Ajax skal forhindre dansk hvidvaskning af penge

Danske it-firmaer har fået øjnene op for teknologien Ajax som en genvej til brugervenlige webapplikationer og serviceorienteret arkitektur (SOA). Nu lanceres et webbaseret værktøj til at bekæmpe hvidvaskning af penge.

Google har været med til at gøre webteknologien Ajax kendt og populær gennem selskabets kort- og mail-tjenester, men flere danske it-virksomheder har også taget teknologien til sig.

Ajax dækker over brugen af asynkron JavaScript og XML, som tilsammen udgør et effektivt makkerpar, når man skal skabe brugervenlige applikationer i en almindelig webbrowser.

I et nyt system fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har it-leverandøren WM-data brugt Ajax til at gøre det let for firmaer under Hvidvaskslovgivningen at registrere sig via en webbrowser.

- Det er ikke voldsomt mange oplysninger, man skal registrere, men vi fandt gennem brugertests ud af, at det alligevel kan være forvirrende. Så vi valgte at lave en Ajax-baseret løsning, der er let og intuitiv at gå til, fortæller projektleder Torben A.T. Nielsen.

Interaktivt

Med Ajax er det muligt at undgå unødige skærmbilleder og unødig ventetid, fordi data udveksles med webserveren i baggrunden via XML, mens JavaScript styrer brugerens navigation på websiden.

Det sker i stedet for som traditionelt på nettet at sende data til serveren og lade brugeren vente på en ny webside, hver gang han klikker på en knap.

Hos it-firmaet Scan-Jour valgte man allerede i 2001 at udvikle et webbaseret system til elektronisk dokumenthåndtering (ESDH) baseret på den teknologi, der nu har fået tilnavnet Ajax.

Systemet Captia bruges i dag af titusindvis af brugere.

Alene Toldskat vil have 9.000 brugere på systemet inden årets udgang.

- Vi er trådt over på den sti for længe siden, fordi det var den eneste måde, vi kunne føre funktionaliteten fra en fed klient over på web, siger markedsdirektør Jakob Brix fra Scan-Jour.

Mangel på udviklingsværktøjer

Hvor WM-data har benyttet sig af en række standard Java-biblioteker, har Scan-Jour været nødt til at lave meget af det grundlæggende arbejde selv, fordi selskabet var tidligt ude.

Scan-Jour har samtidig savnet et udviklingsmiljø og har blandt andet selv været nødt til at udvikle værktøjer til fejlfinding.

- Der er ikke noget sammenhængende værktøj til at have et komplet udviklingsmiljø, hvor du kører JavaScript og DHTML mod nogle webservices skrevet på .Net, siger Jakob Brix.

Til gengæld står firmaet i dag med et webbaseret ESDH-system, som er baseret på en serviceorienteret arkitektur, hvor forretningslaget er adskilt fra selve brugergrænsefladen.

- Du kunne, hvis du fik vores API, skrive din egen sags- og dokumenthåndterings-applikation og konkurrere med os. Det serviceorienterede virker, men man skal ikke underkende, at det koster rigtigt mange penge at lave en god brugergrænseflade, fortæller Jakob Brix.

Kun i Explorer

Firmaet Webtop har allerede benyttet den åbne API til at lave 10 standardkomponenter, som brugerne af Captia kan købe.

De små portlets gør det for eksempel muligt at vise en enkelt medarbejders seneste åbne sager eller give overblikket over sagsmængden i forskellige afdelinger.

Som en af begrænsningerne dur Scan-Jours system kun i Microsoft-browseren Internet Explorer, mens det ikke fungerer i eksempelvis konkurrenten Firefox.

Det er et generelt problem ved Ajax, at JavaScript ikke fungerer på samme måde i forskellige webbrowsere og derfor kræver ekstra udviklingsarbejde.

- Jeg plejer at sige, at browseren bliver operativsstemet, når du laver en webapplikation. Og vi har kun råd til én platform, siger Jakob Brix.

Trods problemer med browser-kompatibilitet vil både WM-data og Scan-Jour i fremtiden øge brugen af Ajax.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job