Danskerne: Nej til pc-licens

Danskerne hellere betale til Danmarks Radio over skattebilletten, viser dugfrisk meningsmåling. Også Dansk Industri kritiserer skarpt den nye medielicens.

Allerede inden den nye licens på computere og mobiltelefoner bliver virkelighed for danskerne, har den et klart flertal af befolkningen imod sig.

Mens 97 procent af folketingsmedlemmerne står bag sommerens medieforlig, der erstattede den hidtidige tv-licens med en såkaldt medielicens, er 49 procent af befolkningen imod.

Den nye meningsmåling foretaget for Computerworld af analyseinstituttet Userneeds viser også, at hele 72 procent af danskerne siger nej til at gøre computere licenspligtige.

Samtidig vil et flertal foretrækker at skippe licensen og i stedet betale udgifterne over den almindelige skattebillet.

Dansk Industri enig

John Kristensen, der er konsulent i Dansk Industri kan godt forstå modstanden.

- Hvorfor skal studerende der har en computer til at lave lektier, eller folk der har en arbejdscomputer uden bredbåndsforbindelse betale licens?, spørger han.

Han finder det urimeligt, at den nye licens rammer mennesker, der måske nok har en computer og en internetforbindelse.

Men hvor opkoblingen til nettet er så langsom, at den ikke giver den pågældende bruger en reel mulighed for at hente levende billeder ind på skærmen.

- Det er brandbeskatning af it-grej, som vi skal leve af i fremtiden, siger John Kristensen.

Afviser kritik

Regeringspartiet Venstre afviser blankt kritikken.

- Dansk Industri bør sætte sig ind i tingene inden de klager sig. Der er på ingen måde tale om brandbeskatning, siger Jens Rohde, medieordfører for Venstre.

Kun 2 pct. har ikke fjernsyn i forvejen. Og de kan potentielt komme til at betale mere, men resten kommer ikke til at betale en krone mere for at have it-udstyr, forklarer han.

- Så hvis man mener det er i orden at snyde, så kan jeg godt forstå Dansk Industri. Men det mener jeg faktisk ikke. Jeg syntes ikke det er ok at være sortseer”, siger Jens Rohde.

Også forligspartierne står bag aftalen.

- Vi mener det er en fornuftig aftale. Vi fører ikke politik efter meningsmålinger, siger Holger K. Nielsen medieordfører fra SF

Der vil altid være utilfredse

Ligeledes bakker Louise Frevert fra regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti, fortsat op om aftalen.

- Forliget gælder de næste 4 år og det står vi ved. Selvfølgelig vil vi være lydhøre og forliget kan ændres hvis alle er enige, men nogle vil altid være utilfredse, siger hun.

Den nye licens træder i kraft fra den 1. januar 2007 og vil koste 2.090 kroner om året for alle licenspligtige apparater i en husstand.

Berører kun 30.000 husstande

Efter at have rykket kulturministeren gentagne gange for en kommentar tirsdag og onsdag modtog Computerworld torsdag klokken 13.42 en e-mail fra kulturministerens pressechef, Martin Østergaard-Nielsen, som formidlede følgende udtalelse fra kulturminister Brian Mikkelsen:

"Indførelsen af en medielicens er en fremtidssikring af licenssystemet, som et bredt flertal i Folketinget fra SF til Dansk Folkeparti står bag. Den sikrer, at vi også i de kommende år kan nyde programmer af høj kvalitet fra DR uden at frygte for, at stationens indtægtsgrundlag bliver undermineret af den teknologiske udvikling.

Det er vigtigt for mig at understrege, at ifølge oplysninger fra DR vil omlægningen til medielicens kun vil berøre ca. 30.000 husstande plus et lille antal nuværende sort/hvid licensbetalere, som fremover vil skulle betale fuld medielicens.

Jeg er modstander af tanken om at opkræve licensen over skatten og derefter udbetale penge til DR via finansloven da det vil kunne medføre en urimelig politisk styring af DR, da jeg mener, at det er vigtigt at holde fast i princippet om, at DR opkræver sine egne penge gennem licensen."

Læs mere i Computerworld i dag.

Deltag også i debatten på Licensbloggen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo