TDC lukker for adgangen til Allofmp3.com

Internetudbyderen TDC følger i fodsporene på Cybercity og Tele2 og lukker for kundernes adgang til Allofmp3.com. Dermed er mere end 75 procent af landets internetkunder blokeret.

Tele2’s beslutning om at rette ind og acceptere fogedretskendelsen om at blokere for den russiske musiktjeneste Allofmp3.com ser ud til at få afgørende konsekvenser for, hvordan resten af branchen forholder sig til sagen.

Først valgte internetudbyderen Cybercity at følge fogedretsafgørelsen mod Tele2 og nu springer også Danmarks største udbyder, TDC, med på vognen og lukker for adgangen til Allofmp3.com.

Dermed mister mere end 75 procent af landets internetkunder muligheden for at få adgang til websiden.

- Vi har modtaget en henvendelse fra IFPI, der er baseret på det samme grundlag som i Tele2-sagen, så intet tyder på, at en efterfølgende fogedretssag mod os vil få et andet udfald end sagen mod Tele2. Derfor blokerer vi for vores kunders adgang til webstedet Allofmp3.com, siger Per Rasmussen, onlinedirektør i TDC.

Beslutningerne om at spærre for kundernes adgang kommer kort tid efter, at musikbranchens rettighedsorganisation, IFPI, meddelte, at den var parat med fogedforbud af samme slags som det, der faldt mod Tele2 i oktober.

Blokeringen af webstedet sker på samme måde som den, Tele2 har etableret via dets DNS, men Per Rasmussen tør endnu ikke sige noget om, hvornår blokeringen vil træde i kraft.

- Der er naturligvis lidt teknik involveret i at gennemføre blokeringen, så jeg kan ikke sige, hvornår det sker, siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job