Tusindvis af brugere vender Kiss ryggen

Online-klubben MPC Club, der forener brugere af Kiss-produkter fra mange lande, vender Kiss Technology ryggen på grund af brudte løfter og dårlig service, hvor brugere med defekte afspillere ikke kan få dem byttet.

I foråret var det Cisco, der "tordnede mod fejlramte Kiss-produkter."

Nu har også den ellers meget loyale online brugerklub mpcclub.com mistet tålmodigheden med den danske teknologivirksomhed, som blev købt af Cisco for 374 millioner kroner i 2005.

- MPC har samarbejdet med Kiss om fejl og mangler og ydet gratis support fra bruger til bruger, men nu har MPC vendt Kiss ryggen på grund af utallige brudte løfter og dårlig service, hvor blandt andet brugere med defekte afspillere ikke kan få dem byttet, lyder det fra en bruger af MPC Club, der er en samling af brugere af primært Kiss-produkter.

Misforståelser, siger Kiss

Til det svarer Peter Christensen, stifter af og administrerende direktør for Kiss Technologies.

- Det er korrekt, at vi har afvist at reparere Kiss-produkter, hvor brugerne selv har modificeret firmware og i visse tilfælde har åbnet produkterne og monteret andre harddiske og DVD-drev, på linie med hvad der er norm i industrien.

Peter Christensen afviser, at MPC fortsat er afvisende overfor Kiss og påpeger, at selskabet "er ved at finde veje til at hjælpe disse kunder via salg af reservedele til produkter udenfor garanti."

- MPC er et site med meget trafik, og vi tager det derfor seriøst og lytter til de klager, der kommer derfra, siger Peter Christensen.

Han mener, at Kiss i den seneste tid har haft en meget fornuftig dialog med MPC.

Vi er ved at komme overens om misforståelserne, siger han.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S