Tysk by beder EU om støtte til chipfabrik

Dresden i den tyske delstat Sachsen beder EU om hjælp til at lokke mere chip-industri til området, der har fået kælenavnet "Silicon Sachsen."

Artikel top billede

Dresden mangler offentlige støtte-kroner, hvis byen skal tiltrække de store chip-fabrikker - som her fra en Intel-fabrik.

En af Europas førende regioner indenfor forskning og produktion af halvledere har brug for hjælp fra EU, hvis den skal overleve den globale konkurrence mod Asien og USA.

”Dresden mister muligheden for at tiltrække nye chip-fabrikker, hvis vi ikke modtager mere støtte fra Bruxelles. Ellers går fabrikkerne til andre high-tech regioner i Asien eller USA,” siger Stephan Goessl, talsmand for Sachsens delstatsregering.

Store navne inden for chip-industrien, som AMD og Infineon Technologies er blandt de 200 virksomheder, der har etableret forskningslaboratorier og produktionsfaciliteter i Dresden, som har fået kælenavnet "Silicon Sachsen.”

Men de tyske politikere er ikke de eneste, som kan se fidusen i at tiltrække mere industri

Staten New York har også tilbudt AMD mere end en 5,6 milliarder kroner i støtte til at bygge en ny chip-fabrik i USA.

"Det er ikke, fordi vi beder EU om at smide støtte efter hvad som helst, men nærmere, at EU målretter sin støtte mod den teknologiske sektor, som EU gerne vil spille en rolle i på verdensplan,” siger Stephen Goessl.

Stephen Goessls kommentar samtidig med, at Intel løfter sløret for selskabets planer om at bygge en chipfabrik i Dalian, Kina, til 14 milliarder kroner.

Ligesom mange andre byer i det tidligere Østtyskland, har Dresden set EU støtten til industriel udvikling falde markant som et resultat af, at fattigere lande, som Polen, Tjekkiet og Ungarn er blevet optaget i EU.

Indtil 2002, kunne Østtyske stater søge støtte til high-tech investeringer på op til 35 procent. Det er faldet til 12.4 procent gennem slutningen af sidste år og står nu og vipper på 11.4 procent.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S