Salget af Krak koster hoveder

Det kommer til at koste et ukendt antal medarbejdere jobbet, at Eniro nu overtager Krak, siger den nye direktør. Han varsler fyringer til efteråret.

Der vil ikke være plads til alle ansatte i koncernen, når Krak bliver en del af Eniro, der har købt Krak for 400 millioner kroner.

Det fortæller begge virksomheders direktører, der forventer, at medarbejdernes situationen er afklaret ved udgangen at august.

"De to virksomheder ligner hinanden for meget, og der er for mange dobbeltfunktioner," siger Eniros direktør, Henrik Dyring.

Ukendt antal fyringer

De kommende måneder vil de to virksomheder bruge på at sammensætte den ledelse, der fremover skal tage kampen op mod Google, Microsoft og De Gule Sider.

Derefter går arbejdet i gang med at finde de medarbejdere, der ikke længere er plads til i koncernen. Præcis hvor mange det bliver, vil Henrik Dyring endnu ikke spekulere i.

"Vi har først lige købt Krak, så det er først nu, vi får adgang til detailkendskab. Derfor vil det være useriøst at melde et tal ud nu, som vi ikke ved om kommer til at holde," siger han.

I løbet af august måned vil medarbejderne i de to virksomheder få besked om hvem og hvor mange, der må forlade koncernen.

Krak-direktør første 'offer'

Mens de ansatte skal vente til august med at få vished om deres fremtid, er det første 'offer' allerede fundet på direktionsgangen.

Den nu tidligere direktør i Krak, Ove Leth-Sørensen, har nemlig meddelt, at han ikke vil forsætte i koncernen.

Han ved endnu ikke, hvad fremtiden byder på, men den 59 årige eks-direktør har planer om at vende tilbage til den internetbranchen.

"Jeg har sagt til mine tidligere medarbejdere, at vi mødes igen på internettet. Jeg skal selvfølgelig over i en anden branche, for jeg vil være loyal og ikke slås med nogle af dem, som jeg har arbejdet med tidligere," siger Ove Leth-Sørensen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S