Danske net-domæner handles for millioner

Der er millioner af kroner i gode netadresser. Og de attraktive domænenavne er en god forretning i både Danmark og på verdensplan. Julemanden.dk er prissat til en million kroner.

Danmark har fået 55.350 helt nye .dk-adresser i år, og samtidig er der er solgt eller overdraget 19.225 allerede eksisterende .dk-adresser til andre.

Det viser nye tal fra DK Hostmasters ifølge Idag - Industriens dagblad.

De eksisterende domæneadresser er blevet en millionforretning. Almindelige ordinære adresser kan handles for op til cirka 10.000 kroner, men har man fat i en god adresse er den langt mere værd.

Eksempelvis er ejendomsvurdering.dk sat til salg for en halv million kroner hos domæneservice Domain.Formidleren.dk, hvor private sælger domænenavne til andre private.

Domænet julemanden.dk er samme sted sat til salg for en million kroner, men spørgsmålet er selvfølgelig, om der er købere til at betale de høje priser.

Erfaringerne fra domænenavne under .com og .eu er imidlertid, at de handles for stadig højere priser, skriver Industriens Dagblad.

Den amerikanske netavis Dnjournal.com holder øje med de største domæne-handler i hele verden. Årets topscorer er diamonds.com, som blev solgt til et diamant-firma for 45 millioner kroner.

Dyreste .dk-domænenavne til salg:

julemanden.dk 1.000.000 kroner
ejendomsvurdering.dk 542.715 kroner
cykler.dk 386.727 kroner
danskeaviser.dk 255.696 kroner
arbejdsformidlingen.dk 237.132 kroner

Kilde: domain.formidleren.dk og Idag - Industriens Dagblad

Største domænesalg i år på verdensplan

Diamond.com - 45 millioner kroner
NAV.no - 4,3 millioner kroner
On.com - 3,8 millioner kroner
Macau.com - 3,3 millioner kroner
Bike.com - 3 millioner kroner

Kilde: Den amerikanske netavis Dnjournal.com og Idag - Industriens Dagblad

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse