Den glemte Apple-Steve: Intet ondt blod

Steve Wozniak, der stiftede Apple sammen med Steve Jobs, har skrevet en ny bog, der blandt andet skal aflive myterne omkring hans exit fra selskabet i 1985.

Apple-medstifter Steve Wozniak skriver i en ny bog hans version af, hvordan han sammen med teenagekumpanen Steve Jobs fik idéen til at stifte computerfirmaet Apple. Det skriver avisen San Francisco Chronicle.

I bogen forsøger Steve Wozniak samtidig at udglatte det billede af hans exit fra Apple i 1985, der i eftertiden er blevet en del af mytologien omkring Apple.

Ifølge Steve Wozniak var der ikke tale om uoverensstemmelser mellem ham og Steve Jobs, men derimod blot et ønske om at starte et nyt firma, der skulle udvikle en ny fjernbetjening.

- Jeg synes, det er på tide at få fortalt sandheden. Der er så megen forkert information om mig derude, at jeg er endt med at hade bøger om Apple på grund af det, skriver Steve Wozniak i bogen ifølge The Chronicle.

Rygterne er ikke blevet mindre af, at Steve Jobs afviste at skrive et forord til bogen.

Det skyldtes dog angiveligt en kombination af, at han på daværende tidspunkt var for travlt optaget af Disneys opkøb af Pixar, samt at bogen manglede det afsluttende kapitel, hvor Steve Wozniak roste Steve Jobs for hans indsats med at redde Apple i 1990'erne og frem til nu.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job