Software Innovation fyrer dansk direktør

Norske Software Innovation fyrer sin danske direktør på grund af en "svagere forretningsudvikling end ventet." Indtil videre overtager koncernchef Frode Haugli posten som chef for det danske selskab.

Artikel top billede

Jacob Bring Truelsen forlader sin post som administrerende direktør for Software Innovation i Danmark.

Store, men uindfriede ambitioner, ligger bag fyringen af Jacob Bring Truelsen, administrerende direktør for Software Innovations danske datterselskab.

"Jacob og jeg er blevet enige om, at han skal finde nye udfordringer," siger Software Innovations norske koncernchef, Frode Haugli, til Computerworld.

Selv ny på posten

Haugli er selv forholdsvis ny på posten, efter at hans forgænger Per Kveim, blev sat fra bestillingen i august sidste år, fordi virksomheden ikke tjente penge nok.

Herhjemme har Software Innovation især markeret sig som en af tre leverandører, der er udpeget af staten til udrulning af elektronisk sags- og dokument-håndtering (ESDH) i det offentlige.

I februar skrev Computerworld, at Jacob Bring Truelsen var på udkig efter fem-ti nye medarbejdere, og at han forventede at øge omsætningen med 25 millioner kroner til cirka 100 millioner i år med en overskudsgrad på syv-otte procent.

Tabte tålmodigheden

De ambitioner har Truelsen haft så svært ved at leve op til, at koncernchefen tabte tålmodigheden.

"Jeg går ind som leder i Danmark fra i dag og vil iværksætte nogle ting, som først skal diskuteres med den danske ledergruppe," siger Frode Haugli.

Haugli vil tilbringe nogle dage i Danmark hver uge, indtil en ny direktør for det danske selskab er på plads.

"Hvor langt tid det kommer til at tage, ved jeg ikke, men der kommer uden tvivl en ny dansk chef, lyder det fra koncernchefen.

Laver CMS-løsninger

Når Software Innovation taler løsninger, er der tale om såkaldte content management systemer, der hjælper kunderne med at holde styr på såvel dokumenter som kunderelationer.

Konkurrenterne er eksempelvis ScanJour og Traen, hvor ScanJour er Software Innovations væsentligste konkurrent.

I første kvartal steg Software Innovations koncernomsætning med syv procent, og licenssalget er øget med 20 procent. Resultatet er fortsat i minus, "men i henhold til forventning."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse