Pengene strømmer ind til diskret Atea-udbryder

Hardwareforhandleren 2Ways IT, der blev stiftet af den tidligere Atea-medarbejder Robert Buch, får ikke megen omtale, men selskabet lever og har overskud. "Den der lever stille, lever godt," mener direktøren.

Den lille hardwareforhandler 2Ways IT trækker ikke de store overskrifter, men det første årsregnskab dokumenterer, at selskabets bundlinje er i orden.

- Reelt var vi tre mand til at lave 27-28 millioner kroner i det første år, hvor vi også havde overskud, siger Robert Buch, direktør for 2Ways IT, som han stiftede i april sidste år.

Lånte møblerne

Det første år klarede virksomheden sig med kontormøbler, som Robert Buch lånte af en kammerat for en kasse øl.

- Flere af konkurrenterne starter med at lease de dyreste biler og flytte ind på fashionable adresser, men vi foretrækker at have pengene, før vi bruger dem, konstaterer Robert Buch.

I år forventer han, at 2Ways IT omsætter for 70-75 millioner kroner og igen med overskud.

- Langt størstedelen af vores forretning er salg af HP-produkter, men vi sælger også produkter fra Lenovo, IBM og TDC, siger direktøren.

Fire fra Atea

Af virksomhedens 12-13 ansatte kommer de fire fra Atea og resten fra et skønsomt udvalg af virksomheder fra it-branchen.

2Ways IT er den fjerde virksomhed, der blev stiftet af forhenværende Atea-medarbejdere på bare et års tid.

De tre andre er Again, Comwir og Komplex IT.

Selskabet henter næsten tre fjerdedele af sin omsætning i den offentlige sektor, men ifølge Robert Buch har han godt fat i et par "rigtigt store private virksomheder," der overvejer at skifte leverandør.

- De kunder er store nok til at ændre kraftigt på det 70/30-forhold, der er i øjeblikket mellem det offentlige og den private sektor, siger han.

Robert Buch ejer virksomheden ligeligt med Søren Hansen, der har en fortid hos TDC, men i dag arbejder i 2Ways IT.

Konkurrencen kommer ifølge Robert Buch uden sammenligning mest fra den tidligere arbejdsgiver Atea og andre store forhandlere som Topnordic, Kerfi og Netkoncept.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS