Politisk strid om politiets børneporno-filter

Venstre og De Konservative støtter politiets og internetudbydernes praksis med at lukke for adgangen til hjemmesider for at bekæmpe børneporno. Enhedslisten og SF er bekymrede.

Børneporno på nettet skal bekæmpes, og politiet og internetudbyderne er på rette spor, når de uden varsel og domstolsprøvelse lukker for adgangen til hjemmesider.

Det mener it-ordførerne fra regeringspartierne Venstre og De Konservative.

Her er man parat til at acceptere fejl i kampen mod børneporno, som ved sidste uges lukning af hjemmesiden Bizar.dk.

Efter Computerworld omtalte sagen med Bizar.dk erkendte Rigspolitiets it-sektion, at der var tale om en beklagelig fejlvurdering.

Fejlvurderinger

Netop den type fejlvurderinger skaber bekymring hos it-advokat Peter Linde Nielsen fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted.

Han efterlyser, at politiet går til domstolene for at få nedlagt forbud mod mistænkte sider, før internetudbyderne bliver opfordret til at lukke for adgangen.

- Det er et problem, at politiet på den her måde kriminaliserer folk uden en domstolsafprøvelse. Der er ingen tvivl om, at børneporno skal bekæmpes, men vi skal ikke gå på kompromis med retssikkerheden, siger Peter Linde Nielsen.

Hos regeringspartiet Venstre er it-ordfører Michael Aastrup Jensen opmærksom på problematikken.

- Selvfølgelig kan der ske fejl, men jeg har svært ved at se en anden metode, der vil være lige så hurtig og effektiv som det nuværende samarbejde mellem politiet og internetudbyderne, siger Michael Aastrup Jensen.

Også hos it-ordføreren for regeringskollegaerne De Konservative, Per Ørum Jørgensen, er der støtte til den nuværende model.

Politiet dømmer

It-politisk Forening har tidligere kritiseret modellen, som ifølge foreningen gør Rigspolitiet til den dømmende magt og internetudbyderne til den udøvende magt.

Foreningen frygter, at det bliver en glidebane mod at give politiet mulighed for at udøve censur på internettet.

Selv om kampen mod børneporno er prisværdig er heller ikke retsordfører for SF, Anne Baastrup, begejstret for fremgangsmåden.

Hun frygter for retssikkerheden og efterlyser, at politiet går til domstolene og får en dommers vurdering af sagerne. Samme opfordring kommer fra Enhedslistens it-ordfører Per Clausen.

Han har nu stillet spørgsmål til justitsminister Lene Espersen (K) om sagen.

- Det er grundlæggende problematisk, at politiet kan få internetudbyderne til at lukke for adgangen til hjemmesider ved at henvise til, at de ifølge politiet indeholder børneporno, siger Per Clausen.

- Indehaverne af siderne bør orienteres, og der bør også ske en vurdering ved domstolene, siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura