Tusindvis af brugere vender Kiss ryggen

Online-klubben MPC Club, der forener brugere af Kiss-produkter fra mange lande, vender Kiss Technology ryggen på grund af brudte løfter og dårlig service, hvor brugere med defekte afspillere ikke kan få dem byttet.

I foråret var det Cisco, der "tordnede mod fejlramte Kiss-produkter."

Nu har også den ellers meget loyale online brugerklub mpcclub.com mistet tålmodigheden med den danske teknologivirksomhed, som blev købt af Cisco for 374 millioner kroner i 2005.

- MPC har samarbejdet med Kiss om fejl og mangler og ydet gratis support fra bruger til bruger, men nu har MPC vendt Kiss ryggen på grund af utallige brudte løfter og dårlig service, hvor blandt andet brugere med defekte afspillere ikke kan få dem byttet, lyder det fra en bruger af MPC Club, der er en samling af brugere af primært Kiss-produkter.

Misforståelser, siger Kiss

Til det svarer Peter Christensen, stifter af og administrerende direktør for Kiss Technologies.

- Det er korrekt, at vi har afvist at reparere Kiss-produkter, hvor brugerne selv har modificeret firmware og i visse tilfælde har åbnet produkterne og monteret andre harddiske og DVD-drev, på linie med hvad der er norm i industrien.

Peter Christensen afviser, at MPC fortsat er afvisende overfor Kiss og påpeger, at selskabet "er ved at finde veje til at hjælpe disse kunder via salg af reservedele til produkter udenfor garanti."

- MPC er et site med meget trafik, og vi tager det derfor seriøst og lytter til de klager, der kommer derfra, siger Peter Christensen.

Han mener, at Kiss i den seneste tid har haft en meget fornuftig dialog med MPC.

Vi er ved at komme overens om misforståelserne, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S