TDC lukker for adgangen til Allofmp3.com

Internetudbyderen TDC følger i fodsporene på Cybercity og Tele2 og lukker for kundernes adgang til Allofmp3.com. Dermed er mere end 75 procent af landets internetkunder blokeret.

Tele2’s beslutning om at rette ind og acceptere fogedretskendelsen om at blokere for den russiske musiktjeneste Allofmp3.com ser ud til at få afgørende konsekvenser for, hvordan resten af branchen forholder sig til sagen.

Først valgte internetudbyderen Cybercity at følge fogedretsafgørelsen mod Tele2 og nu springer også Danmarks største udbyder, TDC, med på vognen og lukker for adgangen til Allofmp3.com.

Dermed mister mere end 75 procent af landets internetkunder muligheden for at få adgang til websiden.

- Vi har modtaget en henvendelse fra IFPI, der er baseret på det samme grundlag som i Tele2-sagen, så intet tyder på, at en efterfølgende fogedretssag mod os vil få et andet udfald end sagen mod Tele2. Derfor blokerer vi for vores kunders adgang til webstedet Allofmp3.com, siger Per Rasmussen, onlinedirektør i TDC.

Beslutningerne om at spærre for kundernes adgang kommer kort tid efter, at musikbranchens rettighedsorganisation, IFPI, meddelte, at den var parat med fogedforbud af samme slags som det, der faldt mod Tele2 i oktober.

Blokeringen af webstedet sker på samme måde som den, Tele2 har etableret via dets DNS, men Per Rasmussen tør endnu ikke sige noget om, hvornår blokeringen vil træde i kraft.

- Der er naturligvis lidt teknik involveret i at gennemføre blokeringen, så jeg kan ikke sige, hvornår det sker, siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg