Software Innovation fyrer dansk direktør

Norske Software Innovation fyrer sin danske direktør på grund af en "svagere forretningsudvikling end ventet." Indtil videre overtager koncernchef Frode Haugli posten som chef for det danske selskab.

Artikel top billede

Jacob Bring Truelsen forlader sin post som administrerende direktør for Software Innovation i Danmark.

Store, men uindfriede ambitioner, ligger bag fyringen af Jacob Bring Truelsen, administrerende direktør for Software Innovations danske datterselskab.

"Jacob og jeg er blevet enige om, at han skal finde nye udfordringer," siger Software Innovations norske koncernchef, Frode Haugli, til Computerworld.

Selv ny på posten

Haugli er selv forholdsvis ny på posten, efter at hans forgænger Per Kveim, blev sat fra bestillingen i august sidste år, fordi virksomheden ikke tjente penge nok.

Herhjemme har Software Innovation især markeret sig som en af tre leverandører, der er udpeget af staten til udrulning af elektronisk sags- og dokument-håndtering (ESDH) i det offentlige.

I februar skrev Computerworld, at Jacob Bring Truelsen var på udkig efter fem-ti nye medarbejdere, og at han forventede at øge omsætningen med 25 millioner kroner til cirka 100 millioner i år med en overskudsgrad på syv-otte procent.

Tabte tålmodigheden

De ambitioner har Truelsen haft så svært ved at leve op til, at koncernchefen tabte tålmodigheden.

"Jeg går ind som leder i Danmark fra i dag og vil iværksætte nogle ting, som først skal diskuteres med den danske ledergruppe," siger Frode Haugli.

Haugli vil tilbringe nogle dage i Danmark hver uge, indtil en ny direktør for det danske selskab er på plads.

"Hvor langt tid det kommer til at tage, ved jeg ikke, men der kommer uden tvivl en ny dansk chef, lyder det fra koncernchefen.

Laver CMS-løsninger

Når Software Innovation taler løsninger, er der tale om såkaldte content management systemer, der hjælper kunderne med at holde styr på såvel dokumenter som kunderelationer.

Konkurrenterne er eksempelvis ScanJour og Traen, hvor ScanJour er Software Innovations væsentligste konkurrent.

I første kvartal steg Software Innovations koncernomsætning med syv procent, og licenssalget er øget med 20 procent. Resultatet er fortsat i minus, "men i henhold til forventning."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job