Dansk firma leverer lufthavns-RFID

Dansk RFID-system skal holde styr på bagagevognene i Dubais internationale lufthavn. Ordren indbringer tocifret millionbeløb.

Fremover kommer der ikke til at mangle bagagevogne i Dubais internationale lufthavn. Et RFID-baseret overvågningssystem fra danske Lyngsoe Systems holder nemlig øje med hvor vognene befinder sig.

Og det gør det lettere for personalet at sørge for, at de rejsende har nem adgang til de rullede kuffertslæbere, skriver I dag.

Det danske firma skal levere systemet, som indbringer et tocifret millionbeløb.

Ud over at holde styr på vognenes placering, giver det også lufthavnen mulighed for at styre omkostningerne til personale.

Systemet holder øje med de mange bagagevogne ved hjælp af 60 RFIF-læsere som er placeret rundt omkring i lufthavnen, der dækker et område på størrelse med 35 fodboldbaner. Fra starten for omkring 4.000 bagagevogne påmonteret en RFID-brik.

Lyngsoe Systems har selv udviklet den software, som styrer RFID-systemet, som gør det muligt at holde øje med vognenes placering i realtid. Samtidig er systemet forbundet med lufthavnens informationssystem.

Systemet kan på baggrund af prognosealgoritmer og aktuelle placeringer af vognene fortælle hvor og hvornår, der er brug for at flytte rundt på bagagevognene

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks