Interaktive tavler er årets store buzz

Uddannelsesforum 2006: Ud med kridtet og ind med video og internet direkte på skoletavlen. Interaktive whiteboards bliver hypet på årets uddannelsesforum. Flere lærere er dog skeptiske.

Reportage: Interaktive whiteboards er årets buzzword på uddannelsesforum 2006 i Odense.

I messeområdet har firmaet Smartboard opstillet seks velbesøgte interaktive whiteboards, ligesom der er workshops, hvor lærere fortæller om deres erfaringer, og også andre firmaer fremviser deres versioner af den interaktive tavle.

Samtidig foregår offentliggørelsen af konklusionerne fra projektet ”Interaktive whiteboards” selvfølgelig i en af de store sale.

En interaktiv whiteboard er en trykfølsom skærm, der både fungerer som en almindelig computer med Windows, men også med specielle programmer, hvor i man blandt andet kan skrive noter på skærmen.

Mødt med skepsis

Peter Bak fra Programdatateket og Jette Risgaard fra Uni-C har været med i projektet ”Interaktive whiteboards”.

De forklarer, at de har mødt megen kritik.

- Interaktive whiteboards er blevet mødt med stor skepsis. Lærerne mener, at de har flyttet undervisningen fra tavlen ned til eleverne. Derfor vil de ikke bruge it til at flytte undervisningen tilbage, sagde Peter Bak i sit oplæg på uddannelsesforum 2006.

Fordel for svage elever

Selv mener de, at kritikken er uberettiget.

Interaktive whiteboards gør det hurtigere at give fælles beskeder, fordi man bruger flere medier til at forklare ens budskab.

Det giver mere tid til, at de svage elever kan bruge tavlerne til at for eksempel at eksperimentere med ord, lyder det fra Peter Bak.

- Ledere fortæller os, at interaktive whiteboards er noget af det, der har haft den største betydning for en ny pædagogik på deres skoler, sagde han.

Uddannelsesforum 2006 er en årlig messe og konference, hvor over 2000 skole- og it-ansatte samles i Odense. Computerworld følger Uddannelsesforum 2006 med onlineartikler og podcast.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job