Nyt firma bringer IT Practice tilbage til rødderne

It-udviklingshuset IT Practice (ITP) har stiftet en ny virksomhed, Peak Consulting, der skal hjælpe ITP med at holde fast i den oprindelige forretning med salg af kompetencer.

I marts etablerede udviklingshuset IT Practice (ITP) Peak Consulting, der skal hjælpe ITP med at fastholde sin oprindelige indtjening.

- Vi begyndte som et konsulentbureau i 1998, der solgte kompetencer, men har siden udviklet os til at sælge løsninger. Vores gamle kunder ringer stadig ind i mellem og spørger efter kompetencer. Derfor har vi etableret Peak Consulting, som er lavet for at gå tilbage vores oprindelige forretning, siger Torben Falholt, administrerende direktør, IT Practice.

Peak Consulting ledes af administrerende direktør Patrick Sorrentino og konsulentchef Johnny Kim Jensen, der også begge ejer en del af firmaet.

Vi var uheldige

Sidste år var ITP for første gang i sin levetid direkte uheldig, mener Torben Falholt.

- Vi mistede to banebrydende ordrer og gik for første gang i virksomhedens levetid tilbage i omsætning. Vi har ellers altid været enormt heldige, men det var vi altså ikke i 2005, siger Torben Falholt.

Den første ordre tabte ITP til Oracle, mens den anden røg til kundens egen udviklingsafdeling.

Normalt er det IBM, Cap Gemini og Accenture, som ITP oftest møder i konkurrencemæssige sammenhænge.

Op med syv procent

På trods af de tabte ordrer voksede ITP's danske omsætning med syv procent, og virksomheden er stadig særdeles lukrativ med et resultat før skat på 16,5 millioner kroner.

Torben Falholt budgetterer med en omsætning i år på 82 millioner kroner, hvilket modsvarer en vækst på omkring de 30 procent.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS