Topsil-fremgang har kostet kunder og produkter

Den danske halvlederproducent Topsil Semiconducters har ryddet op i både produktsortiment og blandt kunderne, og resultatet kan læses på bundlinien af deres seneste halvårsregnskab, der melder om kanonfremgang.

Der ligger en kraftig oprydning bag danske Topsils seneste halvårsregnskab.

Både kunder og produkter har måttet holde for i bestræbelserne på at få skabt sorte tal på bundlinien.

Fokus på lønsomhed

– Eftersom der nu er meget stor efterspørgsel på vores produkter, så har vi valgt at koncentrere os om at fremstille de produkter, som vi tjener mest på, fastslår administrerende direktør i Topsil Semiconducters, Keld Lindegaard Andersen.

Det betyder med andre ord, at Topsil vil koncentrere sig om at fremstille produkter med størst lønsomhed.

- Vi koncentrerer os om de kunder, der interesserer sig mest for de produkter, hvor vi har den største lønsomhed, siger Keld Lindegaard Andersen.

Han kom til Topsil for et år siden og i den forløbne periode er et forventet og annonceret underskud på 11 millioner kroner for regnskabet 2006 blevet til et forventet overskud før skat i år på mellem 20 og 24 millioner kroner.

Farvel

Keld Lindegaard Andersen vil ikke præcist sige, hvor mange kunder, selskabet har sagt farvel til.

– Jeg kan ikke sige noget om omfanget, men jeg kan sige, at vi har sagt farvel til kunder, lyder dset.

Topsil-direktøren oplyser endvidere, at selskabet også fremover først og fremmest vil fokusere på de kunder og produkter, der giver den bedste indtjening.

Sikre forsyninger af råvarer

Topsil producerer halvlederprodukter, hvor der indgår silicium.

Netop silicium er stærkt efterspurgt på verdensmarkedet, men en råvareaftale, som Topsil har indgået tidligere på året, skal sikre forsyningerne de næste seks år.

– Vi er helt afhængige af vores råvarer, for uden råvarer har vi ingen produktion. Alle er på udkig efter råvarer, så derfor var det utrolig vigtig for os for at få en råvareaftale, siger Topsil-direktøren.

Binder partnerne

Svigtende forsyninger af silicium til produktionen har tidligere givet Topsil problemer, men Keld Lindegaard Andersen mener, at der er sikkerhed for, at den nye aftale nok skal holde.

Den skal blandt andet finansieres med en aktieemission til 33 millioner kroner,

– Der er så stor sikkerhed, som man kan få inden for almindelig jura. Der ligger en aftale, som binder partnerne i seks år, og meget tættere på noget der er sikkert, kan man sikkert ikke komme, siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S