Dansk firma leverer lufthavns-RFID

Dansk RFID-system skal holde styr på bagagevognene i Dubais internationale lufthavn. Ordren indbringer tocifret millionbeløb.

Fremover kommer der ikke til at mangle bagagevogne i Dubais internationale lufthavn. Et RFID-baseret overvågningssystem fra danske Lyngsoe Systems holder nemlig øje med hvor vognene befinder sig.

Og det gør det lettere for personalet at sørge for, at de rejsende har nem adgang til de rullede kuffertslæbere, skriver I dag.

Det danske firma skal levere systemet, som indbringer et tocifret millionbeløb.

Ud over at holde styr på vognenes placering, giver det også lufthavnen mulighed for at styre omkostningerne til personale.

Systemet holder øje med de mange bagagevogne ved hjælp af 60 RFIF-læsere som er placeret rundt omkring i lufthavnen, der dækker et område på størrelse med 35 fodboldbaner. Fra starten for omkring 4.000 bagagevogne påmonteret en RFID-brik.

Lyngsoe Systems har selv udviklet den software, som styrer RFID-systemet, som gør det muligt at holde øje med vognenes placering i realtid. Samtidig er systemet forbundet med lufthavnens informationssystem.

Systemet kan på baggrund af prognosealgoritmer og aktuelle placeringer af vognene fortælle hvor og hvornår, der er brug for at flytte rundt på bagagevognene

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo