Henter en million på Outlook-udvikling

Vejle-virksomhedens Add-On Products, der sidste år udliciterede udviklingsarbejdet af sine Outlook tillægsprodukter, fik markant fremgang i 2005. "Udvikling skaber fornyet interesse," mener direktøren.

Tillægsprodukter til Microsofts Outlook er, hvad Add-On Products baserer forretningen på, og det gav sidste år selskabet en fremgang i overskud på en lille million kroner.

- Produktudvikling har skabt fornyet interesse hos vores kunder, siger Peer Astrup, administrerende direktør, Add-On Products.

Han siger videre, at når virksomheden ikke er større, kan det vende op og ned på regnskabet, om en ordre kommer i december eller på den anden side nytår i januar.

Udvikler i Ukraine

Indtil for godt et år siden stod Add-On selv for udviklingen af produkterne, men i dag er produktudviklingen for en stor dels vedkommende udliciteret.

Blandt andet til nordjyske Celenia, der har kodefolk siddende i Ukraine.

Ifølge Peer Astrup er modulet Resource Central det hotteste Outlook tillægsprodukt, som virksomheden Add-On Products i øjeblikket tilbyder.

- Når du booker et møde i Outlook, og du har lokalet og deltagerne på plads, så mangler du stadig eventuel forplejning, ligesom det ind imellem vil være smart, hvis møblerne står på en bestemt måde. Disse ting, kan du sikre med modulet Resource Central, forklarer Peer Astrup.

Direkte konkurrence møder Add-On ikke meget af, men den amerikanske virksomhed MeetingMaker og den canadiske MeetingPlanner møder Add-On oftest, når der flere om buddet.

Forventningerne til indeværende år er, at omsætningen vokser med 20-30 procent og at nå en "markant forbedring af resultatet før skat."

Annonce

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S