Ny Ascom-direktør efter styrtdyk: Nu rører det på sig

Positionerings- og alarmsystemer, der kan få hjælp frem i en fart, hvis voldelige patienter overfalder hinanden eller personalet, pynter godt på regnskabet hos it-leverandøren Ascom Danmark.

Artikel top billede

Eskild Beiter er ny administrerende direktør i Ascom Wireless Solutions.

IP-telefoni via trådløse netværk er en specialitet for Ascom, der leverer mange løsninger til hospitalssektoren.

"Hospitaler er nok vores vigtigste kundegruppe," siger 44-årige Eskild Beiter, der blev ansat som administrerende direktør for Ascom Wireless Solutions den 1. februar.

En enestående løsning

Til Psykiatrisk Hospital i Risskov uden for Århus har Ascom leveret en løsning, der af direktøren vurderes som den største af slagsen i Europa.

"Løsningen omfatter en VoWLAN-platform, der giver medarbejderne mulighed for at kommunikere via IP-telefoni over trådløse netværk og samtidig indeholder alarmhåndtering og positionering af de enkelte medarbejdere," forklarer Eskild Beiter.

Konkurrenter på det marked er blandt andet det TDC-ejede NetDesign og storebror på området netværksområdet Cisco.

Reform som løftestang

Ascoms direktør mener, at regeringens udmeldte kvalitetsreform betyder, at man på mange hospitaler og plejehjem har en idé om, at kommunikationsområdet kan være nøglen til et kvalitets- og effektivitetsløft.

Omvendt har kommunalreformen givet så megen tøven og ubeslutsomhed i de offentlige institutioner, at Ascoms omsætning raslede ned sidste år til 59 millioner kroner fra 71 millioner året før.

"Men nu ser det rigtig godt ud. Mange ting rører på sig, og der er afsat mange penge inden for sundhedssektoren til investeringer, så jeg mener, at vi har gode forudsætninger for vækst i både omsætning og indtjening i år," siger Eskild Beiter.

Hans forgænger på posten som administrerende direktør Henrik Stampe forlod Ascom sidste sommer.

"Årsagen til, at Henrik Stampe forlod Ascom bunder i uenighed om implementering af den valgte strategi," fortæller Ascoms bestyrelsesformand Peter Thomsen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S