DR på vej med nemt net-tv til Linux og Mac

DR er på vej med en løsning, som vil løse problemerne med net-tv på Linux og Mac. Fuldskærmsmode og åben standard kan være en realitet om få måneder.

Artikel top billede

Om få måneder skulle det gerne være slut med at bruge lup ,når du vil se DR tv på en Mac- eller Linux-computer - hvis du da overhovedet er en af de heldige, der kan få det til at virke.

DR arbejder nemlig i øjeblikket med et pilotprojekt, som skal afhjælpe de problemer, som Mac- og Linuxbrugere oplever, når de vil se public service tv på nettet, og som gør det umuligt at se DR i fuldskærmsmode på computerskærmen.

Eksperimenterer

I forbindelse med projektet eksperimenterer DR med to alternative codecs til den Windows Media standard, der hidtil har betydet problemer for de omkring fem procent danskere, der ikke benytter Windows.

Det fortæller Erik Henz Kjeldsen, der er udviklingschef for nye medier hos DR.

De to videoformater er henholdsvis Linux-darlingen Ogg Theora, der er af ældre dato, og det hypermoderne H.264, der er egnet på flere platforme.

Og det gør H.264 egnet til at sikre en højere grad af tilgængelighed på tværs af platforme, fortæller Erik Henz Kjeldsen.

”H264 leverer simpelthen noget video, der er mere effektivt, end hvad vi er hidtil har kunnet levere. Og det gør formatet spændende,” siger Erik Henz Kjeldsen.

Når DR ikke allerede har lanceret pilotprojektet skyldes det ifølge udviklingschefen, at det endnu er usikkert, hvilken hardware mediegiganten skal have installeret for at køre formatet.

Åben standard

Når DR har kastet kærligheden på H.264-formatet skyldes det ikke blot at der er tale om et effektivt codec. H.264 er nemlig også en åben standard.

Det er en egenskab, som DR er blev et pålagt at tage med i overvejelserne netop for at sikre, at andre end Windows-brugere har mulighed for at se public service-kanalens tilbud.

”Men vi kommer ikke til at forlade Windows Media-formatet. Det fungerer rigtigt godt for mange danskere,” siger Erik Henz Kjeldsen.

Udviklingschefen ser nemlig Windows Media som et glimrende format, fordi det har en god tilgængelighed.

Til gengæld løser formatet ikke problemerne for dem, der ikke har en Windows pc, fortæller han.

”H.264 kan hjælpe os med at øge den tilgængelighed. Og det er en god ting,” siger Erik Henz Kjeldsen.

Det er endnu usikkert, hvornår de første Mac- og Linuxbrugere kan koble sig på DR’s servere og se net-tv i fuldskærmsmode.

Men Erik Henz Kjeldsen vurderer, at det kan ske indenfor de kommende par måneder.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,