Napster: Fremtidens musik hentes gennem luften

Napster er ikke tvivl om, at fremtidens brugere vil springe pc-leddet over, når de skal downloade musik til mp3-afspilleren i deres mobiltelefon. Men netværksudbyderne tøver.

Computerworld News Service: William Pence, der er teknisk direktør for Napster, forventer en massiv vækst i antallet af musikdownloads direkte til mobiltelefoner og håndholdt udstyr.

Derfor er Napster og andre online-musikudbydere i gang med et forsøg på at overtale de amerikanske mobil-netværksudbydere til at udforme nogle rimelige prisniveauer til direkte, trådløs download af musik, fortæller William Pence ved Computerworlds Mobile & Wireless World i Orlando.

"I dag er din telefon også din mp3-spiller. Vi har set en stabil vækst i antallet af mobiltelefoner og andet håndholdt udstyr. Selv BlackBerry er i gang med at bevæge sig ind i underholdningsbranchen,” siger William Pence.

Han peger på, at der er sket en verdensomspændende eksplosion i antallet forskellige innovationer. Ikke bare håndholdte, men også underholdningsudstyr i dagligstuer og biler.

”Mens direkte, ”i luften” downloads er ret almindelige i Asien, er USA stadig bagud. Vi tror på en ”spis-hvad-du-kan-model", men udbyderne mener, at der er fare for, at man kommer til at oversvømme netværket,” siger William Pence.

Han mener, at de amerikanske udbydere bør droppe de høje afgifter på downloads.

I langt de fleste tilfælde vil brugerne ikke oversvømme netværket i praksis, og brugerne opfatter de høje priser som en hæmsko.

Napster er i gang med at afslutte en aftale med NTT Docomo i Japan om at levere ”igennem luften” downloads der.

Den amerikanske musikindustri udgør omkring ti procent af verdensmarkedet, der er vurderet til 188 milliarder kroner, og markedet forventes at vokse med 35 procent indtil 2010.

Men selv i 2010 vil Japan downloade mere musik til telefonen end USA.

Oversat af Ditte Thøgersen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S