Ny Ascom-direktør efter styrtdyk: Nu rører det på sig

Positionerings- og alarmsystemer, der kan få hjælp frem i en fart, hvis voldelige patienter overfalder hinanden eller personalet, pynter godt på regnskabet hos it-leverandøren Ascom Danmark.

Artikel top billede

Eskild Beiter er ny administrerende direktør i Ascom Wireless Solutions.

IP-telefoni via trådløse netværk er en specialitet for Ascom, der leverer mange løsninger til hospitalssektoren.

"Hospitaler er nok vores vigtigste kundegruppe," siger 44-årige Eskild Beiter, der blev ansat som administrerende direktør for Ascom Wireless Solutions den 1. februar.

En enestående løsning

Til Psykiatrisk Hospital i Risskov uden for Århus har Ascom leveret en løsning, der af direktøren vurderes som den største af slagsen i Europa.

"Løsningen omfatter en VoWLAN-platform, der giver medarbejderne mulighed for at kommunikere via IP-telefoni over trådløse netværk og samtidig indeholder alarmhåndtering og positionering af de enkelte medarbejdere," forklarer Eskild Beiter.

Konkurrenter på det marked er blandt andet det TDC-ejede NetDesign og storebror på området netværksområdet Cisco.

Reform som løftestang

Ascoms direktør mener, at regeringens udmeldte kvalitetsreform betyder, at man på mange hospitaler og plejehjem har en idé om, at kommunikationsområdet kan være nøglen til et kvalitets- og effektivitetsløft.

Omvendt har kommunalreformen givet så megen tøven og ubeslutsomhed i de offentlige institutioner, at Ascoms omsætning raslede ned sidste år til 59 millioner kroner fra 71 millioner året før.

"Men nu ser det rigtig godt ud. Mange ting rører på sig, og der er afsat mange penge inden for sundhedssektoren til investeringer, så jeg mener, at vi har gode forudsætninger for vækst i både omsætning og indtjening i år," siger Eskild Beiter.

Hans forgænger på posten som administrerende direktør Henrik Stampe forlod Ascom sidste sommer.

"Årsagen til, at Henrik Stampe forlod Ascom bunder i uenighed om implementering af den valgte strategi," fortæller Ascoms bestyrelsesformand Peter Thomsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S