Napster: Fremtidens musik hentes gennem luften

Napster er ikke tvivl om, at fremtidens brugere vil springe pc-leddet over, når de skal downloade musik til mp3-afspilleren i deres mobiltelefon. Men netværksudbyderne tøver.

Computerworld News Service: William Pence, der er teknisk direktør for Napster, forventer en massiv vækst i antallet af musikdownloads direkte til mobiltelefoner og håndholdt udstyr.

Derfor er Napster og andre online-musikudbydere i gang med et forsøg på at overtale de amerikanske mobil-netværksudbydere til at udforme nogle rimelige prisniveauer til direkte, trådløs download af musik, fortæller William Pence ved Computerworlds Mobile & Wireless World i Orlando.

"I dag er din telefon også din mp3-spiller. Vi har set en stabil vækst i antallet af mobiltelefoner og andet håndholdt udstyr. Selv BlackBerry er i gang med at bevæge sig ind i underholdningsbranchen,” siger William Pence.

Han peger på, at der er sket en verdensomspændende eksplosion i antallet forskellige innovationer. Ikke bare håndholdte, men også underholdningsudstyr i dagligstuer og biler.

”Mens direkte, ”i luften” downloads er ret almindelige i Asien, er USA stadig bagud. Vi tror på en ”spis-hvad-du-kan-model", men udbyderne mener, at der er fare for, at man kommer til at oversvømme netværket,” siger William Pence.

Han mener, at de amerikanske udbydere bør droppe de høje afgifter på downloads.

I langt de fleste tilfælde vil brugerne ikke oversvømme netværket i praksis, og brugerne opfatter de høje priser som en hæmsko.

Napster er i gang med at afslutte en aftale med NTT Docomo i Japan om at levere ”igennem luften” downloads der.

Den amerikanske musikindustri udgør omkring ti procent af verdensmarkedet, der er vurderet til 188 milliarder kroner, og markedet forventes at vokse med 35 procent indtil 2010.

Men selv i 2010 vil Japan downloade mere musik til telefonen end USA.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly