Asustek lancerer bærbar til 1.100 kroner

Den taiwanske it-producent Asustek sender efter sommerferien en bærbar computer på markedet til bare 1.100 kroner. Den lille bærbare udstyres med Intel-processor, Linux styresystem og en Firefox browser.

Artikel top billede

Under navnet Eee PC sender taiwanske Asustek en bærbar pc til 199 dollars eller knap 1.100 kroner på markedet.

IDG's Sumner Lemon fik mulighed for at prøve Eee PC, der ventes på markedet i tredje kvartal, og han er ret begejstret for den lille ny.

Eee PC bliver udstyret med en Intel-processor, styresystemet Linux og programmer fra Open Office, mens browseren bliver Firefox. Dette udstyr er med til at holde omkostningerne nede og betyder, at pc'en booter på 15 sekunder.

Måske Steely-cpu

Asustek afslører ikke, hvilken processor, der bliver tale om, men en mulighed er, at Eee udstyres med Intel's McCaslin ultramobile pc platform, der omfatter enten A100 eller A110 processoren, tidligere kendt under kodenavnet Steeley.

Selv om det ikke nævnes direkte bliver Eee PC en konkurrent til den meget omtalte 100 dollar pc, som lanceres af non-profit organisationen OLPC (One Laptop Per Child).

OLPC's mål er at skabe en holdbar, strømsparende, bærbar pc, der er så billig, at udviklingslande har råd til at bruge den som et almindeligt redskab i klasseværelserne.

OLPC-konkurrent

Faktisk er sidste nyt fra OLPC, at organisationens pc kommer til at koste mindst 175 dollar svarende til næsten 1.000 kroner, hvilket gør Asusteks Eee PC til en endnu større konkurrent.

IDG's Sumner Lemon advarer også konkurrenter som Palm, der for nylig lancerede sin ultrabærbare Foleo notebook til 3.300 kroner, om at være opmærksom.

Udviklingen af Eee PC har Intel og Asustek været fælles om, og de to virksomheder forestiller sig, at kunderne til den billige bærbare først og fremmest vil være studerende, men alle får mulighed for at købe den.

Pris afhænger af flash-størrelse

Prisen starter ved 1.100 kroner og stiger alt efter, hvor meget flash ram man vil have i. Pc'en har ikke nogen harddisk, men baserer sig udelukkende på flash ram, som Asustek leverer i størrelserne 4, 8 og 12 GB.

Eee PC er 22,5 cm bred, 16,5 cm dyb og 3,5 cm høj med skærmen foldet ned. Vægten er 890 gram. Blandt de andre specifikationer er en syv tommers skærm, et 300.000 pixel kamera, 512 MB DDR2 RAM og Wi-Fi.

Batterilevetiden er tre timer, hvilket IDG's tester ikke var imponeret over.

En storebror med 10 tommer skærm er allerede på tegnebordet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job