Fagforeninger sår tvivl om Mærsks jobkartel-melding

Udmeldingen fra A.P. Møller - Mærsk er glædelig, men alt for uklar. For betyder den, at Danmarks største virksomhed slet ikke har nogen jobkartel-aftaler i dag?, spørger fagforeningerne.

Glæde, men også skepsis.

Sådan er reaktionen fra fagforeningerne på, at A.P. Møller – Mærsk i januar i år fjernede selskabets jobkartel-aftale med IBM, der ellers har bundet medarbejderne til deres job.

"Vi er selvfølgelig glade for, at Mærsk fjerner aftalen, men inden vi får en rigtig god fornemmelse i maven, mangler vi en klokkeklar udmelding fra A.P. Mærsk", siger politisk konsulent Morten Skov fra HK Privat.

Han henviser til, at A.P. Møller – Mærsk i selskabets svar kun siger, at hovedaftalen med IBM ikke indeholder nogen jobklausuler.

"Det betyder jo ikke, at der ikke findes andre aftaler, og at A.P. Møller – Mærsk ikke har aftaler med andre virksomheder," siger han.

Savner mere information

Også fagforbundet Business Danmark savner mere information fra A.P. Møller-gruppen.

"Det er skønt, at Mærsk ikke længere har interesse i jobklausulerne. Men lad os da få en forklaring på, hvorfor de pludselig ikke er nødvendige længere," siger Jens Neustrup Simonsen, landsformand i Business Danmark.

At virksomhederne har holdt aftalerne hemmelige i så lang tid er ifølge fagforeningen et tegn på at de udmærket kan se at jobkarteller er utilstedelige.

Fagforeningen mener derfor fortsat, at der er behov for en lov mod jobkarteller.

"En lovregulering på området vil hjælpe ansvarlige virksomheder uden jobkarteller, så de i fremtiden også kan skaffe arbejdskraft, siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S