Napster: Fremtidens musik hentes gennem luften

Napster er ikke tvivl om, at fremtidens brugere vil springe pc-leddet over, når de skal downloade musik til mp3-afspilleren i deres mobiltelefon. Men netværksudbyderne tøver.

Computerworld News Service: William Pence, der er teknisk direktør for Napster, forventer en massiv vækst i antallet af musikdownloads direkte til mobiltelefoner og håndholdt udstyr.

Derfor er Napster og andre online-musikudbydere i gang med et forsøg på at overtale de amerikanske mobil-netværksudbydere til at udforme nogle rimelige prisniveauer til direkte, trådløs download af musik, fortæller William Pence ved Computerworlds Mobile & Wireless World i Orlando.

"I dag er din telefon også din mp3-spiller. Vi har set en stabil vækst i antallet af mobiltelefoner og andet håndholdt udstyr. Selv BlackBerry er i gang med at bevæge sig ind i underholdningsbranchen,” siger William Pence.

Han peger på, at der er sket en verdensomspændende eksplosion i antallet forskellige innovationer. Ikke bare håndholdte, men også underholdningsudstyr i dagligstuer og biler.

”Mens direkte, ”i luften” downloads er ret almindelige i Asien, er USA stadig bagud. Vi tror på en ”spis-hvad-du-kan-model", men udbyderne mener, at der er fare for, at man kommer til at oversvømme netværket,” siger William Pence.

Han mener, at de amerikanske udbydere bør droppe de høje afgifter på downloads.

I langt de fleste tilfælde vil brugerne ikke oversvømme netværket i praksis, og brugerne opfatter de høje priser som en hæmsko.

Napster er i gang med at afslutte en aftale med NTT Docomo i Japan om at levere ”igennem luften” downloads der.

Den amerikanske musikindustri udgør omkring ti procent af verdensmarkedet, der er vurderet til 188 milliarder kroner, og markedet forventes at vokse med 35 procent indtil 2010.

Men selv i 2010 vil Japan downloade mere musik til telefonen end USA.

Oversat af Ditte Thøgersen

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S