Nu kommer WiMax buldrende til din gadedør

117 millioner kroner for en landsdækkende licens til trådløst bredbånd, WiMax, er pebernødder, mener køberen, Henrik Lei Jacobsen.

Artikel top billede

Elselskabet ELRO er nok mest er kendt i forsyningsområdet, der dækker godt 100.000 indbyggere i Randers og seks omegnskommuner.

Men i går holdt ELRO for alvor dets indtog på det danske tele- og bredbåndsmarked, da elselskabet med et bud på 117 millioner kroner scorede en landsdækkende licens til trådløst bredbånd.

Den vil selskabet bruge til at rulle bredbånd baseret på den trådløse WiMAX-standard ud til danskerne.

WiMAX er en langtrækkende – op til 48 kilometer – trådløs protokol, der bygger på IEEE 802.16-protokollen.

Båndbredden kan i teorien nå op på 70 megabit i sekundet, men i virkelighedens verden er hastighederne noget lavere.

WiMAX er ikke navnet på teknologien, men en forkortelse for alliancen Worldwide Interoperability for Microwave Access, som Intel og en række andre af verdens største teknologiselskaber bakker kraftigt op.

ELRO: WiMAX er fremtiden
"WiMAX er fremtiden," lyder det skråsikkert fra Henry Lei Jacobsen, administrerende direktør i ELRO, som i et stykke tid har været i luften med det trådløse bredbåndsprodukt SkyLine baseret på WiMAX.

"Kunderne er helt vilde med de trådløse løsninger, og vi har en rigtig fornuftig forretningsplan," siger Henry Lei Jacobsen.

Han kalder licensprisen på 117 millioner kroner for pebernødder sammenlignet med andre teleauktioner. Heriblandt 3G-auktionerne, som oprindeligt kostede vinderne en milliard kroner.

"Vi har respekt for de mange penge, men vi er også overbeviste om, at WiMAX er fremtidens data og teleteknologi, så set i det perspektiv, så er det en relativt beskeden investering," siger han.

Han slår ydermere fast, at de 117 millioner kroner sandsynligvis blot udgør en brøkdel af de omkostninger, som selskabet får, når det begynder at rulle WiMAX ud til danskerne.

"Markedsføring, indkøb af udstyr og så videre kommer til at koste endnu mere. Vi kender jo omkostningsniveauet i forvejen, da vi har været i gang et stykke tid," siger Henry Lei Jacobsen.

Ingen problemer med skrappe licenskrav

Han giver ikke meget for de kritiske røster, heriblandt teleanalytiker John Strand og den trådløse bredbåndsleverandør Clearwire/Danske Telecom, der har kritiseret forpligtigelserne i den nye licens sønder og sammen.

De har blandt andet peget på det problematiske i at få en fornuftig forretning ud af at sælge trådløst bredbånd til de 44.000 danske husstande, der i dag ikke kan få bredbånd, og den regulering af priserne, som er indbygget i licensbetingelserne.

"Det har vi ærlig talt ikke spekuleret meget over. Jeg er sikker på, at den teknologiske udvikling i løbet af få år har løst langt de fleste af problemerne," siger Henry Lei Jensen.

Han peger på den konstante udvikling af WiMAX-standarden, der med tiden vil få endnu længere rækkevidde. Derudover forudser han, at priserne på WiMAX-udstyr vil rasle ned i takt med, at udbredelsen stiger.

Med WiMAX-satsningen ser det ud som om, at ELRO går i en noget andet retning end de mange elselskaber, der i øjeblikket bruger milliarder af kroner på at grave fiberkabler ned.

"Det bliver en kombination fremover. WiMAX er en god måde at levere bredbånd ud til kunderne, mens fiberen bliver brugt som backbone," siger Henry Lei Jensen.

Han oplyser, at ELRO's udrulning af WiMAX i Danmark sandsynligvis bliver en kombination af ELRO's egen udbygning og samarbejde med andre spillere på den danske bredbåndsscene.

"Der har været rigtigt mange drøftelser, men alle har jo fægtet lidt rundt i blinde, indtil vi kendte resultatet af auktionen, der var baseret på en lukket budrunde", siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS