Interaktive tavler er årets store buzz

Uddannelsesforum 2006: Ud med kridtet og ind med video og internet direkte på skoletavlen. Interaktive whiteboards bliver hypet på årets uddannelsesforum. Flere lærere er dog skeptiske.

Reportage: Interaktive whiteboards er årets buzzword på uddannelsesforum 2006 i Odense.

I messeområdet har firmaet Smartboard opstillet seks velbesøgte interaktive whiteboards, ligesom der er workshops, hvor lærere fortæller om deres erfaringer, og også andre firmaer fremviser deres versioner af den interaktive tavle.

Samtidig foregår offentliggørelsen af konklusionerne fra projektet ”Interaktive whiteboards” selvfølgelig i en af de store sale.

En interaktiv whiteboard er en trykfølsom skærm, der både fungerer som en almindelig computer med Windows, men også med specielle programmer, hvor i man blandt andet kan skrive noter på skærmen.

Mødt med skepsis

Peter Bak fra Programdatateket og Jette Risgaard fra Uni-C har været med i projektet ”Interaktive whiteboards”.

De forklarer, at de har mødt megen kritik.

- Interaktive whiteboards er blevet mødt med stor skepsis. Lærerne mener, at de har flyttet undervisningen fra tavlen ned til eleverne. Derfor vil de ikke bruge it til at flytte undervisningen tilbage, sagde Peter Bak i sit oplæg på uddannelsesforum 2006.

Fordel for svage elever

Selv mener de, at kritikken er uberettiget.

Interaktive whiteboards gør det hurtigere at give fælles beskeder, fordi man bruger flere medier til at forklare ens budskab.

Det giver mere tid til, at de svage elever kan bruge tavlerne til at for eksempel at eksperimentere med ord, lyder det fra Peter Bak.

- Ledere fortæller os, at interaktive whiteboards er noget af det, der har haft den største betydning for en ny pædagogik på deres skoler, sagde han.

Uddannelsesforum 2006 er en årlig messe og konference, hvor over 2000 skole- og it-ansatte samles i Odense. Computerworld følger Uddannelsesforum 2006 med onlineartikler og podcast.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS