Pengene strømmer ind til diskret Atea-udbryder

Hardwareforhandleren 2Ways IT, der blev stiftet af den tidligere Atea-medarbejder Robert Buch, får ikke megen omtale, men selskabet lever og har overskud. "Den der lever stille, lever godt," mener direktøren.

Den lille hardwareforhandler 2Ways IT trækker ikke de store overskrifter, men det første årsregnskab dokumenterer, at selskabets bundlinje er i orden.

- Reelt var vi tre mand til at lave 27-28 millioner kroner i det første år, hvor vi også havde overskud, siger Robert Buch, direktør for 2Ways IT, som han stiftede i april sidste år.

Lånte møblerne

Det første år klarede virksomheden sig med kontormøbler, som Robert Buch lånte af en kammerat for en kasse øl.

- Flere af konkurrenterne starter med at lease de dyreste biler og flytte ind på fashionable adresser, men vi foretrækker at have pengene, før vi bruger dem, konstaterer Robert Buch.

I år forventer han, at 2Ways IT omsætter for 70-75 millioner kroner og igen med overskud.

- Langt størstedelen af vores forretning er salg af HP-produkter, men vi sælger også produkter fra Lenovo, IBM og TDC, siger direktøren.

Fire fra Atea

Af virksomhedens 12-13 ansatte kommer de fire fra Atea og resten fra et skønsomt udvalg af virksomheder fra it-branchen.

2Ways IT er den fjerde virksomhed, der blev stiftet af forhenværende Atea-medarbejdere på bare et års tid.

De tre andre er Again, Comwir og Komplex IT.

Selskabet henter næsten tre fjerdedele af sin omsætning i den offentlige sektor, men ifølge Robert Buch har han godt fat i et par "rigtigt store private virksomheder," der overvejer at skifte leverandør.

- De kunder er store nok til at ændre kraftigt på det 70/30-forhold, der er i øjeblikket mellem det offentlige og den private sektor, siger han.

Robert Buch ejer virksomheden ligeligt med Søren Hansen, der har en fortid hos TDC, men i dag arbejder i 2Ways IT.

Konkurrencen kommer ifølge Robert Buch uden sammenligning mest fra den tidligere arbejdsgiver Atea og andre store forhandlere som Topnordic, Kerfi og Netkoncept.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Eldorado A/S

IT-supporter

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen