Pengene strømmer ind til diskret Atea-udbryder

Hardwareforhandleren 2Ways IT, der blev stiftet af den tidligere Atea-medarbejder Robert Buch, får ikke megen omtale, men selskabet lever og har overskud. "Den der lever stille, lever godt," mener direktøren.

Den lille hardwareforhandler 2Ways IT trækker ikke de store overskrifter, men det første årsregnskab dokumenterer, at selskabets bundlinje er i orden.

- Reelt var vi tre mand til at lave 27-28 millioner kroner i det første år, hvor vi også havde overskud, siger Robert Buch, direktør for 2Ways IT, som han stiftede i april sidste år.

Lånte møblerne

Det første år klarede virksomheden sig med kontormøbler, som Robert Buch lånte af en kammerat for en kasse øl.

- Flere af konkurrenterne starter med at lease de dyreste biler og flytte ind på fashionable adresser, men vi foretrækker at have pengene, før vi bruger dem, konstaterer Robert Buch.

I år forventer han, at 2Ways IT omsætter for 70-75 millioner kroner og igen med overskud.

- Langt størstedelen af vores forretning er salg af HP-produkter, men vi sælger også produkter fra Lenovo, IBM og TDC, siger direktøren.

Fire fra Atea

Af virksomhedens 12-13 ansatte kommer de fire fra Atea og resten fra et skønsomt udvalg af virksomheder fra it-branchen.

2Ways IT er den fjerde virksomhed, der blev stiftet af forhenværende Atea-medarbejdere på bare et års tid.

De tre andre er Again, Comwir og Komplex IT.

Selskabet henter næsten tre fjerdedele af sin omsætning i den offentlige sektor, men ifølge Robert Buch har han godt fat i et par "rigtigt store private virksomheder," der overvejer at skifte leverandør.

- De kunder er store nok til at ændre kraftigt på det 70/30-forhold, der er i øjeblikket mellem det offentlige og den private sektor, siger han.

Robert Buch ejer virksomheden ligeligt med Søren Hansen, der har en fortid hos TDC, men i dag arbejder i 2Ways IT.

Konkurrencen kommer ifølge Robert Buch uden sammenligning mest fra den tidligere arbejdsgiver Atea og andre store forhandlere som Topnordic, Kerfi og Netkoncept.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S