Salget af Krak koster hoveder

Det kommer til at koste et ukendt antal medarbejdere jobbet, at Eniro nu overtager Krak, siger den nye direktør. Han varsler fyringer til efteråret.

Der vil ikke være plads til alle ansatte i koncernen, når Krak bliver en del af Eniro, der har købt Krak for 400 millioner kroner.

Det fortæller begge virksomheders direktører, der forventer, at medarbejdernes situationen er afklaret ved udgangen at august.

"De to virksomheder ligner hinanden for meget, og der er for mange dobbeltfunktioner," siger Eniros direktør, Henrik Dyring.

Ukendt antal fyringer

De kommende måneder vil de to virksomheder bruge på at sammensætte den ledelse, der fremover skal tage kampen op mod Google, Microsoft og De Gule Sider.

Derefter går arbejdet i gang med at finde de medarbejdere, der ikke længere er plads til i koncernen. Præcis hvor mange det bliver, vil Henrik Dyring endnu ikke spekulere i.

"Vi har først lige købt Krak, så det er først nu, vi får adgang til detailkendskab. Derfor vil det være useriøst at melde et tal ud nu, som vi ikke ved om kommer til at holde," siger han.

I løbet af august måned vil medarbejderne i de to virksomheder få besked om hvem og hvor mange, der må forlade koncernen.

Krak-direktør første 'offer'

Mens de ansatte skal vente til august med at få vished om deres fremtid, er det første 'offer' allerede fundet på direktionsgangen.

Den nu tidligere direktør i Krak, Ove Leth-Sørensen, har nemlig meddelt, at han ikke vil forsætte i koncernen.

Han ved endnu ikke, hvad fremtiden byder på, men den 59 årige eks-direktør har planer om at vende tilbage til den internetbranchen.

"Jeg har sagt til mine tidligere medarbejdere, at vi mødes igen på internettet. Jeg skal selvfølgelig over i en anden branche, for jeg vil være loyal og ikke slås med nogle af dem, som jeg har arbejdet med tidligere," siger Ove Leth-Sørensen.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job