IBM vil udfordre TDC på digital signatur

IBM er klar til at byde, når den digitale signatur skal i udbud igen. Den internationale gigant vil gerne blande sig i konkurrencen om at levere en af hjørnestenene i Danmarks it-infrastruktur.

Endnu før udbudsmaterialet er blevet lagt frem, ser det ud til, at både danske og internationale sværvægtere vil kæmpe om at skulle levere digital signatur til danskerne.

Nu melder IBM sig på banen - selv om firmaet trak sig fra den seneste udbudsrunde.

Både den nuværende leverandør TDC og bankerne med deres succesfulde netbank-koncept ser ud som forhåndsfavoritter. Men med konkurrenter som IBM i kulissen er der lagt op til tæt konkurrence.

– Vi vil meget gerne være med i det her, og vi har erfaring fra projekter i andre lande, siger Søren Duus Østergaard, som er senior e-government advisor for IBM i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Mobilitet er nøglen

Et af kravene i det nye signatur-udbud er mobilitet.

Signaturen skal let kunne bruges på flere computere. Den udfordring mener Søren Duus Østergaard ikke er et problem for IBM.

Han mener, at mobilitet er et centralt krav, og han understreger, at IBM har kompetencerne til at stykke en sikker løsning sammen.

– Det kan jo både være smartcard og mobiltelefoner, siger Søren Duus Østergaard, som mener, at det offentlige bør sammentænke signaturen, sygesikringskortet og de nye biometriske pas.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect