Leder: Sådan er den gode CIO

Computerworld mener: Det er bekymrende, at mange danske direktører fortsat holder it-lederen ud i armslængde. Det har Danmarks bedste it-chef heldigvis sat sig for at ændre.

Computerworld mener: Digitaliseringen af virksomheden er i stigende grad nøglen til succes i den globale konkurrence.

Hvad enten virksomheden vil lægge en opgave ud til en ekstern partner eller til Kina for at sikre sig konkurrencefordele eller købe sig til nye forretningsområder, så skal it-systemerne forenkle og fremme opgaven - ikke forsinke og forhale.

It-lederens opgave er at digitalisere virksomheden til at være fuldstændig fleksibel – lade it indkapsle forretningen, så hver proces bliver til en legoklods, der kan sættes sammen på nye og bedre måder.

Direktionens opgave er at sætte forretningen strategisk sammen, så helheden af de enkelte dele genererer mest mulig værdi for kunder og ejere.

Afgørende krumtap

I morgendagens digitale vindervirksomhed er partnerskabet mellem topledelsen og it-lederen derfor en afgørende krumtap for succes.

Derfor er det også bekymrende, at mange danske direktører fortsat holder it-lederen ud i armslængde – uden for direktionen – eller underspiller den strategiske betydning af it.

Det er en holdning, som trives selv i en så gennemdigitaliseret branche som bankerne.

Nordeas nye topchef, Christian Clausen, beskrev for nylig i Berlingske Nyhedsmagasin sit syn på it sådan:

“Man kan ikke sige, at it-systemerne er afgørende for vores konkurrencekraft.”

Danske Bank opfatter derimod sine it-systemer som selve forudsætningen for den internationale ekspansion.

Problemet handler givetvis om manglende
digitale kompetencer hos toplederen.

Ifølge “IT i praksis” fra sidste år har ni ud af ti danske administrerende direktører ikke tilstrækkelig forståelse for it til at deltage på en meningsfuld måde i innovationsprocesserne i deres egen virksomhed.

Stærkeste innovations-værktøj

Det er selvsagt katastrofalt i en tid, hvor digitaliseringen er det stærkeste innovationsværktøj på markedet.

Desværre avler ignorance ofte mere ignorance.

Ifølge en ny analyse fra IDC har topledere, som lader it-lederen referere direkte til sig selv, en strategisk forståelse for it, der svarer til 4,6 point på en skala fra 1 til 5.

Topledere, som holder it-lederen på afstand ved at lade ham eller hende referere til for eksempel finansdirektøren, har derimod en strategisk forståelse for it, der svarer til 3,2 point.

IDC’s analyse bør rejse spørgsmålet i de danske direktioner og bestyrelser, samt hos aktionærerne, om hvorvidt ledelsesgruppen er konfigureret på den optimale måde for at sikre succes i en digital fremtid.

Og mens vi er ved emnet – hvorfor ikke samtidig diskutere spørgsmålet om virksomhedens digitaliseringsniveau?

Hvor digitaliseret er virksomheden egentlig sammenlignet med konkurrenterne?

Det er veldokumenteret, at digitaliseringsniveauet har betydning for alt fra profit til omkostninger, innovationsevne og markedsværdi.

Problemet er selvfølgelig, at det kan være vanskeligt at fastslå.

Mangler kollektiv målestok

Vi har i dag ikke en kollektiv målestok for digitaliserings-niveauet i en organisation.

Derfor ved hverken aktionærer eller bestyrelse, hvordan det står til, og derfor ligger der heller ikke et forklaringspres på de topledere, der nedprioriterer it.

Den digitale svaghed er så at sige skjult.

Årets CIO 2007, Kenneth Egelund Schmidt, har sat sig for at ændre på dette.

Sideløbende med digitaliseringen af Danfoss er han formand for en arbejdsgruppe i tænketanken CIO Innovation Forum, som barsler med netop en målestok for den digitale virksomhed.

Der er al mulig grund til at ønske ham held og lykke med opgaven.

Det ville klæde digitaliseringsminister Helge Sander at støtte Kenneth Egelund Schmidts arbejde.

Danmark har en fornem og præstigiøs placering som verdens it-nation nr. 1 målt på isenkram.

Det er en position, som næsten forpligter.

Under alle omstændigheder er det en god platform til at udvikle de måleredskaber og ledelsesmodeller, som kan være med til at sikre succes på fremtidens digitale markedsplads.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S