Fagforeninger sår tvivl om Mærsks jobkartel-melding

Udmeldingen fra A.P. Møller - Mærsk er glædelig, men alt for uklar. For betyder den, at Danmarks største virksomhed slet ikke har nogen jobkartel-aftaler i dag?, spørger fagforeningerne.

Glæde, men også skepsis.

Sådan er reaktionen fra fagforeningerne på, at A.P. Møller – Mærsk i januar i år fjernede selskabets jobkartel-aftale med IBM, der ellers har bundet medarbejderne til deres job.

"Vi er selvfølgelig glade for, at Mærsk fjerner aftalen, men inden vi får en rigtig god fornemmelse i maven, mangler vi en klokkeklar udmelding fra A.P. Mærsk", siger politisk konsulent Morten Skov fra HK Privat.

Han henviser til, at A.P. Møller – Mærsk i selskabets svar kun siger, at hovedaftalen med IBM ikke indeholder nogen jobklausuler.

"Det betyder jo ikke, at der ikke findes andre aftaler, og at A.P. Møller – Mærsk ikke har aftaler med andre virksomheder," siger han.

Savner mere information

Også fagforbundet Business Danmark savner mere information fra A.P. Møller-gruppen.

"Det er skønt, at Mærsk ikke længere har interesse i jobklausulerne. Men lad os da få en forklaring på, hvorfor de pludselig ikke er nødvendige længere," siger Jens Neustrup Simonsen, landsformand i Business Danmark.

At virksomhederne har holdt aftalerne hemmelige i så lang tid er ifølge fagforeningen et tegn på at de udmærket kan se at jobkarteller er utilstedelige.

Fagforeningen mener derfor fortsat, at der er behov for en lov mod jobkarteller.

"En lovregulering på området vil hjælpe ansvarlige virksomheder uden jobkarteller, så de i fremtiden også kan skaffe arbejdskraft, siger han.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S