It-branchens gadedrenge: Glem uddannelse

Tema: De blev aldrig færdig med deres uddannelse. Deres it-viden har de selv hentet. Og alligevel står flere af dem bag nogle af de allerstørste it-succeser. Computerworld karriere-tema sætter fokus på iværksætterne.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær

MTH Data, CyberCom, Cybernet.dk, Jubii, AcSys og Spamfighter

Man kan blive helt forpustet, når man ser på, hvor mange virksomheder Martin Thorborg har påbegyndt.

På samme måde kan man blive helt forundret over, at Janus Friis, der begyndte som it-supporter hos Cybercity, kan være med til at skabe succeser som Kazaa, Skype og nu sandsynligvis også Joost.

"Forestil dig, at du skal ud i junglen og finde noget guld. Der vil være en overhængende chance for, at du opgiver, hvis du kendte alle de farer, du kunne komme ud for. Der er både tigre, skorpioner og vilde indianere," siger Martin Thorborg om, hvorfor folk med uddannelse efter hans opfattelse sjældnere får fat i guldet.

Iværksættere er mere risikovillige

Ikke-uddannede tør være mere risikovillige og tænke visionære tanker, mener Martin Thorborg.

"Jeg sætter en ære i ikke at vide særlig meget," siger han.

"Den dag jeg kan sætte mig ned og programmere er jeg begrænset. Den dag kan jeg ikke sætte mig ned og få ideer, der slår markedet."

Han mener, at det samme er tilfældet for nogle af de allerstørste iværksættere i it-branchen: Bill gates, Michael Dell og Steve Jobs.

Fra dropout til milliardær

Sidstnævnte droppede for eksempel ud af college efter kun et semester og står alligevel bag både Apple Computer og NeXT Computer, der nu er en del af Apple.

På samme måde nåede Bill Gates heller ikke igennem hele sit forløb på eliteuniversitetet Harvard, før han gik i gang med at opbygge Microsoft sammen med en ven.

Det er altså muligt at skabe en milliardformue, selv om man aldrig nåede hele vejen gennem sin uddannelse. Og åbenbart især i it-branchen.

"Computere er ofte hobbyprægede. Man bliver dygtig, når der går passion i det," siger Martin Thorborg.

"Men når det er sagt: Passionen skal ikke blive alt for teknisk. Der er ikke mange inkarnerede computernørder, der får den store succes."

It-branchen har været fri for specialister

Han mener dog også, at iværksætterne har haft det lettere i it-branchen, fordi de ikke har skullet konkurrere mod nogen specialister.

Specialisterne fandtes slet ikke de første mange år.

Derfor tror han også, at nyere it-iværksættere får det lidt sværere i fremtiden, men de vil stadig dukke op, og det vil forsat være den ikke-uddannede, der klarer sig bedst.

"Der er ingen uddannelse, der gavner dig så meget som real life," siger Martin Thorborg.

Computerworld kigger i disse uger på nogle af de arketyper, der præger it-branchens direktør- og bestyrelsesgange. Udover iværksætteren kigger vi på nørden, forretningsmanden og den rastløse, der skifter fra direktørjob til direktørjob.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S