Fredagens aviser om it

Cryptomathic får millionordre på britiske pas. Microsoft Danmark på jobfangst i Ukraine.

Cryptomathic får millionordre på britiske pas

Det århusianske it-firma Cryptomathic har sikret sig millionordrer fra både det firma, der skal forsyne briterne med 50 millioner pas med biometri, og et mobilkonsortium, der skal bruge særlige digitale nøgler til at identificere brugerne ved e-handel. Cryptomathic har hidtil mest fokuseret på at sælge sikkerhedsløsninger til netbanker. Trods mange nye ordrer fik Cryptomathic sidste år et underskud på seks millioner kroner. (Børsen)

Microsoft Danmark på jobfangst i Ukraine

Microsoft Danmark er taget på en utraditionel rekrutteringstur til Ukraine, fordi selskabet akut mangler 49 softwareudviklere i Danmark. Ifølge rekrutteringschef Maj-Britt Maltesen skyldes turen, at Microsoft simpelthen ikke kan finde de rette kandidater i Danmark på grund af den høje vækst og lave arbejdsløshed. (Berlingske Tidende)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS