Dansk firma leverer lufthavns-RFID

Dansk RFID-system skal holde styr på bagagevognene i Dubais internationale lufthavn. Ordren indbringer tocifret millionbeløb.

Fremover kommer der ikke til at mangle bagagevogne i Dubais internationale lufthavn. Et RFID-baseret overvågningssystem fra danske Lyngsoe Systems holder nemlig øje med hvor vognene befinder sig.

Og det gør det lettere for personalet at sørge for, at de rejsende har nem adgang til de rullede kuffertslæbere, skriver I dag.

Det danske firma skal levere systemet, som indbringer et tocifret millionbeløb.

Ud over at holde styr på vognenes placering, giver det også lufthavnen mulighed for at styre omkostningerne til personale.

Systemet holder øje med de mange bagagevogne ved hjælp af 60 RFIF-læsere som er placeret rundt omkring i lufthavnen, der dækker et område på størrelse med 35 fodboldbaner. Fra starten for omkring 4.000 bagagevogne påmonteret en RFID-brik.

Lyngsoe Systems har selv udviklet den software, som styrer RFID-systemet, som gør det muligt at holde øje med vognenes placering i realtid. Samtidig er systemet forbundet med lufthavnens informationssystem.

Systemet kan på baggrund af prognosealgoritmer og aktuelle placeringer af vognene fortælle hvor og hvornår, der er brug for at flytte rundt på bagagevognene

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse