DR på vej med nemt net-tv til Linux og Mac

DR er på vej med en løsning, som vil løse problemerne med net-tv på Linux og Mac. Fuldskærmsmode og åben standard kan være en realitet om få måneder.

Artikel top billede

Om få måneder skulle det gerne være slut med at bruge lup ,når du vil se DR tv på en Mac- eller Linux-computer - hvis du da overhovedet er en af de heldige, der kan få det til at virke.

DR arbejder nemlig i øjeblikket med et pilotprojekt, som skal afhjælpe de problemer, som Mac- og Linuxbrugere oplever, når de vil se public service tv på nettet, og som gør det umuligt at se DR i fuldskærmsmode på computerskærmen.

Eksperimenterer

I forbindelse med projektet eksperimenterer DR med to alternative codecs til den Windows Media standard, der hidtil har betydet problemer for de omkring fem procent danskere, der ikke benytter Windows.

Det fortæller Erik Henz Kjeldsen, der er udviklingschef for nye medier hos DR.

De to videoformater er henholdsvis Linux-darlingen Ogg Theora, der er af ældre dato, og det hypermoderne H.264, der er egnet på flere platforme.

Og det gør H.264 egnet til at sikre en højere grad af tilgængelighed på tværs af platforme, fortæller Erik Henz Kjeldsen.

”H264 leverer simpelthen noget video, der er mere effektivt, end hvad vi er hidtil har kunnet levere. Og det gør formatet spændende,” siger Erik Henz Kjeldsen.

Når DR ikke allerede har lanceret pilotprojektet skyldes det ifølge udviklingschefen, at det endnu er usikkert, hvilken hardware mediegiganten skal have installeret for at køre formatet.

Åben standard

Når DR har kastet kærligheden på H.264-formatet skyldes det ikke blot at der er tale om et effektivt codec. H.264 er nemlig også en åben standard.

Det er en egenskab, som DR er blev et pålagt at tage med i overvejelserne netop for at sikre, at andre end Windows-brugere har mulighed for at se public service-kanalens tilbud.

”Men vi kommer ikke til at forlade Windows Media-formatet. Det fungerer rigtigt godt for mange danskere,” siger Erik Henz Kjeldsen.

Udviklingschefen ser nemlig Windows Media som et glimrende format, fordi det har en god tilgængelighed.

Til gengæld løser formatet ikke problemerne for dem, der ikke har en Windows pc, fortæller han.

”H.264 kan hjælpe os med at øge den tilgængelighed. Og det er en god ting,” siger Erik Henz Kjeldsen.

Det er endnu usikkert, hvornår de første Mac- og Linuxbrugere kan koble sig på DR’s servere og se net-tv i fuldskærmsmode.

Men Erik Henz Kjeldsen vurderer, at det kan ske indenfor de kommende par måneder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S