Fagforeninger sår tvivl om Mærsks jobkartel-melding

Udmeldingen fra A.P. Møller - Mærsk er glædelig, men alt for uklar. For betyder den, at Danmarks største virksomhed slet ikke har nogen jobkartel-aftaler i dag?, spørger fagforeningerne.

Glæde, men også skepsis.

Sådan er reaktionen fra fagforeningerne på, at A.P. Møller – Mærsk i januar i år fjernede selskabets jobkartel-aftale med IBM, der ellers har bundet medarbejderne til deres job.

"Vi er selvfølgelig glade for, at Mærsk fjerner aftalen, men inden vi får en rigtig god fornemmelse i maven, mangler vi en klokkeklar udmelding fra A.P. Mærsk", siger politisk konsulent Morten Skov fra HK Privat.

Han henviser til, at A.P. Møller – Mærsk i selskabets svar kun siger, at hovedaftalen med IBM ikke indeholder nogen jobklausuler.

"Det betyder jo ikke, at der ikke findes andre aftaler, og at A.P. Møller – Mærsk ikke har aftaler med andre virksomheder," siger han.

Savner mere information

Også fagforbundet Business Danmark savner mere information fra A.P. Møller-gruppen.

"Det er skønt, at Mærsk ikke længere har interesse i jobklausulerne. Men lad os da få en forklaring på, hvorfor de pludselig ikke er nødvendige længere," siger Jens Neustrup Simonsen, landsformand i Business Danmark.

At virksomhederne har holdt aftalerne hemmelige i så lang tid er ifølge fagforeningen et tegn på at de udmærket kan se at jobkarteller er utilstedelige.

Fagforeningen mener derfor fortsat, at der er behov for en lov mod jobkarteller.

"En lovregulering på området vil hjælpe ansvarlige virksomheder uden jobkarteller, så de i fremtiden også kan skaffe arbejdskraft, siger han.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg