Danske net-domæner handles for millioner

Der er millioner af kroner i gode netadresser. Og de attraktive domænenavne er en god forretning i både Danmark og på verdensplan. Julemanden.dk er prissat til en million kroner.

Danmark har fået 55.350 helt nye .dk-adresser i år, og samtidig er der er solgt eller overdraget 19.225 allerede eksisterende .dk-adresser til andre.

Det viser nye tal fra DK Hostmasters ifølge Idag - Industriens dagblad.

De eksisterende domæneadresser er blevet en millionforretning. Almindelige ordinære adresser kan handles for op til cirka 10.000 kroner, men har man fat i en god adresse er den langt mere værd.

Eksempelvis er ejendomsvurdering.dk sat til salg for en halv million kroner hos domæneservice Domain.Formidleren.dk, hvor private sælger domænenavne til andre private.

Domænet julemanden.dk er samme sted sat til salg for en million kroner, men spørgsmålet er selvfølgelig, om der er købere til at betale de høje priser.

Erfaringerne fra domænenavne under .com og .eu er imidlertid, at de handles for stadig højere priser, skriver Industriens Dagblad.

Den amerikanske netavis Dnjournal.com holder øje med de største domæne-handler i hele verden. Årets topscorer er diamonds.com, som blev solgt til et diamant-firma for 45 millioner kroner.

Dyreste .dk-domænenavne til salg:

julemanden.dk 1.000.000 kroner
ejendomsvurdering.dk 542.715 kroner
cykler.dk 386.727 kroner
danskeaviser.dk 255.696 kroner
arbejdsformidlingen.dk 237.132 kroner

Kilde: domain.formidleren.dk og Idag - Industriens Dagblad

Største domænesalg i år på verdensplan

Diamond.com - 45 millioner kroner
NAV.no - 4,3 millioner kroner
On.com - 3,8 millioner kroner
Macau.com - 3,3 millioner kroner
Bike.com - 3 millioner kroner

Kilde: Den amerikanske netavis Dnjournal.com og Idag - Industriens Dagblad

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect