Henter en million på Outlook-udvikling

Vejle-virksomhedens Add-On Products, der sidste år udliciterede udviklingsarbejdet af sine Outlook tillægsprodukter, fik markant fremgang i 2005. "Udvikling skaber fornyet interesse," mener direktøren.

Tillægsprodukter til Microsofts Outlook er, hvad Add-On Products baserer forretningen på, og det gav sidste år selskabet en fremgang i overskud på en lille million kroner.

- Produktudvikling har skabt fornyet interesse hos vores kunder, siger Peer Astrup, administrerende direktør, Add-On Products.

Han siger videre, at når virksomheden ikke er større, kan det vende op og ned på regnskabet, om en ordre kommer i december eller på den anden side nytår i januar.

Udvikler i Ukraine

Indtil for godt et år siden stod Add-On selv for udviklingen af produkterne, men i dag er produktudviklingen for en stor dels vedkommende udliciteret.

Blandt andet til nordjyske Celenia, der har kodefolk siddende i Ukraine.

Ifølge Peer Astrup er modulet Resource Central det hotteste Outlook tillægsprodukt, som virksomheden Add-On Products i øjeblikket tilbyder.

- Når du booker et møde i Outlook, og du har lokalet og deltagerne på plads, så mangler du stadig eventuel forplejning, ligesom det ind imellem vil være smart, hvis møblerne står på en bestemt måde. Disse ting, kan du sikre med modulet Resource Central, forklarer Peer Astrup.

Direkte konkurrence møder Add-On ikke meget af, men den amerikanske virksomhed MeetingMaker og den canadiske MeetingPlanner møder Add-On oftest, når der flere om buddet.

Forventningerne til indeværende år er, at omsætningen vokser med 20-30 procent og at nå en "markant forbedring af resultatet før skat."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S