Pengene strømmer ind til diskret Atea-udbryder

Hardwareforhandleren 2Ways IT, der blev stiftet af den tidligere Atea-medarbejder Robert Buch, får ikke megen omtale, men selskabet lever og har overskud. "Den der lever stille, lever godt," mener direktøren.

Den lille hardwareforhandler 2Ways IT trækker ikke de store overskrifter, men det første årsregnskab dokumenterer, at selskabets bundlinje er i orden.

- Reelt var vi tre mand til at lave 27-28 millioner kroner i det første år, hvor vi også havde overskud, siger Robert Buch, direktør for 2Ways IT, som han stiftede i april sidste år.

Lånte møblerne

Det første år klarede virksomheden sig med kontormøbler, som Robert Buch lånte af en kammerat for en kasse øl.

- Flere af konkurrenterne starter med at lease de dyreste biler og flytte ind på fashionable adresser, men vi foretrækker at have pengene, før vi bruger dem, konstaterer Robert Buch.

I år forventer han, at 2Ways IT omsætter for 70-75 millioner kroner og igen med overskud.

- Langt størstedelen af vores forretning er salg af HP-produkter, men vi sælger også produkter fra Lenovo, IBM og TDC, siger direktøren.

Fire fra Atea

Af virksomhedens 12-13 ansatte kommer de fire fra Atea og resten fra et skønsomt udvalg af virksomheder fra it-branchen.

2Ways IT er den fjerde virksomhed, der blev stiftet af forhenværende Atea-medarbejdere på bare et års tid.

De tre andre er Again, Comwir og Komplex IT.

Selskabet henter næsten tre fjerdedele af sin omsætning i den offentlige sektor, men ifølge Robert Buch har han godt fat i et par "rigtigt store private virksomheder," der overvejer at skifte leverandør.

- De kunder er store nok til at ændre kraftigt på det 70/30-forhold, der er i øjeblikket mellem det offentlige og den private sektor, siger han.

Robert Buch ejer virksomheden ligeligt med Søren Hansen, der har en fortid hos TDC, men i dag arbejder i 2Ways IT.

Konkurrencen kommer ifølge Robert Buch uden sammenligning mest fra den tidligere arbejdsgiver Atea og andre store forhandlere som Topnordic, Kerfi og Netkoncept.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S