Politisk strid om politiets børneporno-filter

Venstre og De Konservative støtter politiets og internetudbydernes praksis med at lukke for adgangen til hjemmesider for at bekæmpe børneporno. Enhedslisten og SF er bekymrede.

Børneporno på nettet skal bekæmpes, og politiet og internetudbyderne er på rette spor, når de uden varsel og domstolsprøvelse lukker for adgangen til hjemmesider.

Det mener it-ordførerne fra regeringspartierne Venstre og De Konservative.

Her er man parat til at acceptere fejl i kampen mod børneporno, som ved sidste uges lukning af hjemmesiden Bizar.dk.

Efter Computerworld omtalte sagen med Bizar.dk erkendte Rigspolitiets it-sektion, at der var tale om en beklagelig fejlvurdering.

Fejlvurderinger

Netop den type fejlvurderinger skaber bekymring hos it-advokat Peter Linde Nielsen fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted.

Han efterlyser, at politiet går til domstolene for at få nedlagt forbud mod mistænkte sider, før internetudbyderne bliver opfordret til at lukke for adgangen.

- Det er et problem, at politiet på den her måde kriminaliserer folk uden en domstolsafprøvelse. Der er ingen tvivl om, at børneporno skal bekæmpes, men vi skal ikke gå på kompromis med retssikkerheden, siger Peter Linde Nielsen.

Hos regeringspartiet Venstre er it-ordfører Michael Aastrup Jensen opmærksom på problematikken.

- Selvfølgelig kan der ske fejl, men jeg har svært ved at se en anden metode, der vil være lige så hurtig og effektiv som det nuværende samarbejde mellem politiet og internetudbyderne, siger Michael Aastrup Jensen.

Også hos it-ordføreren for regeringskollegaerne De Konservative, Per Ørum Jørgensen, er der støtte til den nuværende model.

Politiet dømmer

It-politisk Forening har tidligere kritiseret modellen, som ifølge foreningen gør Rigspolitiet til den dømmende magt og internetudbyderne til den udøvende magt.

Foreningen frygter, at det bliver en glidebane mod at give politiet mulighed for at udøve censur på internettet.

Selv om kampen mod børneporno er prisværdig er heller ikke retsordfører for SF, Anne Baastrup, begejstret for fremgangsmåden.

Hun frygter for retssikkerheden og efterlyser, at politiet går til domstolene og får en dommers vurdering af sagerne. Samme opfordring kommer fra Enhedslistens it-ordfører Per Clausen.

Han har nu stillet spørgsmål til justitsminister Lene Espersen (K) om sagen.

- Det er grundlæggende problematisk, at politiet kan få internetudbyderne til at lukke for adgangen til hjemmesider ved at henvise til, at de ifølge politiet indeholder børneporno, siger Per Clausen.

- Indehaverne af siderne bør orienteres, og der bør også ske en vurdering ved domstolene, siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job