IBM på jagt efter fremtidens 3D-internet

IBM på vej mod 3D-nettet i den virtuelle verden Second Life. It-giganten har sat flere hundrede mand ind på at hjælpe store virksomheder ind i Second Life. Et projekt til mere end 100 millioner kroner.

Når en af verdens største virksomheder, IBM, har næsten 700 medarbejdere inde i den virtuelle verden Second Life, er det fordi selskabet er på jagt efter noget stort.

– Vi kan ikke vente på, hvad fremtiden bringer. Vi er nødt til at være med lige præcis dér, hvor det nye internet skabes, siger Roo Reynolds, udnævnt til IBM’s Metaverse Evangelist til at udbrede budskabet om mulighederne i de digitale universer som Second Life.

Næste generations internet

Netop dette virtuelle univers kan ifølge Roo Reynolds nemlig være forløberen til den næste generations internet-grænseflade - et slags tredimensionel internet, der vil være markant anderledes fra nutidens todimensionelle brugerflade.

– Vi ser en masse ting i Second Life, som er meget nyttige for os. Vi skal bare holde fast i, at vi stadig er i de meget tidlige stadier af denne udvikling, siger Roo Reynolds.

Og den udvikling er ikke nødvendigvis bundet op på Second Life eller andre virtuelle verdener, pointerer han.

Blandt andet mener han, at universet må ændres til en open source-platform, hvis Second Life skal realisere sit sande potentiale.

Det vil nemlig betyde, at alle kan være med til at udvikle videre på systemerne.

Indtil nu har det amerikanske selskab Linden Lab, der driver Second Life, været positive overfor at lægge deres it-platform om. Men det kommer til at tage tid.

100 millioner kroner

IBM har foreløbig afsat i omegnen af 100 millioner kroner til satsningen.

Og it-giganten arbejder allerede nu med en række erhvervskunder for at udvide deres forretninger ind i et tredimensionelt univers, hvor kunder, medarbejdere og partnere kan navigere, mødes og samarbejde på en helt andre måder end de traditionelle.

Læs mere om Second Life i fredagens trykte udgave af Computerworld:

- Inside IBM: Computerworld rapporterer om IBMs million-satsning i Second Life
- Virtuelt eksperimentarium: Sådan bygger Computerworld fremtidens hus i Second Life
- Fremtidens 3D-standard? Second Life går over til open source for at overleve
Farlig succes: Akut vokseværk i Second LIfe giver problemer for brugerne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S