Software Innovation fyrer dansk direktør

Norske Software Innovation fyrer sin danske direktør på grund af en "svagere forretningsudvikling end ventet." Indtil videre overtager koncernchef Frode Haugli posten som chef for det danske selskab.

Artikel top billede

Jacob Bring Truelsen forlader sin post som administrerende direktør for Software Innovation i Danmark.

Store, men uindfriede ambitioner, ligger bag fyringen af Jacob Bring Truelsen, administrerende direktør for Software Innovations danske datterselskab.

"Jacob og jeg er blevet enige om, at han skal finde nye udfordringer," siger Software Innovations norske koncernchef, Frode Haugli, til Computerworld.

Selv ny på posten

Haugli er selv forholdsvis ny på posten, efter at hans forgænger Per Kveim, blev sat fra bestillingen i august sidste år, fordi virksomheden ikke tjente penge nok.

Herhjemme har Software Innovation især markeret sig som en af tre leverandører, der er udpeget af staten til udrulning af elektronisk sags- og dokument-håndtering (ESDH) i det offentlige.

I februar skrev Computerworld, at Jacob Bring Truelsen var på udkig efter fem-ti nye medarbejdere, og at han forventede at øge omsætningen med 25 millioner kroner til cirka 100 millioner i år med en overskudsgrad på syv-otte procent.

Tabte tålmodigheden

De ambitioner har Truelsen haft så svært ved at leve op til, at koncernchefen tabte tålmodigheden.

"Jeg går ind som leder i Danmark fra i dag og vil iværksætte nogle ting, som først skal diskuteres med den danske ledergruppe," siger Frode Haugli.

Haugli vil tilbringe nogle dage i Danmark hver uge, indtil en ny direktør for det danske selskab er på plads.

"Hvor langt tid det kommer til at tage, ved jeg ikke, men der kommer uden tvivl en ny dansk chef, lyder det fra koncernchefen.

Laver CMS-løsninger

Når Software Innovation taler løsninger, er der tale om såkaldte content management systemer, der hjælper kunderne med at holde styr på såvel dokumenter som kunderelationer.

Konkurrenterne er eksempelvis ScanJour og Traen, hvor ScanJour er Software Innovations væsentligste konkurrent.

I første kvartal steg Software Innovations koncernomsætning med syv procent, og licenssalget er øget med 20 procent. Resultatet er fortsat i minus, "men i henhold til forventning."

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen