Tysk by beder EU om støtte til chipfabrik

Dresden i den tyske delstat Sachsen beder EU om hjælp til at lokke mere chip-industri til området, der har fået kælenavnet "Silicon Sachsen."

Artikel top billede

Dresden mangler offentlige støtte-kroner, hvis byen skal tiltrække de store chip-fabrikker - som her fra en Intel-fabrik.

En af Europas førende regioner indenfor forskning og produktion af halvledere har brug for hjælp fra EU, hvis den skal overleve den globale konkurrence mod Asien og USA.

”Dresden mister muligheden for at tiltrække nye chip-fabrikker, hvis vi ikke modtager mere støtte fra Bruxelles. Ellers går fabrikkerne til andre high-tech regioner i Asien eller USA,” siger Stephan Goessl, talsmand for Sachsens delstatsregering.

Store navne inden for chip-industrien, som AMD og Infineon Technologies er blandt de 200 virksomheder, der har etableret forskningslaboratorier og produktionsfaciliteter i Dresden, som har fået kælenavnet "Silicon Sachsen.”

Men de tyske politikere er ikke de eneste, som kan se fidusen i at tiltrække mere industri

Staten New York har også tilbudt AMD mere end en 5,6 milliarder kroner i støtte til at bygge en ny chip-fabrik i USA.

"Det er ikke, fordi vi beder EU om at smide støtte efter hvad som helst, men nærmere, at EU målretter sin støtte mod den teknologiske sektor, som EU gerne vil spille en rolle i på verdensplan,” siger Stephen Goessl.

Stephen Goessls kommentar samtidig med, at Intel løfter sløret for selskabets planer om at bygge en chipfabrik i Dalian, Kina, til 14 milliarder kroner.

Ligesom mange andre byer i det tidligere Østtyskland, har Dresden set EU støtten til industriel udvikling falde markant som et resultat af, at fattigere lande, som Polen, Tjekkiet og Ungarn er blevet optaget i EU.

Indtil 2002, kunne Østtyske stater søge støtte til high-tech investeringer på op til 35 procent. Det er faldet til 12.4 procent gennem slutningen af sidste år og står nu og vipper på 11.4 procent.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S