Politisk strid om politiets børneporno-filter

Venstre og De Konservative støtter politiets og internetudbydernes praksis med at lukke for adgangen til hjemmesider for at bekæmpe børneporno. Enhedslisten og SF er bekymrede.

Børneporno på nettet skal bekæmpes, og politiet og internetudbyderne er på rette spor, når de uden varsel og domstolsprøvelse lukker for adgangen til hjemmesider.

Det mener it-ordførerne fra regeringspartierne Venstre og De Konservative.

Her er man parat til at acceptere fejl i kampen mod børneporno, som ved sidste uges lukning af hjemmesiden Bizar.dk.

Efter Computerworld omtalte sagen med Bizar.dk erkendte Rigspolitiets it-sektion, at der var tale om en beklagelig fejlvurdering.

Fejlvurderinger

Netop den type fejlvurderinger skaber bekymring hos it-advokat Peter Linde Nielsen fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted.

Han efterlyser, at politiet går til domstolene for at få nedlagt forbud mod mistænkte sider, før internetudbyderne bliver opfordret til at lukke for adgangen.

- Det er et problem, at politiet på den her måde kriminaliserer folk uden en domstolsafprøvelse. Der er ingen tvivl om, at børneporno skal bekæmpes, men vi skal ikke gå på kompromis med retssikkerheden, siger Peter Linde Nielsen.

Hos regeringspartiet Venstre er it-ordfører Michael Aastrup Jensen opmærksom på problematikken.

- Selvfølgelig kan der ske fejl, men jeg har svært ved at se en anden metode, der vil være lige så hurtig og effektiv som det nuværende samarbejde mellem politiet og internetudbyderne, siger Michael Aastrup Jensen.

Også hos it-ordføreren for regeringskollegaerne De Konservative, Per Ørum Jørgensen, er der støtte til den nuværende model.

Politiet dømmer

It-politisk Forening har tidligere kritiseret modellen, som ifølge foreningen gør Rigspolitiet til den dømmende magt og internetudbyderne til den udøvende magt.

Foreningen frygter, at det bliver en glidebane mod at give politiet mulighed for at udøve censur på internettet.

Selv om kampen mod børneporno er prisværdig er heller ikke retsordfører for SF, Anne Baastrup, begejstret for fremgangsmåden.

Hun frygter for retssikkerheden og efterlyser, at politiet går til domstolene og får en dommers vurdering af sagerne. Samme opfordring kommer fra Enhedslistens it-ordfører Per Clausen.

Han har nu stillet spørgsmål til justitsminister Lene Espersen (K) om sagen.

- Det er grundlæggende problematisk, at politiet kan få internetudbyderne til at lukke for adgangen til hjemmesider ved at henvise til, at de ifølge politiet indeholder børneporno, siger Per Clausen.

- Indehaverne af siderne bør orienteres, og der bør også ske en vurdering ved domstolene, siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S