Danske net-domæner handles for millioner

Der er millioner af kroner i gode netadresser. Og de attraktive domænenavne er en god forretning i både Danmark og på verdensplan. Julemanden.dk er prissat til en million kroner.

Danmark har fået 55.350 helt nye .dk-adresser i år, og samtidig er der er solgt eller overdraget 19.225 allerede eksisterende .dk-adresser til andre.

Det viser nye tal fra DK Hostmasters ifølge Idag - Industriens dagblad.

De eksisterende domæneadresser er blevet en millionforretning. Almindelige ordinære adresser kan handles for op til cirka 10.000 kroner, men har man fat i en god adresse er den langt mere værd.

Eksempelvis er ejendomsvurdering.dk sat til salg for en halv million kroner hos domæneservice Domain.Formidleren.dk, hvor private sælger domænenavne til andre private.

Domænet julemanden.dk er samme sted sat til salg for en million kroner, men spørgsmålet er selvfølgelig, om der er købere til at betale de høje priser.

Erfaringerne fra domænenavne under .com og .eu er imidlertid, at de handles for stadig højere priser, skriver Industriens Dagblad.

Den amerikanske netavis Dnjournal.com holder øje med de største domæne-handler i hele verden. Årets topscorer er diamonds.com, som blev solgt til et diamant-firma for 45 millioner kroner.

Dyreste .dk-domænenavne til salg:

julemanden.dk 1.000.000 kroner
ejendomsvurdering.dk 542.715 kroner
cykler.dk 386.727 kroner
danskeaviser.dk 255.696 kroner
arbejdsformidlingen.dk 237.132 kroner

Kilde: domain.formidleren.dk og Idag - Industriens Dagblad

Største domænesalg i år på verdensplan

Diamond.com - 45 millioner kroner
NAV.no - 4,3 millioner kroner
On.com - 3,8 millioner kroner
Macau.com - 3,3 millioner kroner
Bike.com - 3 millioner kroner

Kilde: Den amerikanske netavis Dnjournal.com og Idag - Industriens Dagblad

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job