TDC lukker for adgangen til Allofmp3.com

Internetudbyderen TDC følger i fodsporene på Cybercity og Tele2 og lukker for kundernes adgang til Allofmp3.com. Dermed er mere end 75 procent af landets internetkunder blokeret.

Tele2’s beslutning om at rette ind og acceptere fogedretskendelsen om at blokere for den russiske musiktjeneste Allofmp3.com ser ud til at få afgørende konsekvenser for, hvordan resten af branchen forholder sig til sagen.

Først valgte internetudbyderen Cybercity at følge fogedretsafgørelsen mod Tele2 og nu springer også Danmarks største udbyder, TDC, med på vognen og lukker for adgangen til Allofmp3.com.

Dermed mister mere end 75 procent af landets internetkunder muligheden for at få adgang til websiden.

- Vi har modtaget en henvendelse fra IFPI, der er baseret på det samme grundlag som i Tele2-sagen, så intet tyder på, at en efterfølgende fogedretssag mod os vil få et andet udfald end sagen mod Tele2. Derfor blokerer vi for vores kunders adgang til webstedet Allofmp3.com, siger Per Rasmussen, onlinedirektør i TDC.

Beslutningerne om at spærre for kundernes adgang kommer kort tid efter, at musikbranchens rettighedsorganisation, IFPI, meddelte, at den var parat med fogedforbud af samme slags som det, der faldt mod Tele2 i oktober.

Blokeringen af webstedet sker på samme måde som den, Tele2 har etableret via dets DNS, men Per Rasmussen tør endnu ikke sige noget om, hvornår blokeringen vil træde i kraft.

- Der er naturligvis lidt teknik involveret i at gennemføre blokeringen, så jeg kan ikke sige, hvornår det sker, siger han.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg