Convergens: Portal-løsninger bliver hot i fremtiden

En portalløsning, der samler alt, hvad medarbejderen har brug for i ét skærmbillede, bliver fremtidens arbejdsplads. Det mener Convergens-direktør Bo Svensson, der mærker portalløsninger løfte omsætningen.

Kommunalreformen kan stadig mærkes i omsætningen hos it-leverandøren Convergens, men det er portalløsninger, der bliver den drivende kraft fremover, mener Bo Svensson, administrerende direktør, Convergens.

"I løbet af fem til 10 år bliver den proces-orienterede arbejdsplads centreret omkring en portal-løsning fremtidens arbejdsplads," siger Bo Svensson.

Han fortæller, at leverandører som Oracle, Microsoft, Bea og IBM alle erklærer, at de understøtter den proces-orienterede arbejdsplads.

Omdrejnings-punktet i en portal-løsning er som regel den serviceorienterede arkitektur, SOA, der kort fortalt handler om at få mange services eller tjenester til at arbejde sammen. Et SOA-eksempel er XML-baserede web services.

En slags Google

En portalløsning kan forklares med et eksempel om en sagsbehandler i en kommune.

Traditionelt har sagsbehandleren skullet ind i en fem-seks-syv systemer for at finde alle oplysninger om den pågældende borger.

Med en portalløsning tastes vedkommendes cpr-nummer ind, og programmellet bag portalløsningen samler alle oplysninger fra de relevante systemer og databaser og præsenterer dem på ét skærmbillede.

"Teknologien er tilgængelig i dag, og effektivitets-gevinsten er ikke til at overse. Kald det en slags Google. Én indtastning og bang - alle oplysninger om den pågældende borger serveres på én gang," siger Bo Svensson.

Han understreger, at idéen med en portalløsning er god, ikke bare for en kommune, men i lige så høj grad for private virksomheder, hvor for eksempel salgsarbejdet kan effektiviseres betragteligt.

Endnu er der ikke rigtig nogle dedikerede leverandører af portalløsninger at konkurrere med, mens Convergens ofte møder Traen og ScanJour, når der bydes ind med løsninger til elektronisk dokumenthåndtering.

Outsourcer kundernes drift

Sidste år bar regnskabet fra Convergens præg af, at mange kommuner brugte penge på at implementere dokumenthåndterings-systemer.

I år kan kommunalreformen stadig mærkes i omsætningen, men det er portalløsningerne, der er ved at blive den drivende kraft.

Convergens, der henter 60 procent af omsætningen fra kommunale kunder og 40 procent fra det private marked, har udliciteret driften af kundernes løsninger.

"Kunderne vil gerne serviceres hele vejen rundt om en løsning, og det har vi hidtil også taget os af, men nu har vi af strategiske årsager outsourcet driften," siger Bo Svensson.

Køber specialisthjælp

Når det gælder løsning af specielle problemer og udviklingsopgaver henter Convergens i dag også ekspertisen ude i byen frem for selv at have ressourcerne i huset.

"I dag findes en underskov af højt specialiserede it-folk, der hurtigt og sikkert kan løse komplicerede problemer eller udviklingsopgaver, fordi de mange gange tidligere har løst de samme opgaver. Der er ikke længere økonomi i selv at have sådanne specialister ansat," konstaterer Bo Svensson.

Convergens så i 2006 sin omsætning vokse med 30 procent til 24 millioner kroner og fik et resultat før skat på 2,7 millioner mod 2,3 millioner i 2005.

I år forventer Svensson også, at omsætningen vokser med omkring de 30 procent, mens bundlinjen ikke nødvendigvis følger med op i samme tempo.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S