IBM og Mærsk: Ny aftale renset for jobkarteller

Den nye it-aftale mellem IBM og A.P. Møller Mærsk indeholder ingen af de omstridte jobkarteller, hvor virksomhederne aftaler ikke at ansætte hinandens medarbejdere. Det oplyser de to firmaer.

En aftale renset for jobkarteller.

Det er meldingen fra Danmarks største virksomhed, A.P. Møller Mærsk, og Danmarks største it-virksomhed IBM Danmark, der netop har indgået en femårig kontrakt vedrørende drift, vedligehold og andre facility management-ydelser.

"Kontrakten indeholder ikke jobklausuler," lyder det kortfattet fra pressechef Marie-Louise Arnfast hos IBM.

Og samme besked kommer A.P. Møller Mærsk Gruppen.

"Der er ikke nogen jobklausul i den omtalte aftale med IBM," meddeler pressemedarbejder Rikke Fabian Jensen fra A.P. Møller Mærsk.

Tidligere aftale

De klare meldinger kommer, efter Computerworld i november 2006 kunne afsløre, at en aftale mellem de to virksomheder indeholdt en jobkartel-aftale, som i al hemmelighed hindrede medarbejdere i de to selskaber i at få job hos den anden part.

Aftalen blev oprindeligt indgået mellem A.P. Møller - Mærsk og Mærsk Data i maj 2004, da forhandlingerne om et frasalg af Mærsk Data til IBM var ved at falde på plads og A.P. Møller - Mærsk ønskede at gøre Mærsk Data mere attraktivt over for bejleren.

Da salget faldt på plads 17. august 2004, overtog den nye Mærsk Data-ejer, IBM, de juridiske forpligtelser i aftalen.

En af forpligtigelserne var en såkaldt non-solicitationsklausul, der forbyder virksomhederne på nogen måde at ansætte hinandens medarbejdere i to år.

Efterfølgende har IBM-medarbejder Claus Bobjerg Juul sagsøgt IBM og forlanger 180.000 kroner i erstatning for uvidende at have været underlagt aftalen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S