Nyt firma bringer IT Practice tilbage til rødderne

It-udviklingshuset IT Practice (ITP) har stiftet en ny virksomhed, Peak Consulting, der skal hjælpe ITP med at holde fast i den oprindelige forretning med salg af kompetencer.

I marts etablerede udviklingshuset IT Practice (ITP) Peak Consulting, der skal hjælpe ITP med at fastholde sin oprindelige indtjening.

- Vi begyndte som et konsulentbureau i 1998, der solgte kompetencer, men har siden udviklet os til at sælge løsninger. Vores gamle kunder ringer stadig ind i mellem og spørger efter kompetencer. Derfor har vi etableret Peak Consulting, som er lavet for at gå tilbage vores oprindelige forretning, siger Torben Falholt, administrerende direktør, IT Practice.

Peak Consulting ledes af administrerende direktør Patrick Sorrentino og konsulentchef Johnny Kim Jensen, der også begge ejer en del af firmaet.

Vi var uheldige

Sidste år var ITP for første gang i sin levetid direkte uheldig, mener Torben Falholt.

- Vi mistede to banebrydende ordrer og gik for første gang i virksomhedens levetid tilbage i omsætning. Vi har ellers altid været enormt heldige, men det var vi altså ikke i 2005, siger Torben Falholt.

Den første ordre tabte ITP til Oracle, mens den anden røg til kundens egen udviklingsafdeling.

Normalt er det IBM, Cap Gemini og Accenture, som ITP oftest møder i konkurrencemæssige sammenhænge.

Op med syv procent

På trods af de tabte ordrer voksede ITP's danske omsætning med syv procent, og virksomheden er stadig særdeles lukrativ med et resultat før skat på 16,5 millioner kroner.

Torben Falholt budgetterer med en omsætning i år på 82 millioner kroner, hvilket modsvarer en vækst på omkring de 30 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job