IBM vil udfordre TDC på digital signatur

IBM er klar til at byde, når den digitale signatur skal i udbud igen. Den internationale gigant vil gerne blande sig i konkurrencen om at levere en af hjørnestenene i Danmarks it-infrastruktur.

Endnu før udbudsmaterialet er blevet lagt frem, ser det ud til, at både danske og internationale sværvægtere vil kæmpe om at skulle levere digital signatur til danskerne.

Nu melder IBM sig på banen - selv om firmaet trak sig fra den seneste udbudsrunde.

Både den nuværende leverandør TDC og bankerne med deres succesfulde netbank-koncept ser ud som forhåndsfavoritter. Men med konkurrenter som IBM i kulissen er der lagt op til tæt konkurrence.

– Vi vil meget gerne være med i det her, og vi har erfaring fra projekter i andre lande, siger Søren Duus Østergaard, som er senior e-government advisor for IBM i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Mobilitet er nøglen

Et af kravene i det nye signatur-udbud er mobilitet.

Signaturen skal let kunne bruges på flere computere. Den udfordring mener Søren Duus Østergaard ikke er et problem for IBM.

Han mener, at mobilitet er et centralt krav, og han understreger, at IBM har kompetencerne til at stykke en sikker løsning sammen.

– Det kan jo både være smartcard og mobiltelefoner, siger Søren Duus Østergaard, som mener, at det offentlige bør sammentænke signaturen, sygesikringskortet og de nye biometriske pas.

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S