Salget af Krak koster hoveder

Det kommer til at koste et ukendt antal medarbejdere jobbet, at Eniro nu overtager Krak, siger den nye direktør. Han varsler fyringer til efteråret.

Der vil ikke være plads til alle ansatte i koncernen, når Krak bliver en del af Eniro, der har købt Krak for 400 millioner kroner.

Det fortæller begge virksomheders direktører, der forventer, at medarbejdernes situationen er afklaret ved udgangen at august.

"De to virksomheder ligner hinanden for meget, og der er for mange dobbeltfunktioner," siger Eniros direktør, Henrik Dyring.

Ukendt antal fyringer

De kommende måneder vil de to virksomheder bruge på at sammensætte den ledelse, der fremover skal tage kampen op mod Google, Microsoft og De Gule Sider.

Derefter går arbejdet i gang med at finde de medarbejdere, der ikke længere er plads til i koncernen. Præcis hvor mange det bliver, vil Henrik Dyring endnu ikke spekulere i.

"Vi har først lige købt Krak, så det er først nu, vi får adgang til detailkendskab. Derfor vil det være useriøst at melde et tal ud nu, som vi ikke ved om kommer til at holde," siger han.

I løbet af august måned vil medarbejderne i de to virksomheder få besked om hvem og hvor mange, der må forlade koncernen.

Krak-direktør første 'offer'

Mens de ansatte skal vente til august med at få vished om deres fremtid, er det første 'offer' allerede fundet på direktionsgangen.

Den nu tidligere direktør i Krak, Ove Leth-Sørensen, har nemlig meddelt, at han ikke vil forsætte i koncernen.

Han ved endnu ikke, hvad fremtiden byder på, men den 59 årige eks-direktør har planer om at vende tilbage til den internetbranchen.

"Jeg har sagt til mine tidligere medarbejdere, at vi mødes igen på internettet. Jeg skal selvfølgelig over i en anden branche, for jeg vil være loyal og ikke slås med nogle af dem, som jeg har arbejdet med tidligere," siger Ove Leth-Sørensen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,