IBM og Mærsk: Ny aftale renset for jobkarteller

Den nye it-aftale mellem IBM og A.P. Møller Mærsk indeholder ingen af de omstridte jobkarteller, hvor virksomhederne aftaler ikke at ansætte hinandens medarbejdere. Det oplyser de to firmaer.

En aftale renset for jobkarteller.

Det er meldingen fra Danmarks største virksomhed, A.P. Møller Mærsk, og Danmarks største it-virksomhed IBM Danmark, der netop har indgået en femårig kontrakt vedrørende drift, vedligehold og andre facility management-ydelser.

"Kontrakten indeholder ikke jobklausuler," lyder det kortfattet fra pressechef Marie-Louise Arnfast hos IBM.

Og samme besked kommer A.P. Møller Mærsk Gruppen.

"Der er ikke nogen jobklausul i den omtalte aftale med IBM," meddeler pressemedarbejder Rikke Fabian Jensen fra A.P. Møller Mærsk.

Tidligere aftale

De klare meldinger kommer, efter Computerworld i november 2006 kunne afsløre, at en aftale mellem de to virksomheder indeholdt en jobkartel-aftale, som i al hemmelighed hindrede medarbejdere i de to selskaber i at få job hos den anden part.

Aftalen blev oprindeligt indgået mellem A.P. Møller - Mærsk og Mærsk Data i maj 2004, da forhandlingerne om et frasalg af Mærsk Data til IBM var ved at falde på plads og A.P. Møller - Mærsk ønskede at gøre Mærsk Data mere attraktivt over for bejleren.

Da salget faldt på plads 17. august 2004, overtog den nye Mærsk Data-ejer, IBM, de juridiske forpligtelser i aftalen.

En af forpligtigelserne var en såkaldt non-solicitationsklausul, der forbyder virksomhederne på nogen måde at ansætte hinandens medarbejdere i to år.

Efterfølgende har IBM-medarbejder Claus Bobjerg Juul sagsøgt IBM og forlanger 180.000 kroner i erstatning for uvidende at have været underlagt aftalen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos