It-branchen lunken over for finanslov

Regeringen skal øremærke penge til forskning i it, hvis finansloven skal løfte sig over det ordinære. Branchen frygter hård kamp om forskningsmidlerne.

Flere penge til forskning og en storsmilende finansminister gør ikke det store indtryk på organisationerne på it-området.

Regeringens finanslovsforslag får en lunken modtagelse af ITEK og Dansk IT.

Formand for Dansk IT, Lars Mathiesen, mener, at forslaget savner fremadrettede projekter.

- Det er svært at få øje på de brede initiativer, som sætter strøm til det danske samfund, siger han

De it-investeringer og projekter, der fremgår som poster på finansloven, er ifølge Lars Mathiesen kun lige, hvad der skal til for, at det offentlige følger med udviklingen.

- Man er kun nået til de livsnødvendige tiltag, som for eksempel at sætte midler af til Skat, politi og domstolsstyrelsen, siger Lars Mathiesen.

It-forskning skal frem

Lars Mathiesen mener, at det er vigtigt, at it-forskningen tilføres øremærkede midler.

Det synspunkt bakker Tom Togsverd, branchedirektør i ITEK, Dansk Industris branchefællesskab.

- Det vigtigste er, at man får et øremærket forskningsprogram på ikt, fordi den offentlige forskning på vores område har været forsømt, siger Tom Togsverd.

ITEK vil have øremærket mindst 300 millioner kroner til forskning inden for it-området.

Fordelingen skal forhandles

Fordelingen af forskningsmidlerne skal forhandles samtidig med finansloven.

Jakob Lyngsø, administrerende direktør i IT-Branchen, peger på det positive i, at der er afsat flere penge til forskning. Til gengæld står it-sektoren svagt inden forhandlingerne.

- Det bliver en hård kamp at få forskningsmidler, og it er ikke nævnt nogen steder, siger Jakob Lyngsø.

Jakob Lyngsø mener, at it står svagt i politikernes bevidsthed. Han skylder blandt andet skylden på den traditionelle struktur, hvor det er arbejdsmarkedets parter, som inviteres til at diskutere fremtiden. Her sidder it virksomhederne sjældent med.

- Det ender med, at vi må gå til statsministeren for at gøre det klart, at der skal gøres noget, siger Jakob Lyngsø.

Mere innovation

Uddannelse er et andet punkt både Jakob Lyngsø fra IT-Branchen og Tom Togsverd fra ITEK mener, det er nødvendigt at satse på. ITEK vil desuden gerne have mere innovation og vidensdeling i de små virksomheder.

- Hvis regeringen virkelig ville gøre erhvervslivet en tjeneste, skal der skabes nogle succesprojekter, som kan inspirere, lyder opfordringen fra Tom Togsverd.

Han foreslår, at der skal sættes penge af til flere projekter i virksomhederne.

Samtidig ser han uddannelsesområdet, som et af de områder regeringen burde give flere ressourcer.

- Vi kan ikke bare sidde med hænderne i skødet, når der ikke er nok studerende på uddannelserne, siger Tom Togsverd.

Læs mere om finanslovens konsekvenser for it-området på fredag i den trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos