TDC lukker for adgangen til Allofmp3.com

Internetudbyderen TDC følger i fodsporene på Cybercity og Tele2 og lukker for kundernes adgang til Allofmp3.com. Dermed er mere end 75 procent af landets internetkunder blokeret.

Tele2’s beslutning om at rette ind og acceptere fogedretskendelsen om at blokere for den russiske musiktjeneste Allofmp3.com ser ud til at få afgørende konsekvenser for, hvordan resten af branchen forholder sig til sagen.

Først valgte internetudbyderen Cybercity at følge fogedretsafgørelsen mod Tele2 og nu springer også Danmarks største udbyder, TDC, med på vognen og lukker for adgangen til Allofmp3.com.

Dermed mister mere end 75 procent af landets internetkunder muligheden for at få adgang til websiden.

- Vi har modtaget en henvendelse fra IFPI, der er baseret på det samme grundlag som i Tele2-sagen, så intet tyder på, at en efterfølgende fogedretssag mod os vil få et andet udfald end sagen mod Tele2. Derfor blokerer vi for vores kunders adgang til webstedet Allofmp3.com, siger Per Rasmussen, onlinedirektør i TDC.

Beslutningerne om at spærre for kundernes adgang kommer kort tid efter, at musikbranchens rettighedsorganisation, IFPI, meddelte, at den var parat med fogedforbud af samme slags som det, der faldt mod Tele2 i oktober.

Blokeringen af webstedet sker på samme måde som den, Tele2 har etableret via dets DNS, men Per Rasmussen tør endnu ikke sige noget om, hvornår blokeringen vil træde i kraft.

- Der er naturligvis lidt teknik involveret i at gennemføre blokeringen, så jeg kan ikke sige, hvornår det sker, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos