Ny Ascom-direktør efter styrtdyk: Nu rører det på sig

Positionerings- og alarmsystemer, der kan få hjælp frem i en fart, hvis voldelige patienter overfalder hinanden eller personalet, pynter godt på regnskabet hos it-leverandøren Ascom Danmark.

Artikel top billede

Eskild Beiter er ny administrerende direktør i Ascom Wireless Solutions.

IP-telefoni via trådløse netværk er en specialitet for Ascom, der leverer mange løsninger til hospitalssektoren.

"Hospitaler er nok vores vigtigste kundegruppe," siger 44-årige Eskild Beiter, der blev ansat som administrerende direktør for Ascom Wireless Solutions den 1. februar.

En enestående løsning

Til Psykiatrisk Hospital i Risskov uden for Århus har Ascom leveret en løsning, der af direktøren vurderes som den største af slagsen i Europa.

"Løsningen omfatter en VoWLAN-platform, der giver medarbejderne mulighed for at kommunikere via IP-telefoni over trådløse netværk og samtidig indeholder alarmhåndtering og positionering af de enkelte medarbejdere," forklarer Eskild Beiter.

Konkurrenter på det marked er blandt andet det TDC-ejede NetDesign og storebror på området netværksområdet Cisco.

Reform som løftestang

Ascoms direktør mener, at regeringens udmeldte kvalitetsreform betyder, at man på mange hospitaler og plejehjem har en idé om, at kommunikationsområdet kan være nøglen til et kvalitets- og effektivitetsløft.

Omvendt har kommunalreformen givet så megen tøven og ubeslutsomhed i de offentlige institutioner, at Ascoms omsætning raslede ned sidste år til 59 millioner kroner fra 71 millioner året før.

"Men nu ser det rigtig godt ud. Mange ting rører på sig, og der er afsat mange penge inden for sundhedssektoren til investeringer, så jeg mener, at vi har gode forudsætninger for vækst i både omsætning og indtjening i år," siger Eskild Beiter.

Hans forgænger på posten som administrerende direktør Henrik Stampe forlod Ascom sidste sommer.

"Årsagen til, at Henrik Stampe forlod Ascom bunder i uenighed om implementering af den valgte strategi," fortæller Ascoms bestyrelsesformand Peter Thomsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job