile er blevet fængslet for trusler på livet mod en konkurrent.

Selskabet Mobile Media Scandinavia har overtaget selskabet Mobile, der står bag Mobilsiden.dk, Mobildebat.dk og Mobilpriser.dk.

Overtagelsen er angiveligt sket den 15. februar og dermed før en 44-årig medejer af selskabet Mobile blev anholdt mistænkt for trusler på livet mod en konkurrent, der på hjemmesiden Mobilpriser.dk havde underbudt ham.

Mobilsidens oprindelige stifter John G. Pedersen er udnævnt som direktør i selskabet af den nye ejerkreds, der ifølge en pressemeddelelse ikke ønsker at stå frem.

Er du selv en del af den nye ejerkreds?

- Det kan ikke udelukkes, siger John G. Pedersen.

Han afviser at kommentere yderligere på spørgsmål om mobil-hjemmesidernes tidligere eller nuværende ejerkreds.

Tidligere ejer tilbage

John G. Pedersen solgte for cirka et år siden rækken af mobil-hjemmesiderne til selskabet Mobile.

Han fortæller til Computerworld, at han efterfølgende har været ansat i selskabet fra september 2005 og frem til den første februar i år - 15 dage før selskabet angiveligt blev solgt til Mobile Media Scandinavia.

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen er den nye ejer Mobile Media Scandinavia et anpartsselskab ejet af AI Commerce og Eco Agent.

Den nye ejerkreds er ifølge en pressemeddelelse trådt til, fordi den hidtidige ejer Mobile ikke har kunnet finde den fornødne kapital til en planlagt ekspansion af aktiviteterne.

Ifølge John G. Pedersen overvejer man blandt andet at udvide konceptet til det svenske marked.

John G. Pedersen afviser, at det nylige ejerskifte har noget at gøre med den verserende sag, hvor en 44-årig medejer af Mobile ifølge Rigspolitiet har truet en konkurrent på livet, fordi konkurrenten solgte mobiltelefoner billigere end den 44-årige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S