Dansk firma leverer lufthavns-RFID

Dansk RFID-system skal holde styr på bagagevognene i Dubais internationale lufthavn. Ordren indbringer tocifret millionbeløb.

Fremover kommer der ikke til at mangle bagagevogne i Dubais internationale lufthavn. Et RFID-baseret overvågningssystem fra danske Lyngsoe Systems holder nemlig øje med hvor vognene befinder sig.

Og det gør det lettere for personalet at sørge for, at de rejsende har nem adgang til de rullede kuffertslæbere, skriver I dag.

Det danske firma skal levere systemet, som indbringer et tocifret millionbeløb.

Ud over at holde styr på vognenes placering, giver det også lufthavnen mulighed for at styre omkostningerne til personale.

Systemet holder øje med de mange bagagevogne ved hjælp af 60 RFIF-læsere som er placeret rundt omkring i lufthavnen, der dækker et område på størrelse med 35 fodboldbaner. Fra starten for omkring 4.000 bagagevogne påmonteret en RFID-brik.

Lyngsoe Systems har selv udviklet den software, som styrer RFID-systemet, som gør det muligt at holde øje med vognenes placering i realtid. Samtidig er systemet forbundet med lufthavnens informationssystem.

Systemet kan på baggrund af prognosealgoritmer og aktuelle placeringer af vognene fortælle hvor og hvornår, der er brug for at flytte rundt på bagagevognene

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS