Nu kommer WiMax buldrende til din gadedør

117 millioner kroner for en landsdækkende licens til trådløst bredbånd, WiMax, er pebernødder, mener køberen, Henrik Lei Jacobsen.

Artikel top billede

Elselskabet ELRO er nok mest er kendt i forsyningsområdet, der dækker godt 100.000 indbyggere i Randers og seks omegnskommuner.

Men i går holdt ELRO for alvor dets indtog på det danske tele- og bredbåndsmarked, da elselskabet med et bud på 117 millioner kroner scorede en landsdækkende licens til trådløst bredbånd.

Den vil selskabet bruge til at rulle bredbånd baseret på den trådløse WiMAX-standard ud til danskerne.

WiMAX er en langtrækkende – op til 48 kilometer – trådløs protokol, der bygger på IEEE 802.16-protokollen.

Båndbredden kan i teorien nå op på 70 megabit i sekundet, men i virkelighedens verden er hastighederne noget lavere.

WiMAX er ikke navnet på teknologien, men en forkortelse for alliancen Worldwide Interoperability for Microwave Access, som Intel og en række andre af verdens største teknologiselskaber bakker kraftigt op.

ELRO: WiMAX er fremtiden
"WiMAX er fremtiden," lyder det skråsikkert fra Henry Lei Jacobsen, administrerende direktør i ELRO, som i et stykke tid har været i luften med det trådløse bredbåndsprodukt SkyLine baseret på WiMAX.

"Kunderne er helt vilde med de trådløse løsninger, og vi har en rigtig fornuftig forretningsplan," siger Henry Lei Jacobsen.

Han kalder licensprisen på 117 millioner kroner for pebernødder sammenlignet med andre teleauktioner. Heriblandt 3G-auktionerne, som oprindeligt kostede vinderne en milliard kroner.

"Vi har respekt for de mange penge, men vi er også overbeviste om, at WiMAX er fremtidens data og teleteknologi, så set i det perspektiv, så er det en relativt beskeden investering," siger han.

Han slår ydermere fast, at de 117 millioner kroner sandsynligvis blot udgør en brøkdel af de omkostninger, som selskabet får, når det begynder at rulle WiMAX ud til danskerne.

"Markedsføring, indkøb af udstyr og så videre kommer til at koste endnu mere. Vi kender jo omkostningsniveauet i forvejen, da vi har været i gang et stykke tid," siger Henry Lei Jacobsen.

Ingen problemer med skrappe licenskrav

Han giver ikke meget for de kritiske røster, heriblandt teleanalytiker John Strand og den trådløse bredbåndsleverandør Clearwire/Danske Telecom, der har kritiseret forpligtigelserne i den nye licens sønder og sammen.

De har blandt andet peget på det problematiske i at få en fornuftig forretning ud af at sælge trådløst bredbånd til de 44.000 danske husstande, der i dag ikke kan få bredbånd, og den regulering af priserne, som er indbygget i licensbetingelserne.

"Det har vi ærlig talt ikke spekuleret meget over. Jeg er sikker på, at den teknologiske udvikling i løbet af få år har løst langt de fleste af problemerne," siger Henry Lei Jensen.

Han peger på den konstante udvikling af WiMAX-standarden, der med tiden vil få endnu længere rækkevidde. Derudover forudser han, at priserne på WiMAX-udstyr vil rasle ned i takt med, at udbredelsen stiger.

Med WiMAX-satsningen ser det ud som om, at ELRO går i en noget andet retning end de mange elselskaber, der i øjeblikket bruger milliarder af kroner på at grave fiberkabler ned.

"Det bliver en kombination fremover. WiMAX er en god måde at levere bredbånd ud til kunderne, mens fiberen bliver brugt som backbone," siger Henry Lei Jensen.

Han oplyser, at ELRO's udrulning af WiMAX i Danmark sandsynligvis bliver en kombination af ELRO's egen udbygning og samarbejde med andre spillere på den danske bredbåndsscene.

"Der har været rigtigt mange drøftelser, men alle har jo fægtet lidt rundt i blinde, indtil vi kendte resultatet af auktionen, der var baseret på en lukket budrunde", siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S