Fagforeninger sår tvivl om Mærsks jobkartel-melding

Udmeldingen fra A.P. Møller - Mærsk er glædelig, men alt for uklar. For betyder den, at Danmarks største virksomhed slet ikke har nogen jobkartel-aftaler i dag?, spørger fagforeningerne.

Glæde, men også skepsis.

Sådan er reaktionen fra fagforeningerne på, at A.P. Møller – Mærsk i januar i år fjernede selskabets jobkartel-aftale med IBM, der ellers har bundet medarbejderne til deres job.

"Vi er selvfølgelig glade for, at Mærsk fjerner aftalen, men inden vi får en rigtig god fornemmelse i maven, mangler vi en klokkeklar udmelding fra A.P. Mærsk", siger politisk konsulent Morten Skov fra HK Privat.

Han henviser til, at A.P. Møller – Mærsk i selskabets svar kun siger, at hovedaftalen med IBM ikke indeholder nogen jobklausuler.

"Det betyder jo ikke, at der ikke findes andre aftaler, og at A.P. Møller – Mærsk ikke har aftaler med andre virksomheder," siger han.

Savner mere information

Også fagforbundet Business Danmark savner mere information fra A.P. Møller-gruppen.

"Det er skønt, at Mærsk ikke længere har interesse i jobklausulerne. Men lad os da få en forklaring på, hvorfor de pludselig ikke er nødvendige længere," siger Jens Neustrup Simonsen, landsformand i Business Danmark.

At virksomhederne har holdt aftalerne hemmelige i så lang tid er ifølge fagforeningen et tegn på at de udmærket kan se at jobkarteller er utilstedelige.

Fagforeningen mener derfor fortsat, at der er behov for en lov mod jobkarteller.

"En lovregulering på området vil hjælpe ansvarlige virksomheder uden jobkarteller, så de i fremtiden også kan skaffe arbejdskraft, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S