Unge danskere dropper fastnettelefonen

En mobiltelefon er rigeligt for mange unge danskere, som helt dropper fastnettelefonen. En analytiker spår fastnettelefonen en hurtig død, fordi mobilen allerede nu er billigere.

Der står en fastnettelefon i 97 ud af 100 danske hjem, men alligevel er mobiltelefonen i fuld gang med at overtage pladsen som danskernes telefonfavorit.

Nye tal fra IT- og Telestyrelsen viser nemlig, at otte procent af danskere mellem 20 og 29 år helt har fravalgt fastnettelefonen, mens det gælder 17 procent af danskere mellem 15 og 19 år.

Derimod ser det ud til, at danskere ældre end 30 år holder fast i fastnettelefonen, men det er en stakket frist, mener teleanalytiker Torben Rune fra analysefirmaet Netplan.

Langt færre opkald

Selvom 97 procent af danskerne holder fast i deres fastnettelefon, benytter de den langt mindre.

- Trafikken i fastnettet bare falder og falder, og der er altså meget, der tyder på, at mange etablerede fastnetbrugere også dropper fastnettelefonen til fordel for mobilen, siger Torben Rune.

Antallet af opkaldsminutter er således faldet fra 10 milliarder minutter i første halvdel af 2003 til knap 6,6 milliarder i anden halvdel af 2005.

- Det går tilsyneladende ganske hurtigt med afgangen fra fastnettet, så der allerede om fire år kun vil være halvdelen af den trafik, vi kender i dag, tilbage. Den sidste halvdel vil sandsynligvis forsvinde endnu hurtigere, mener Torben Rune.

Mobilbrugere mere tilfredse

IT- og Telestyrelsen har spurgt i alt 1.000 danskere om deres teleforbrug, og her svarer 81 procent af mobilkunderne, at de er tilfredse eller meget tilfredse med deres mobilselskab, mens det kun gælder 69 procent af fastnetbrugerne.

I begge tilfælde er prisen det væsentligste parameter for brugerne.

Ifølge Torben Rune kan det være med god grund, for på helt overordnet plan er mobilen faktisk billigere end fastnettelefonen i dag, selv om situationen selvfølgelig kan være anderledes for mange forbrugere.

- Hvis vi ser på gennemsnittet med meget store briller, så er mobiltelefoner i dag faktisk billigere end fastnettelefoner. Det er en meget kringlet forklaring, men det hænger sammen med den store prisforskel på at ringe fra fastnet til mobil og mobil til mobil, siger Torben Rune.

Det vil også i de kommende år være dyrere at ringe fra en fastnettelefon til en mobiltelefon end at bruge mobiltelefonen til det, selv om IT- og Telestyrelsen har grebet ind og krævet lavere priser.

Nye prisdyk

Priserne på mobilmarkedet har ligget forholdsvist stille det seneste år, men Torben Rune spår, at vi igen kommer til at se store dyk i minutpriserne.

Trådløst bredbånd og teknologier som Wi-Fi, WiMAX og UMA kan være med til at presse på den udvikling.

- Prisfaldene kommer i bølger, og de bølger har vi slet ikke set de sidste af endnu. Du vil formodentlig se, at næste bølge kommer, når fondene bag TDC finder ud af, hvordan man vil agere i det her marked. Det kan også være, at man presses udefra af andre operatører, vurderer Torben Rune.

For TDC vil bredbåndsydelser, herunder IP-telefoni, fremover være det, kobbernettet skal bruges til.

IT- og Telestyrelsens undersøgelse viser, at halvdelen af danskerne i dag har et fastnetforbrug på mellem 150 og 300 kroner om måneden. Omkring en tredjedel bruger over 300 kroner, mens kun 16 procent bruger under 150 kroner om måneden.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS