Danske net-domæner handles for millioner

Der er millioner af kroner i gode netadresser. Og de attraktive domænenavne er en god forretning i både Danmark og på verdensplan. Julemanden.dk er prissat til en million kroner.

Danmark har fået 55.350 helt nye .dk-adresser i år, og samtidig er der er solgt eller overdraget 19.225 allerede eksisterende .dk-adresser til andre.

Det viser nye tal fra DK Hostmasters ifølge Idag - Industriens dagblad.

De eksisterende domæneadresser er blevet en millionforretning. Almindelige ordinære adresser kan handles for op til cirka 10.000 kroner, men har man fat i en god adresse er den langt mere værd.

Eksempelvis er ejendomsvurdering.dk sat til salg for en halv million kroner hos domæneservice Domain.Formidleren.dk, hvor private sælger domænenavne til andre private.

Domænet julemanden.dk er samme sted sat til salg for en million kroner, men spørgsmålet er selvfølgelig, om der er købere til at betale de høje priser.

Erfaringerne fra domænenavne under .com og .eu er imidlertid, at de handles for stadig højere priser, skriver Industriens Dagblad.

Den amerikanske netavis Dnjournal.com holder øje med de største domæne-handler i hele verden. Årets topscorer er diamonds.com, som blev solgt til et diamant-firma for 45 millioner kroner.

Dyreste .dk-domænenavne til salg:

julemanden.dk 1.000.000 kroner
ejendomsvurdering.dk 542.715 kroner
cykler.dk 386.727 kroner
danskeaviser.dk 255.696 kroner
arbejdsformidlingen.dk 237.132 kroner

Kilde: domain.formidleren.dk og Idag - Industriens Dagblad

Største domænesalg i år på verdensplan

Diamond.com - 45 millioner kroner
NAV.no - 4,3 millioner kroner
On.com - 3,8 millioner kroner
Macau.com - 3,3 millioner kroner
Bike.com - 3 millioner kroner

Kilde: Den amerikanske netavis Dnjournal.com og Idag - Industriens Dagblad

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S