Nyt firma bringer IT Practice tilbage til rødderne

It-udviklingshuset IT Practice (ITP) har stiftet en ny virksomhed, Peak Consulting, der skal hjælpe ITP med at holde fast i den oprindelige forretning med salg af kompetencer.

I marts etablerede udviklingshuset IT Practice (ITP) Peak Consulting, der skal hjælpe ITP med at fastholde sin oprindelige indtjening.

- Vi begyndte som et konsulentbureau i 1998, der solgte kompetencer, men har siden udviklet os til at sælge løsninger. Vores gamle kunder ringer stadig ind i mellem og spørger efter kompetencer. Derfor har vi etableret Peak Consulting, som er lavet for at gå tilbage vores oprindelige forretning, siger Torben Falholt, administrerende direktør, IT Practice.

Peak Consulting ledes af administrerende direktør Patrick Sorrentino og konsulentchef Johnny Kim Jensen, der også begge ejer en del af firmaet.

Vi var uheldige

Sidste år var ITP for første gang i sin levetid direkte uheldig, mener Torben Falholt.

- Vi mistede to banebrydende ordrer og gik for første gang i virksomhedens levetid tilbage i omsætning. Vi har ellers altid været enormt heldige, men det var vi altså ikke i 2005, siger Torben Falholt.

Den første ordre tabte ITP til Oracle, mens den anden røg til kundens egen udviklingsafdeling.

Normalt er det IBM, Cap Gemini og Accenture, som ITP oftest møder i konkurrencemæssige sammenhænge.

Op med syv procent

På trods af de tabte ordrer voksede ITP's danske omsætning med syv procent, og virksomheden er stadig særdeles lukrativ med et resultat før skat på 16,5 millioner kroner.

Torben Falholt budgetterer med en omsætning i år på 82 millioner kroner, hvilket modsvarer en vækst på omkring de 30 procent.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura