Nyt firma bringer IT Practice tilbage til rødderne

It-udviklingshuset IT Practice (ITP) har stiftet en ny virksomhed, Peak Consulting, der skal hjælpe ITP med at holde fast i den oprindelige forretning med salg af kompetencer.

I marts etablerede udviklingshuset IT Practice (ITP) Peak Consulting, der skal hjælpe ITP med at fastholde sin oprindelige indtjening.

- Vi begyndte som et konsulentbureau i 1998, der solgte kompetencer, men har siden udviklet os til at sælge løsninger. Vores gamle kunder ringer stadig ind i mellem og spørger efter kompetencer. Derfor har vi etableret Peak Consulting, som er lavet for at gå tilbage vores oprindelige forretning, siger Torben Falholt, administrerende direktør, IT Practice.

Peak Consulting ledes af administrerende direktør Patrick Sorrentino og konsulentchef Johnny Kim Jensen, der også begge ejer en del af firmaet.

Vi var uheldige

Sidste år var ITP for første gang i sin levetid direkte uheldig, mener Torben Falholt.

- Vi mistede to banebrydende ordrer og gik for første gang i virksomhedens levetid tilbage i omsætning. Vi har ellers altid været enormt heldige, men det var vi altså ikke i 2005, siger Torben Falholt.

Den første ordre tabte ITP til Oracle, mens den anden røg til kundens egen udviklingsafdeling.

Normalt er det IBM, Cap Gemini og Accenture, som ITP oftest møder i konkurrencemæssige sammenhænge.

Op med syv procent

På trods af de tabte ordrer voksede ITP's danske omsætning med syv procent, og virksomheden er stadig særdeles lukrativ med et resultat før skat på 16,5 millioner kroner.

Torben Falholt budgetterer med en omsætning i år på 82 millioner kroner, hvilket modsvarer en vækst på omkring de 30 procent.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos