Napster: Fremtidens musik hentes gennem luften

Napster er ikke tvivl om, at fremtidens brugere vil springe pc-leddet over, når de skal downloade musik til mp3-afspilleren i deres mobiltelefon. Men netværksudbyderne tøver.

Computerworld News Service: William Pence, der er teknisk direktør for Napster, forventer en massiv vækst i antallet af musikdownloads direkte til mobiltelefoner og håndholdt udstyr.

Derfor er Napster og andre online-musikudbydere i gang med et forsøg på at overtale de amerikanske mobil-netværksudbydere til at udforme nogle rimelige prisniveauer til direkte, trådløs download af musik, fortæller William Pence ved Computerworlds Mobile & Wireless World i Orlando.

"I dag er din telefon også din mp3-spiller. Vi har set en stabil vækst i antallet af mobiltelefoner og andet håndholdt udstyr. Selv BlackBerry er i gang med at bevæge sig ind i underholdningsbranchen,” siger William Pence.

Han peger på, at der er sket en verdensomspændende eksplosion i antallet forskellige innovationer. Ikke bare håndholdte, men også underholdningsudstyr i dagligstuer og biler.

”Mens direkte, ”i luften” downloads er ret almindelige i Asien, er USA stadig bagud. Vi tror på en ”spis-hvad-du-kan-model", men udbyderne mener, at der er fare for, at man kommer til at oversvømme netværket,” siger William Pence.

Han mener, at de amerikanske udbydere bør droppe de høje afgifter på downloads.

I langt de fleste tilfælde vil brugerne ikke oversvømme netværket i praksis, og brugerne opfatter de høje priser som en hæmsko.

Napster er i gang med at afslutte en aftale med NTT Docomo i Japan om at levere ”igennem luften” downloads der.

Den amerikanske musikindustri udgør omkring ti procent af verdensmarkedet, der er vurderet til 188 milliarder kroner, og markedet forventes at vokse med 35 procent indtil 2010.

Men selv i 2010 vil Japan downloade mere musik til telefonen end USA.

Oversat af Ditte Thøgersen

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job