Tusindvis af brugere vender Kiss ryggen

Online-klubben MPC Club, der forener brugere af Kiss-produkter fra mange lande, vender Kiss Technology ryggen på grund af brudte løfter og dårlig service, hvor brugere med defekte afspillere ikke kan få dem byttet.

I foråret var det Cisco, der "tordnede mod fejlramte Kiss-produkter."

Nu har også den ellers meget loyale online brugerklub mpcclub.com mistet tålmodigheden med den danske teknologivirksomhed, som blev købt af Cisco for 374 millioner kroner i 2005.

- MPC har samarbejdet med Kiss om fejl og mangler og ydet gratis support fra bruger til bruger, men nu har MPC vendt Kiss ryggen på grund af utallige brudte løfter og dårlig service, hvor blandt andet brugere med defekte afspillere ikke kan få dem byttet, lyder det fra en bruger af MPC Club, der er en samling af brugere af primært Kiss-produkter.

Misforståelser, siger Kiss

Til det svarer Peter Christensen, stifter af og administrerende direktør for Kiss Technologies.

- Det er korrekt, at vi har afvist at reparere Kiss-produkter, hvor brugerne selv har modificeret firmware og i visse tilfælde har åbnet produkterne og monteret andre harddiske og DVD-drev, på linie med hvad der er norm i industrien.

Peter Christensen afviser, at MPC fortsat er afvisende overfor Kiss og påpeger, at selskabet "er ved at finde veje til at hjælpe disse kunder via salg af reservedele til produkter udenfor garanti."

- MPC er et site med meget trafik, og vi tager det derfor seriøst og lytter til de klager, der kommer derfra, siger Peter Christensen.

Han mener, at Kiss i den seneste tid har haft en meget fornuftig dialog med MPC.

Vi er ved at komme overens om misforståelserne, siger han.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job