Henter en million på Outlook-udvikling

Vejle-virksomhedens Add-On Products, der sidste år udliciterede udviklingsarbejdet af sine Outlook tillægsprodukter, fik markant fremgang i 2005. "Udvikling skaber fornyet interesse," mener direktøren.

Tillægsprodukter til Microsofts Outlook er, hvad Add-On Products baserer forretningen på, og det gav sidste år selskabet en fremgang i overskud på en lille million kroner.

- Produktudvikling har skabt fornyet interesse hos vores kunder, siger Peer Astrup, administrerende direktør, Add-On Products.

Han siger videre, at når virksomheden ikke er større, kan det vende op og ned på regnskabet, om en ordre kommer i december eller på den anden side nytår i januar.

Udvikler i Ukraine

Indtil for godt et år siden stod Add-On selv for udviklingen af produkterne, men i dag er produktudviklingen for en stor dels vedkommende udliciteret.

Blandt andet til nordjyske Celenia, der har kodefolk siddende i Ukraine.

Ifølge Peer Astrup er modulet Resource Central det hotteste Outlook tillægsprodukt, som virksomheden Add-On Products i øjeblikket tilbyder.

- Når du booker et møde i Outlook, og du har lokalet og deltagerne på plads, så mangler du stadig eventuel forplejning, ligesom det ind imellem vil være smart, hvis møblerne står på en bestemt måde. Disse ting, kan du sikre med modulet Resource Central, forklarer Peer Astrup.

Direkte konkurrence møder Add-On ikke meget af, men den amerikanske virksomhed MeetingMaker og den canadiske MeetingPlanner møder Add-On oftest, når der flere om buddet.

Forventningerne til indeværende år er, at omsætningen vokser med 20-30 procent og at nå en "markant forbedring af resultatet før skat."

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse