Asustek lancerer bærbar til 1.100 kroner

Den taiwanske it-producent Asustek sender efter sommerferien en bærbar computer på markedet til bare 1.100 kroner. Den lille bærbare udstyres med Intel-processor, Linux styresystem og en Firefox browser.

Artikel top billede

Under navnet Eee PC sender taiwanske Asustek en bærbar pc til 199 dollars eller knap 1.100 kroner på markedet.

IDG's Sumner Lemon fik mulighed for at prøve Eee PC, der ventes på markedet i tredje kvartal, og han er ret begejstret for den lille ny.

Eee PC bliver udstyret med en Intel-processor, styresystemet Linux og programmer fra Open Office, mens browseren bliver Firefox. Dette udstyr er med til at holde omkostningerne nede og betyder, at pc'en booter på 15 sekunder.

Måske Steely-cpu

Asustek afslører ikke, hvilken processor, der bliver tale om, men en mulighed er, at Eee udstyres med Intel's McCaslin ultramobile pc platform, der omfatter enten A100 eller A110 processoren, tidligere kendt under kodenavnet Steeley.

Selv om det ikke nævnes direkte bliver Eee PC en konkurrent til den meget omtalte 100 dollar pc, som lanceres af non-profit organisationen OLPC (One Laptop Per Child).

OLPC's mål er at skabe en holdbar, strømsparende, bærbar pc, der er så billig, at udviklingslande har råd til at bruge den som et almindeligt redskab i klasseværelserne.

OLPC-konkurrent

Faktisk er sidste nyt fra OLPC, at organisationens pc kommer til at koste mindst 175 dollar svarende til næsten 1.000 kroner, hvilket gør Asusteks Eee PC til en endnu større konkurrent.

IDG's Sumner Lemon advarer også konkurrenter som Palm, der for nylig lancerede sin ultrabærbare Foleo notebook til 3.300 kroner, om at være opmærksom.

Udviklingen af Eee PC har Intel og Asustek været fælles om, og de to virksomheder forestiller sig, at kunderne til den billige bærbare først og fremmest vil være studerende, men alle får mulighed for at købe den.

Pris afhænger af flash-størrelse

Prisen starter ved 1.100 kroner og stiger alt efter, hvor meget flash ram man vil have i. Pc'en har ikke nogen harddisk, men baserer sig udelukkende på flash ram, som Asustek leverer i størrelserne 4, 8 og 12 GB.

Eee PC er 22,5 cm bred, 16,5 cm dyb og 3,5 cm høj med skærmen foldet ned. Vægten er 890 gram. Blandt de andre specifikationer er en syv tommers skærm, et 300.000 pixel kamera, 512 MB DDR2 RAM og Wi-Fi.

Batterilevetiden er tre timer, hvilket IDG's tester ikke var imponeret over.

En storebror med 10 tommer skærm er allerede på tegnebordet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job