IBM på jagt efter fremtidens 3D-internet

IBM på vej mod 3D-nettet i den virtuelle verden Second Life. It-giganten har sat flere hundrede mand ind på at hjælpe store virksomheder ind i Second Life. Et projekt til mere end 100 millioner kroner.

Når en af verdens største virksomheder, IBM, har næsten 700 medarbejdere inde i den virtuelle verden Second Life, er det fordi selskabet er på jagt efter noget stort.

– Vi kan ikke vente på, hvad fremtiden bringer. Vi er nødt til at være med lige præcis dér, hvor det nye internet skabes, siger Roo Reynolds, udnævnt til IBM’s Metaverse Evangelist til at udbrede budskabet om mulighederne i de digitale universer som Second Life.

Næste generations internet

Netop dette virtuelle univers kan ifølge Roo Reynolds nemlig være forløberen til den næste generations internet-grænseflade - et slags tredimensionel internet, der vil være markant anderledes fra nutidens todimensionelle brugerflade.

– Vi ser en masse ting i Second Life, som er meget nyttige for os. Vi skal bare holde fast i, at vi stadig er i de meget tidlige stadier af denne udvikling, siger Roo Reynolds.

Og den udvikling er ikke nødvendigvis bundet op på Second Life eller andre virtuelle verdener, pointerer han.

Blandt andet mener han, at universet må ændres til en open source-platform, hvis Second Life skal realisere sit sande potentiale.

Det vil nemlig betyde, at alle kan være med til at udvikle videre på systemerne.

Indtil nu har det amerikanske selskab Linden Lab, der driver Second Life, været positive overfor at lægge deres it-platform om. Men det kommer til at tage tid.

100 millioner kroner

IBM har foreløbig afsat i omegnen af 100 millioner kroner til satsningen.

Og it-giganten arbejder allerede nu med en række erhvervskunder for at udvide deres forretninger ind i et tredimensionelt univers, hvor kunder, medarbejdere og partnere kan navigere, mødes og samarbejde på en helt andre måder end de traditionelle.

Læs mere om Second Life i fredagens trykte udgave af Computerworld:

- Inside IBM: Computerworld rapporterer om IBMs million-satsning i Second Life
- Virtuelt eksperimentarium: Sådan bygger Computerworld fremtidens hus i Second Life
- Fremtidens 3D-standard? Second Life går over til open source for at overleve
Farlig succes: Akut vokseværk i Second LIfe giver problemer for brugerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune