It-branchens gadedrenge: Glem uddannelse

Tema: De blev aldrig færdig med deres uddannelse. Deres it-viden har de selv hentet. Og alligevel står flere af dem bag nogle af de allerstørste it-succeser. Computerworld karriere-tema sætter fokus på iværksætterne.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær

MTH Data, CyberCom, Cybernet.dk, Jubii, AcSys og Spamfighter

Man kan blive helt forpustet, når man ser på, hvor mange virksomheder Martin Thorborg har påbegyndt.

På samme måde kan man blive helt forundret over, at Janus Friis, der begyndte som it-supporter hos Cybercity, kan være med til at skabe succeser som Kazaa, Skype og nu sandsynligvis også Joost.

"Forestil dig, at du skal ud i junglen og finde noget guld. Der vil være en overhængende chance for, at du opgiver, hvis du kendte alle de farer, du kunne komme ud for. Der er både tigre, skorpioner og vilde indianere," siger Martin Thorborg om, hvorfor folk med uddannelse efter hans opfattelse sjældnere får fat i guldet.

Iværksættere er mere risikovillige

Ikke-uddannede tør være mere risikovillige og tænke visionære tanker, mener Martin Thorborg.

"Jeg sætter en ære i ikke at vide særlig meget," siger han.

"Den dag jeg kan sætte mig ned og programmere er jeg begrænset. Den dag kan jeg ikke sætte mig ned og få ideer, der slår markedet."

Han mener, at det samme er tilfældet for nogle af de allerstørste iværksættere i it-branchen: Bill gates, Michael Dell og Steve Jobs.

Fra dropout til milliardær

Sidstnævnte droppede for eksempel ud af college efter kun et semester og står alligevel bag både Apple Computer og NeXT Computer, der nu er en del af Apple.

På samme måde nåede Bill Gates heller ikke igennem hele sit forløb på eliteuniversitetet Harvard, før han gik i gang med at opbygge Microsoft sammen med en ven.

Det er altså muligt at skabe en milliardformue, selv om man aldrig nåede hele vejen gennem sin uddannelse. Og åbenbart især i it-branchen.

"Computere er ofte hobbyprægede. Man bliver dygtig, når der går passion i det," siger Martin Thorborg.

"Men når det er sagt: Passionen skal ikke blive alt for teknisk. Der er ikke mange inkarnerede computernørder, der får den store succes."

It-branchen har været fri for specialister

Han mener dog også, at iværksætterne har haft det lettere i it-branchen, fordi de ikke har skullet konkurrere mod nogen specialister.

Specialisterne fandtes slet ikke de første mange år.

Derfor tror han også, at nyere it-iværksættere får det lidt sværere i fremtiden, men de vil stadig dukke op, og det vil forsat være den ikke-uddannede, der klarer sig bedst.

"Der er ingen uddannelse, der gavner dig så meget som real life," siger Martin Thorborg.

Computerworld kigger i disse uger på nogle af de arketyper, der præger it-branchens direktør- og bestyrelsesgange. Udover iværksætteren kigger vi på nørden, forretningsmanden og den rastløse, der skifter fra direktørjob til direktørjob.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S