Folkeskole-elever skal til prøve på nettet

Undervisningsforum 2006: Folkeskolen er på vej til at flytte prøver og en stor del af undervisningsmaterialet ud på nettet. Det giver blandt andet mulighed for at overvåge eleverne.

Både de kommende nationale prøver i folkeskolen og meget af det kommende undervisningsmateriale bliver netbaseret og giver mulighed for at overvåge eleverne.

Sådan lyder det fra Steen Harbild, undervisnings-konsulent i Undervisnings-ministeriet, på årets uddannelsesforum, der netop nu løber af stablen i Odense.

Ifølge ham vil de kommende nationale prøver bliver udformet til nettet, hvilket betyder, at papir og blyant bliver bandlyst.

Lærerne kan se alt

It giver nemlig mulighed for at følge elevernes besvarelser meget grundigt, men uden at resultaterne risikerer at blive offentliggort

- Lærerne vil kunne se alt om deres elever. Skolelederne kan kun følge klasserne. Kommunalbestyrelserne kan kun følge skolernes resultater, mens undervisningsministeriet kun kan se resultaterne for de enkelte kommuner, siger Steen Harbild.

De nationale prøver er en del af folkeskolereformen, der medfører et større fokus på evaluering. De første tre prøver træder i kraft til næste forår, men allerede i slutningen af året vil danske skoleelever afprøve systemet.

Også en række producenter og forlag er netop nu ved at lave netbaseret undervisning. Det sker som led i regeringens ITIF-initiativ (it i folkeskolen).

Kræver åbenhed

Også her blev muligheden for at følge elevernes resultater understreget.

- Læreren kan se, at den her elev får altid problemer ved staveøvelserne. Det giver nogle muligheder for at give eleven lige de opgaver, han eller hun har brug for, siger Stephan Stephensen, direktør i Dansk E-learning Center.

Nogle lærere er imidlertid bekymrede over, hvorvidt de kommer til at overvåge eleverne for meget.

Producenterne forstår bekymringen, men opfordrer lærerne til at være åbne omkring overvågningen, og hvad den bliver brugt til.

Uddannelsesforum 2006 er en årlig messe og konference, hvor over 2000 skole- og it-ansatte samles i Odense. Computerworld følger Uddannelsesforum 2006 med onlineartikler og podcast. Fra på fredag begynder Computerworld desuden en ny serie om it i det danske uddannelsessystem.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S