Interaktive tavler er årets store buzz

Uddannelsesforum 2006: Ud med kridtet og ind med video og internet direkte på skoletavlen. Interaktive whiteboards bliver hypet på årets uddannelsesforum. Flere lærere er dog skeptiske.

Reportage: Interaktive whiteboards er årets buzzword på uddannelsesforum 2006 i Odense.

I messeområdet har firmaet Smartboard opstillet seks velbesøgte interaktive whiteboards, ligesom der er workshops, hvor lærere fortæller om deres erfaringer, og også andre firmaer fremviser deres versioner af den interaktive tavle.

Samtidig foregår offentliggørelsen af konklusionerne fra projektet ”Interaktive whiteboards” selvfølgelig i en af de store sale.

En interaktiv whiteboard er en trykfølsom skærm, der både fungerer som en almindelig computer med Windows, men også med specielle programmer, hvor i man blandt andet kan skrive noter på skærmen.

Mødt med skepsis

Peter Bak fra Programdatateket og Jette Risgaard fra Uni-C har været med i projektet ”Interaktive whiteboards”.

De forklarer, at de har mødt megen kritik.

- Interaktive whiteboards er blevet mødt med stor skepsis. Lærerne mener, at de har flyttet undervisningen fra tavlen ned til eleverne. Derfor vil de ikke bruge it til at flytte undervisningen tilbage, sagde Peter Bak i sit oplæg på uddannelsesforum 2006.

Fordel for svage elever

Selv mener de, at kritikken er uberettiget.

Interaktive whiteboards gør det hurtigere at give fælles beskeder, fordi man bruger flere medier til at forklare ens budskab.

Det giver mere tid til, at de svage elever kan bruge tavlerne til at for eksempel at eksperimentere med ord, lyder det fra Peter Bak.

- Ledere fortæller os, at interaktive whiteboards er noget af det, der har haft den største betydning for en ny pædagogik på deres skoler, sagde han.

Uddannelsesforum 2006 er en årlig messe og konference, hvor over 2000 skole- og it-ansatte samles i Odense. Computerworld følger Uddannelsesforum 2006 med onlineartikler og podcast.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S