Interaktive tavler er årets store buzz

Uddannelsesforum 2006: Ud med kridtet og ind med video og internet direkte på skoletavlen. Interaktive whiteboards bliver hypet på årets uddannelsesforum. Flere lærere er dog skeptiske.

Reportage: Interaktive whiteboards er årets buzzword på uddannelsesforum 2006 i Odense.

I messeområdet har firmaet Smartboard opstillet seks velbesøgte interaktive whiteboards, ligesom der er workshops, hvor lærere fortæller om deres erfaringer, og også andre firmaer fremviser deres versioner af den interaktive tavle.

Samtidig foregår offentliggørelsen af konklusionerne fra projektet ”Interaktive whiteboards” selvfølgelig i en af de store sale.

En interaktiv whiteboard er en trykfølsom skærm, der både fungerer som en almindelig computer med Windows, men også med specielle programmer, hvor i man blandt andet kan skrive noter på skærmen.

Mødt med skepsis

Peter Bak fra Programdatateket og Jette Risgaard fra Uni-C har været med i projektet ”Interaktive whiteboards”.

De forklarer, at de har mødt megen kritik.

- Interaktive whiteboards er blevet mødt med stor skepsis. Lærerne mener, at de har flyttet undervisningen fra tavlen ned til eleverne. Derfor vil de ikke bruge it til at flytte undervisningen tilbage, sagde Peter Bak i sit oplæg på uddannelsesforum 2006.

Fordel for svage elever

Selv mener de, at kritikken er uberettiget.

Interaktive whiteboards gør det hurtigere at give fælles beskeder, fordi man bruger flere medier til at forklare ens budskab.

Det giver mere tid til, at de svage elever kan bruge tavlerne til at for eksempel at eksperimentere med ord, lyder det fra Peter Bak.

- Ledere fortæller os, at interaktive whiteboards er noget af det, der har haft den største betydning for en ny pædagogik på deres skoler, sagde han.

Uddannelsesforum 2006 er en årlig messe og konference, hvor over 2000 skole- og it-ansatte samles i Odense. Computerworld følger Uddannelsesforum 2006 med onlineartikler og podcast.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S