Ledere: Den digitale forvaltning skal piskes frem

Det er på tide at sætte helt nye mål for, hvor god den digitale forvaltning skal være. Målene skal nåes ved centralisering, tvang og forcering, lyder beskeden fra en flok centrale offentlige og private ledere.

Forcering, centralisering og tvang. Det er den benhårde recept, som en række af Danmarks tungeste it-ledere udskrev til den digitale forvaltning ved konferencen DM i digital forvaltning, som i den forgangne uge løb af stablen.

Her havde Computerworld sammen med NNIT og Dansk IT samlet et panel af eksperter, politikere og topledere fra både it-branchen og det offentlige.

Panelet blev enigt om en række ganske klare svar, som kan levere den eftertragtede digitale succes og sikre Danmark en plads i den absolutte verdenselite, når det gælder digital forvaltning.

Hæv ambitionsniveauet

Overordnet mener lederne, at det er tid til at hæve ambitionsniveauet, hvis Danmark skal være med i forreste række, når det gælder næste generation af digital forvaltning.

– Vi er nået til et punkt, hvor vi skal flytte målstregen. Vi skal ikke længere tale om it-udvikling, men om samfundsudvikling, og vi skal sætte ledeldesmæssig handling bag, siger Lars Mathiesen, formand for Dansk IT og CIO i Nykredit.

Ønsket om at hæve ambitionsniveauet deler regeringspartierne.

Mens Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen tager imod forslagene med åbne arme, kan hans konservative kollega Per Ørum Jørgensen ikke genkende billedet af et for lavt ambitionsniveau:

– Det mener jeg ikke, er tilfældet. Vi er i eliten, og jeg føler, at vi er meget opmærksomme på det her område, lyder Per Ørum Jørgensens vurdering.

Af med fløjlshandskerne

Et af de mest markante forslag på den liste af fokuspunkter, som eksperterne pegede på, er ønsket om mere tvang.

John Vammen, funktionschef i NNIT, opfordrer til, at det offentlige begynder at lukke for kanaler, når de nye digitale veje er klar.

- Jeg kan ikke forstå, at det ikke kan lade sig gøre, siger John Vammen.

Han mener, at det er værd at udfordre politikerne på dette punkt, fordi han mener, at der er penge at spare.

10 trin nærmere digital forvaltning

Her er panelets bud på 10 trin til bedre digital forvaltning:

1: Mål effekten. Løsninger skal kun gennemføres hvis de har en effekt.

2: Fokuser på standarder. Arbejdet med åbne standarder er et skridt på vejen.

3: Ledelsen skal bakke op.

4: Lovrammerne skal sikre klare linier og handlefrihed.

5: Eksperimenter gennem pilotprojekter. Drop 0-fejls kulturen.

6: Skab samarbejde på tværs af sektorer og systemer.

7: Fokus på it-strategi og it-governance.

8: Centralisering – styring i stedet for vejledning.

9: Incitamenter – for eksempel brugerbetaling når der ikke anvendes digitale kanaler, rabatter, hurtigere sagsbehandling og lignende.

10: Markedsføring af mulighederne overfor borgerne.

Du kan læse mere om DM i digital forvaltning i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse