Rambøll: OpenDocument billigere end Microsoft

Der er mindst en halv milliard at spare i det offentlige ved at skifte fra Microsofts kontorpakke til open source-kontorpakken OpenOffice og et åbent dokumentformat. Det konkluderer OSL på beregninger fra Rambøll.

Målt over fem år vil der være en besparelse på mindst 125 millioner kroner i centraladministrationen ved at vælge open source-kontorpakken OpenOffice og det åbne formatet OpenDocument frem for Microsofts kontorpakke og formatet Microsoft Open XML.

Det viser beregninger fra Rambøll Management i en ny rapport, udarbejdet for Foreningen af Open Source Leverandører (OSL).

Den samlede forskel for hele den offentlige sektor anslås af OSL til en halv milliard kroner.

Uvildige beregninger

Arbejdet med rapporten er sat i gang, efter Videnskabsministeriet under forårets behandling af det omdiskuterede forslag om åbne standarder gentagne gange oplyste, at det ikke var muligt at lave beregninger på konsekvenserne af en beslutning om åbne standarder i det offentlige.

- Men nu har vi en uvildig rapport om dokumentformatet ODF. Rambøll har lavet beregningerne og står inde for dem, og rapporten viser klare og ganske store besparelser ved at skifte, siger formanden for OSL, Morten Kjærsgaard.

Rapporten fra Rambøll Management indeholder beregninger på tre forskellige scenarier for centraladministrationens udgifter i forbindelse med et skifte fra Microsofts dokumentformat til det åbne og ISO-certificerede format OpenDocument (ODF).

Forskel på halv milliard

Det vil koste 380 millioner kroner over fem år at indføre Microsofts Open Office XML, hvis centraladministrationen fortsætter med de nuværende Microsoft-programpakker og opdaterer de nuværende licenser løbende.

Skifter man i stedet til det åbne format OpenDocument og kontorpakken OpenOffice fra de nuværende løsninger vil det kun koste 255 millioner kroner, konkluderer Rambøll Management.

Det er en forskel for centraladministrationen på 125 millioner kroner over fem år.

Overføres tallene til resten af den offentlige sektor bliver forskellen cirka en halv milliard kroner.

- En strategi baseret på Microsoft Office vil være langt dyrere end at skifte til kontorpakken OpenOffice og ODF, hvis det offentlige følger normal praksis med løbende opdateringer af Microsoft-versionerne, siger Morten Kjærsgaard.

Microsoft afviser beregninger

Hos Microsoft mener direktør for den offentlige sektor, Anders Nørskov, at Rambøll benytter forkerte præmisser i beregningerne.

Anders Nørskov betegner endvidere rapporten som et partsindlæg, fordi udregningerne er bestilt af OSL.

Han mener samtidig, at det er med til at afspore debatten om åbne standarder, at rapporten blander bestemte kontorpakke og open source ind i diskussionen.

- Det afsporer debatten om standarder, at man med rapporten i hånden forsøger at gøre det til et spørgsmål om, hvorvidt det offentlige skal skifte kontorpakke eller ej, siger Anders Nørskov.

Relevante link

Rambøll-rapporten om dokumentstandarder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S