Politisk strid om politiets børneporno-filter

Venstre og De Konservative støtter politiets og internetudbydernes praksis med at lukke for adgangen til hjemmesider for at bekæmpe børneporno. Enhedslisten og SF er bekymrede.

Børneporno på nettet skal bekæmpes, og politiet og internetudbyderne er på rette spor, når de uden varsel og domstolsprøvelse lukker for adgangen til hjemmesider.

Det mener it-ordførerne fra regeringspartierne Venstre og De Konservative.

Her er man parat til at acceptere fejl i kampen mod børneporno, som ved sidste uges lukning af hjemmesiden Bizar.dk.

Efter Computerworld omtalte sagen med Bizar.dk erkendte Rigspolitiets it-sektion, at der var tale om en beklagelig fejlvurdering.

Fejlvurderinger

Netop den type fejlvurderinger skaber bekymring hos it-advokat Peter Linde Nielsen fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted.

Han efterlyser, at politiet går til domstolene for at få nedlagt forbud mod mistænkte sider, før internetudbyderne bliver opfordret til at lukke for adgangen.

- Det er et problem, at politiet på den her måde kriminaliserer folk uden en domstolsafprøvelse. Der er ingen tvivl om, at børneporno skal bekæmpes, men vi skal ikke gå på kompromis med retssikkerheden, siger Peter Linde Nielsen.

Hos regeringspartiet Venstre er it-ordfører Michael Aastrup Jensen opmærksom på problematikken.

- Selvfølgelig kan der ske fejl, men jeg har svært ved at se en anden metode, der vil være lige så hurtig og effektiv som det nuværende samarbejde mellem politiet og internetudbyderne, siger Michael Aastrup Jensen.

Også hos it-ordføreren for regeringskollegaerne De Konservative, Per Ørum Jørgensen, er der støtte til den nuværende model.

Politiet dømmer

It-politisk Forening har tidligere kritiseret modellen, som ifølge foreningen gør Rigspolitiet til den dømmende magt og internetudbyderne til den udøvende magt.

Foreningen frygter, at det bliver en glidebane mod at give politiet mulighed for at udøve censur på internettet.

Selv om kampen mod børneporno er prisværdig er heller ikke retsordfører for SF, Anne Baastrup, begejstret for fremgangsmåden.

Hun frygter for retssikkerheden og efterlyser, at politiet går til domstolene og får en dommers vurdering af sagerne. Samme opfordring kommer fra Enhedslistens it-ordfører Per Clausen.

Han har nu stillet spørgsmål til justitsminister Lene Espersen (K) om sagen.

- Det er grundlæggende problematisk, at politiet kan få internetudbyderne til at lukke for adgangen til hjemmesider ved at henvise til, at de ifølge politiet indeholder børneporno, siger Per Clausen.

- Indehaverne af siderne bør orienteres, og der bør også ske en vurdering ved domstolene, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S