Hjort-udvalg mørklægger jobkartel-arbejde

Et udvalg under beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) nægter at offentliggøre de hemmelige jobkartel-aftaler, som 85 organisationer har indsendt. Juridisk ekspert kritiserer udvalget

Et større antal hemmelige jobkartel-aftaler, der binder medarbejdere til deres job, kommer måske aldrig frem i lyset.

Et udvalg under beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen nægter nemlig at offentliggøre høringssvarene fra hele 85 organisationer, der er blevet bedt om at indsende eksempler på hemmelige jobkartel-aftaler.

I et brev til Computerworld skriver udvalget, der skal kulegrave omfanget af aftalerne, at der er tale om lovforberedende arbejde.

Derfor behøver udvalget ifølge forvaltningsloven ikke udlevere høringssvarene, lyder det i brevet.

Desuden begrunder udvalget sin afgørelse med, at det selv arbejder med svarene.

På juridisk dybt vand

Ekspert i forvaltningsret, lektor Oluf Jørgensen, fra Danmarks Journalisthøjskole er helt uforstående over for udvalgets afgørelse.

- Det skal udlevere alle høringssvar, når der intet står i udvalgets kommissorium om, at det forbereder en lov, siger han.

Oluf Jørgensen lader sig heller ikke overbevise af udvalgets andet argument om, at det selv arbejder med høringssvarene.

- Det er lige godt den tyndeste forklaring. Det er jo ikke nogen reel begrundelse for ikke at udlevere svarene, siger han.

Oluf Jørgensen forklarer, at det er fast praksis at udlevere høringssvar - ofte gøres det ligefrem aktivt af myndighederne.

Politikere er splittet

Enhedslistens arbejdsmarkedsordfører, Jørgen Arbo-Bæhr, er også fortørnet over udvalgets beslutning om at hemmeligholde svarene.

- Det er i modstrid med ministerens udmeldinger om, at han vil være åben i denne sag. Han vil åbenbart holde kortene tæt ind til kroppen, siger Jørgen Arbo-Bæhr.

Ordføreren vil derfor via et udvalgsspørgsmål kræve alle høringssvar offentliggjort øjeblikkeligt.

Modsat vælger arbejdsmarkedsordfører Elisabeth Geday fra de Radikale at se positivt på udmeldingen.

- Det må jo så betyde, at der helt sikkert kommer en lov, der forbyder aftalerne. Ellers holder udvalgets begrundelse om lovforberedende arbejde jo ikke, siger hun.

Tavs minister

Da udvalget blev nedsat opfordrede beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen til at få alle aftaler frem på bordet.

Derfor skulle udvalget bede hele 85 organisationer om at sende eksempler på hemmelige jobkartel-aftaler.

Nu afviser Claus Hjort Frederiksen helt at kommentere sagen.

- Ministeren har ingen kommentarer, lyder det fra spindoktor Charlotte Jepsen.

Hun henviser til, at Computerworld bare kan henvende sig til de 85 organisationer og bede dem om at udlevere deres høringssvar.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos