Salget af Krak koster hoveder

Det kommer til at koste et ukendt antal medarbejdere jobbet, at Eniro nu overtager Krak, siger den nye direktør. Han varsler fyringer til efteråret.

Der vil ikke være plads til alle ansatte i koncernen, når Krak bliver en del af Eniro, der har købt Krak for 400 millioner kroner.

Det fortæller begge virksomheders direktører, der forventer, at medarbejdernes situationen er afklaret ved udgangen at august.

"De to virksomheder ligner hinanden for meget, og der er for mange dobbeltfunktioner," siger Eniros direktør, Henrik Dyring.

Ukendt antal fyringer

De kommende måneder vil de to virksomheder bruge på at sammensætte den ledelse, der fremover skal tage kampen op mod Google, Microsoft og De Gule Sider.

Derefter går arbejdet i gang med at finde de medarbejdere, der ikke længere er plads til i koncernen. Præcis hvor mange det bliver, vil Henrik Dyring endnu ikke spekulere i.

"Vi har først lige købt Krak, så det er først nu, vi får adgang til detailkendskab. Derfor vil det være useriøst at melde et tal ud nu, som vi ikke ved om kommer til at holde," siger han.

I løbet af august måned vil medarbejderne i de to virksomheder få besked om hvem og hvor mange, der må forlade koncernen.

Krak-direktør første 'offer'

Mens de ansatte skal vente til august med at få vished om deres fremtid, er det første 'offer' allerede fundet på direktionsgangen.

Den nu tidligere direktør i Krak, Ove Leth-Sørensen, har nemlig meddelt, at han ikke vil forsætte i koncernen.

Han ved endnu ikke, hvad fremtiden byder på, men den 59 årige eks-direktør har planer om at vende tilbage til den internetbranchen.

"Jeg har sagt til mine tidligere medarbejdere, at vi mødes igen på internettet. Jeg skal selvfølgelig over i en anden branche, for jeg vil være loyal og ikke slås med nogle af dem, som jeg har arbejdet med tidligere," siger Ove Leth-Sørensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS